У парламенті заговорили про можливість створення у Верховній Раді об'єднаної опозиції. Так, за словами народного депутата від БЮТ Василя Деревляного, це може статися до кінця тижня.
Парламентарій зазначив, що на спільному засіданні парламентських фракцій «БЮТ-Батьківщина» і «Наша Україна - Народна самооборона» у п'ятницю, 17 грудня, було прийняте рішення розпочати формування об'єднаної опозиції. «На цьому тижні буде зачитано спільну заяву з усіма підписами всіх народних депутатів, які ввійдуть у цю опозицію», - заявив Деревляний.
За його словами, до складу опозиції увійдуть представники «Батьківщини», «Нашої України», а також партій, які входять у БЮТ чи були створені колишніми представниками «Нашої України», зокрема, «За Україну!»
За даними Деревляного, також в об'єднану опозицію увійдуть представники Української народної партії.
«У суботу також проходили консультації. Члени УНП брали у них участь і заявили свою позицію, що потрібно єдиним фронтом боротися з режимом Януковича», - повідомив Деревляний.
Однак, незважаючи на бравурні заяви, ситуація з об'єднанням виглядає не такою простою. Так, лідер Української народної партії Юрій Костенко вже спростував інформацію про злиття БЮТ і НУ-НС.
Як повідомили у прес-службі УНП, йдеться лише про координацію дій у парламенті у зв'язку з поточними політичними подіями, зокрема, бійкою 16 грудня. «Але у жодних іграх щодо створення чергового різношерстого опозиційного об'єднання УНП участі не братиме», - підкреслив Костенко.
Тим часом суперечки про об'єднання депутати перенесли у кулуари парламенту.
Зокрема, як передає кореспондент ForUm'у, журналісти стали свідками того, як народний депутат із НУ-НС Анатолій Матвієнко поставив запитання лідеру фракції БЮТ Івану Кириленку: «Ми як домовилися: прокурор на трибуні, ми задаємо питання, а після його відповідей та інформації приймаємо рішення, що далі робити. А далі говоримо, що це формальність, безвідповідальність і в зал не йдемо. Ви нас зараз кинули і говорите, що ви у зал не йдете. Ми вас підтримали, а ви нас кинули».
На що Кириленко, показавши на журналістів, відповів: «Нас пишуть».
Представники ЗМІ спробували з'ясувати у народного депутата із НУ-НС Арсенія Яценюка причину словесного змагання двох колег, але той відмовився відповідати, зазначивши лише, що нічого нового не відбувається.
Самі ж учасники спору у відповідях журналістам були більш стримані.
Так, лідер фракції БЮТ Іван Кириленко пояснив, що у БЮТ і НУ-НС різні вимоги до звіту генерального прокурора Віктора Пшонки у парламенті. У свою чергу нунсівець Анатолій Матвієнко сказав журналістам: «Ми принципово за те, щоб усі винні були покарані. Щоб винні у попередніх фактах та подіях теж були покарані». Також він розповів, що НУ-НС не проти вимог БЮТ.
Так чи вдасться домовитися «заклятим друзям» і злитися у політичному шлюбі у парламенті?
КОМЕНТАРІ
Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»
Що ж, опозиція, нарешті, починає розуміти, що вона програла не просто президентські вибори, а п'ять років влади, і найгірше у цьому випадку те, що у неї практично немає ніяких перспектив.
Сьогодні нинішній «опозиції» дихають у спину молоді, самовпевнені, менш безвідповідальні політичні сили на кшталт «Сильної України», «Свободи» і «Фронту змін». Ці три сили чудово взаємодіють з владою і називаються дуже модно - конструктивна опозиція. Ось вони-то якраз, мабуть, і займуть весь «особистий простір» старих опозиційних сил.
Сьогодні стару опозицію найбільше мучить не те, що їх «утискають» і не дають дихати. Насправді їх приводить у жах розуміння реальної можливості їхнього повного зникнення. І причина тут зовсім не у діях влади, а у настроях населення, які мало-помалу починають зміщуватися у напрямі інших політичних сил.
Для «старичків» це є певним стимулом хоч для якоїсь перебудови, хоча насправді найбільша їхня проблема у тому, що у них занадто багато царів, а найголовніший - чоловік з жіночим ім'ям Юлія Тимошенко. Цілком зрозуміло, що вона і надалі хоче залишатися «цим єдиним чоловіком» у царстві демократів, що, у свою чергу, неминуче призведе до того, що їй дістануться одночасно ролі і Діда Мороза і Снігуроньки. Правда, я не зовсім уявляю, як ці два персонажі можна об'єднати. Як на мене, це добре для французької кінокомедії. Але не сумніваюся, що Юлія Володимирівна і тут зуміє знайти вихід.
Таким чином, я не бачу, щоб у злитті був суворо витриманий принцип рівності партнера. Швидше за все, воно буде вибудоване за тими зразками, за якими побудована сьогодні влада: «я начальник – ти дурак-підлеглий».
Якщо ж вони знайдуть інший якийсь колективний спосіб управління, тоді інше питання. Але тут ще треба розуміти, що об'єднання «перед розстрілом» - не найкраща фаза. І якщо опозиція зрозуміє це, тоді в українській політиці станеться диво. Однак, швидше за все, я особисто думаю, що його не буде. Отже, нехай деморалізовані опозиціонери хоча б навчаться знаходити спільну мову, щоб злагоджено діяти з вулицею, у судах, у прокуратурі, у парламенті. Врешті-решт, якщо вони прийдуть до такого, це вже можна буде вважати практично об'єднанням «старої» опозиції.
Ірина Геращенко, народний депутат України (фракція НУ-НС)
Зараз треба говорити не про БЮТ і НУ-НС. Що таке НУ-НС, сьогодні тяжко визначити навіть членам фракції. І БЮТ переживає не найліпший, може, найскладніший період історії своєї фракції.
Нам потрібна координація дій двох фракцій, які сьогодні займають опозиційну позицію. Потрібно говорити про узгодження дій опозиційних політиків.
Але тут треба вже не просто говорити, а діяти. Є реальний шанс створити хороший фундамент для опозиції. Потрібна нова якість роботи опозиції, і сьогодні така можливість є.
Мустафа Джемільов, народний депутат України (фракція НУ-НС)
Поки це питання не розглядалося. Я був на засіданні фракції і можу вам сказати, що там дуже багато суперечностей.
Сергій Соболєв, народний депутат України (фракція «БЮТ-Батьківщина»), опозиційний прем'єр-міністр
Чи вірю я у можливість об'єднання фракцій «БЮТ-Батьківщина» і НУ-НС? Так, звичайно. Більше того, це вже доконаний факт. Вони вже об'єднані.
Але, на жаль, як завжди, у нас демократи об'єднуються у найтяжчий момент.
Джерело: for-ua.com |