Завдяки громадським діячам села Лази Івану Дербалю та ветерану Михайлу Ґризі комунальному підприємству Львівської обласної ради «Доля» вдалося відшукати поховання січовиків Карпатської України.
«В результаті спільних пошукових досліджень вдалося відшукати вже друге місце поховання січовиків Карпатської України і в даному випадку були про ведені роботи із розкриття могили та зачищення місця поховання», - повідомив заступник директора «Долі», кандидат історичних наук Ярослав Онищук.
За його словами, в результаті розкопок були виявлені останки семи людей віком від 22 до 25 років з ознаками насильницької смерті. Тіла були хаотично скинуті в яму без будь-якого порядку. Вони перекривають один одного і всі останки зафіксовані обличчям додолу. Наявність військового взуття та залишків одягу свідчить на підтвердження, що виявлені тіла – це січовики Карпатської України і що найважливіше вдалося зафіксувати на одній із черепних коробок, останок № 1, вихідний отвір від кульового поранення. Дослідники переконані, що під час ексгумації вдасться виявити й вхідний отвір. З цього випливає, що людина отримала травму не сумісну з життям. Отвір вказує, що смертельне поранення було здійснене з гвинтівки чи карабіну. Наразі цей етап закінчився тим, що працівники Комунального підприємства «Доля» зачистили, зафіксували, сфотографували та описали об’єкт, а наступний етап – це проведення ексгумації, пошук супровідного матеріалу, який би міг підтвердити припущенні щодо ідентифікації виявлених останків. Наступним же етапом буде перепоховання бійців на майбутньому меморіальному комплексі Захисників Карпатської України на Верецькому перевалі.
Пошуки почалися ще у вересні 2008 року, тоді вдалося виявити перше захоронення десяти січовиків в околиці села Верб’яж, які були ексгумовані та належно перепоховані на Меморіальному комплексі. Дане місце вдалося відшукати у 2010 році завдяки допомозі секретаря Лазівської сільської ради Івана Дербаля, який дуже серйозно віднісся до пошукової роботи та допоміг зібрати інформацію про розстріли. Відповідно, вдалося зустрітися з очевидцем цих подій - Михайлом Ґригою, який незважаючи на свій поважний вік, майже 90 років, самостійно піднявся на перевал та показав приблизне місце захоронення бійців. Він розповів, що у березні 1939 року в околицях села Лози на Верецькому перевалі місцеві жителі чули постріли, а на ранок він зі своїм товаришем піднялися до цього місця та побачили свіжу, злегка накидану землею могилу. Відповідно, він показав цю територію. Пошуковці ще кілька разів виїздили на це місце та шукали місце захоронення і їм вдалося віднайти його.
|