Одним з найбільш таємничих законопроектів останнього місяця 2010 року став проект закону про пенсійну реформу в Україні, достеменно ознайомитися з яким тривалий час не було можливості. Ще 17 грудня український парламент прийняв постанову «Про проведення парламентських слухань на тему: «Стан проведення пенсійної реформи та шляхи її вдосконалення». З текстом урядового законопроекту «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» можна було ознайомитися на сайті Верховної Ради лише у вівторок, тоді як про його реальне існування з присвоєним реєстраційним номером вже говорили тижнем раніше.
Таким чином, можна припустити , що уряд сам ще до кінця не визначився, у якому вигляді приймати пенсійну реформу і така невизначеність є недаремною. Нагадаємо, що в основі згаданого законопроекту є збільшення пенсійного віку на п’ять років, тобто для жінок до 60 і для чоловіків до 65 років. Таку вимогу у першу чергу перед урядом України ставить Міжнародний Валютний Фонд. Згідно з укладеним між Україною та МВФом меморандумом, надання другого траншу кредиту, що становить 1,6 мільярда доларів, зможе відбутися лише з огляду на виконання Україною ряду вимог, серед яких, окрім пенсійної реформи, підвищення тарифів за послуги житлово-комунального господарства, зокрема зростання ціни на газ, з метою скорочення дефіциту бюджету та впровадження системи спрощеного оподаткування.
Такі нововведення вже викликали широкий резонанс невдоволення серед населення. Відтак, перед урядом та законодавцями постало , здавалось, непосильне завдання: виконати обіцянку перед кредиторами й остаточно не розгнівати й так невдоволене тривалими недореформами українське населення. Адже попереду парламентські вибори, тож не втратити обличчя перед потенційним виборцем – питання номер один. Шукаючи обхідні шляхи, автори законопроекту намагаються вийти на оптимальне рішення й відповідним чином його мотивувати, аби виконати питання номер два і отримати обіцяний транш кредиту.
Виходить так, що йдучи за вимогами МВФу, збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років має впроваджуватися вже з 1 лютого 2011 року: із щорічним збільшенням віку на 6 місяців. Або ж, як варіант, остаточне втілення реформи перенести на 2016 рік. Сказати, що таким рішенням незадоволені у Фонді – не сказати нічого. Але й радикальне збільшення пенсійного віку з 2011 року, як того вимагають у МВФі, не є найоптимальнішим із варіантів. Тож урядовці, разом із адміністрацією президента продовжують розмірковувати над «третім шляхом».
Слід зауважити, що необхідність збільшення пенсійного віку продиктована не самими лише вимогами Міжнародного Валютного Фонду, а й реальним становищем дефіциту Пенсійного фонду в Україні, що на сьогоднішній день складає близько 14 відсотків. В Україні відбувається інтенсивне «старіння нації», і згідно з прогнозами експертів, через 15 років в Україні один працюючий буде мати на своєму утриманні одного пенсіонера.
Про пенсійну реформу, суть якої полягає у підвищенні пенсійного віку, говорили уже давно. На минулих президентських виборах окремі претенденти на посаду глави держави навіть не боялися вносити схожі наміри до пунктів своєї передвиборчої програми. Розуміли і необхідність, (яку також свого часу поставили як умову перед Україною в МВФі) про обмеження щодо підвищень максимальних пенсій. Але на цьому політики під час виборів уже намагалися спекулювати, обіцяючи зростання соціальних виплат.
Сьогодні ж, коли питання постало особливо гостро, населення забило на сполох. А чиновники ж, отримавши введення обмежень на пенсії, мають тепер виправдання, що й так немало потерпіли, зокрема в наслідок адміністративної реформи, і, що за їхній рахунок Пенсійний фонд заощадить чималі кошти. Урядовці також апелюють до досвіду зарубіжних країн, де пенсійний вік, із початку 90-х суттєво збільшився. Але тут необхідно враховувати і рівень життя населення, чого якраз і не беруть до уваги у випадку з Україною.
Для вдосконалення основних пунктів пенсійної реформи, перед її остаточним розглядом, яке, за словами спікера Володимира Литвина обіцяють провести 24 грудня, високопосадовці, експерти, представники профільних міністерств та комітетів ВР організовували круглий стіл на якому велися обговорення стосовно необхідності вдосконалення трьохрівневої пенсійної системи для українців та подальшого впровадження пенсійної реформи в Україні. Після 24 грудня, коли у Верховній Раді заслухають інформацію Кабінету міністрів про пенсійну реформу, проект мають винести на громадське обговорення. |