Питання з парламентськими виборами в Україні залишається відкритим. Наприкінці жовтня Верховна Рада попросила Конституційний суд оцінити відповідність Основному Закону законопроекту про зміну в Конституції дат виборів Президента, парламенту і місцевих органів влади. Депутати запропонували провести вибори у Верховну Раду в останню неділю жовтня 2012 року, тоді як за чинною Конституцією голосування повинне відбутися в березні 2011-го.
2 листопада Конституційний суд визнав невідкладним розгляд питання про дату наступних парламентських виборів. Таке формулювання означає, що суд скоротить термін розгляду з ухвалених трьох до одного місяця. Тобто, вже до 1 грудня 2010 року країна дізнається, коли їй доведеться пережити нові вибори.
Такий поспіх може бути пов'язаний з наміром Партії регіонів провести ці вибори вже у 2011-му.
Високий результат представників влади на місцевих виборах підштовхує пропрезидентську команду до закріплення успіху. «Регіонали» серйозно задумалася про проведення виборів у Верховну Раду не у 2012 році, як планувалося раніше, а вже наступного.
Про те, що варіант виборів у 2011 році влада реально розглядає, свідчить свіжа заява представника Президента у Верховній Раді, народного депутата Юрія Мірошниченка. На його думку, немає підстав говорити про парламентські вибори у 2012-му.
«Конституція України передбачає термін повноважень Верховної Ради чотири роки. І якщо не буде внесено змін у Конституцію, подобається це нам чи не подобається, ми повинні йти на вибори», - констатував парламентар.
Деякі експерти вважають, що регіоналам вигідно провести вибори до парламенту у 2011 році.
Правда, в самій Партії регіонів на сьогоднішній день поки не сформована єдина думка відносно дати виборів.
Чи зважиться Віктор Янукович і Ко на нову виборчу компанію?
КОМЕНТАРІ
Владислав Лук’янов, народний депутат України, член фракції ПР
Розумієте, у даний момент у КСУ знаходиться запит. Ми чекаємо відповіді. Це рішення виконуватимуть усі представники влади, усі політичні сили.
Особисто я вважаю, що, оскільки Верховна Рада цього скликання обиралася на п'ять років у 2007 році, то очевидно, що виборча кампанія повинна бути у 2012 році.
Мені здається, що, незважаючи на досить переконливу і впевнену перемогу ПР на місцевих виборах, ми навряд чи піддамося спокусі провести парламентські вибори раніше. Але визначальним у цьому буде рішення КСУ.
Чи є всередині ПР конфлікт через дату парламентських виборів? Ні. Немає ніякого конфлікту.
Ми розуміємо, що наступні народні депутати, у разі невнесення змін до Конституції, прийдуть до парламенту на чотири роки. Оскільки закон зворотної сили не має, терміни визначаються тим законодавством, яке є чинним на момент виборів.
Ігор Коліушко , голова правління Центру політико-правових реформ
Я на такі запитання не відповідаю. А з правової точки зору я вже десятки разів коментував. Можу ще раз повторити.
Якщо визнавати рішення КСУ, а влада його визнає, вибори повинні відбутися 27 березня 2011 року. Якщо ми повернулися до Конституції 1996 року, значить, її треба виконувати. Вони виконують всі повноваження, які до них повернулися, значить, і терміни потрібно.
Якщо вони внесуть зміни до Конституції, то, можливо, щось поміняється. Але! Це можна зробити не раніше, ніж у перший вівторок лютого 2011 року. А, за законом, вибори повинні бути оголошені у листопаді 2010-го, тобто за 125 днів до дня виборів.
Тепер щодо рішення КСУ, якого чекають. Очевидно, суд скаже, що той законопроект стосовно продовження термінів повноважень місцевих рад, Президента і парламенту, який може бути прийнятий, не суперечить правам людини і т.д. Але знову ж таки, прийняти ці зміни парламент зможе не раніше лютого.
Андрій Парубій 14:37 Андрій Парубій, народний депутат України, член фракції НУ-НС
Думаю, що у регіоналів поки немає з цього приводу єдиної думки. Проходить дискусія між групами впливу.
Припускаю, що вони готують такий сценарій: на наступному тижні вони внесуть зміни до закону про вибори, поміняють терміни виборчої кампанії. В іншому разі ЦВК 22 листопада має оголосити дату виборів. Думаю, що вони скоротять термін кампанії до 50-ти днів, щоб ЦВК могла оголосити вибори у середині лютого 2011 року.
Знову ж таки, вони планують внести зміни до Конституції. Нагадаю, що для цього потрібні два голосування у ВР у двох різних сесіях. Вони будуть переконувати своїх партнерів по більшості, які не хочуть виборів у 2011 році, підтримати ці зміни.
Але це ще не все. Небезпека полягає у тому, що в лютому, коли всі будуть розраховувати, що регіонали назбирають 300 голосів для внесення змін до Основного Закону, і вибори перенесуть на 2012 рік, ПР своїми силами провалить голосування.
Якщо буде так, то всі опиняться перед фактом, що вибори відбудуться у 2011 році, а до виборчої кампанії будуть не готові. За 50 днів фактично ніхто не встигне підготуватися до виборів. Тільки партія влади зможе діяти швидко, використовуючи адмінресурс.
Цей сценарій не остаточний, але він готується. У ПР є група впливу, яка переконана, що успіх на місцевих виборах потрібно розвивати. Також є ті, хто наполягає на перенесенні виборів на 2012 рік. Але я припускаю, що сценарій-2011 у них більше робочий.
Андрій Шкіль, народний депутат України (БЮТ)
Думаю, що «регіонали» не захочуть ризикувати і йти на парламентські вибори у 2011 році. Їх державний апарат не потягне.
Відомо, що ПР потрібно брати чергові гроші в МВФ. Відповідно, їм необхідно реально підвищити пенсійний вік, ще раз підняти комунальні платежі перед зимою. Тому, вони не зважаться йти на вибори.
Але ми вимагатимемо їх проведення. Переконаний, що це єдиний вихід із ситуації, що склалася в країні.
Ігор Попов, експерт-політолог
Згідно Конституції, вибори до парламенту повинні пройти в останню неділю березня 2011 року. Але зрозуміло, що всі рішення у нас приймаються не за Конституцією, а за політичною доцільністю. Тому сьогодні я б дав 70%, що вибори будуть у жовтні 2012 року. Все-таки результати місцевих виборів не настільки блискучі, як планувалося.
Звичайно, спрацювали всі заплановані владою виборчі технології, опозиція показала, що її немає, рейтинг Тігіпка посипався. І в принципі, це могло б надихнути. Але! Є найголовніший чинник - коли ж проводити непопулярні реформи.
Зараз влада повинна презентувати бюджет на 2011 рік, в якому низькі соціально-економічні показники. У влади також є плани вже зараз прийняти Податковий кодекс. Усі протести можуть припасти на парламентську кампанію. І ми бачимо, що протестні настрої в Україні чималі, і ПР у березні 2011 року не зможе розраховувати на блискучих результат.
Також потрібно враховувати чинник Юлії Тимошенко. У березні 2011-го вона стане народним депутатом України. Заарештувати її до цього з міжнародним ордером навряд чи рука підніметься. А бажання пустити її до парламенту, звичайно ж, у влади немає.
Олександр Черненко, голова Комітету виборців України (КВУ)
Тут не все однозначно. Насправді є два варіанти дати.
Наскільки мені відомо, до місцевих виборів ідея проведення виборів у 2011 році була заморожена. Зараз ця дата знову почала розглядатися. Але єдиної позиції щодо неї немає.
Але якщо вибори у ВР пройдуть у 2011 році, не думаю, що ПР, яка дійсно поліпшила свою позицію в місцевих радах, зможе повторити це на парламентських. Ми бачили, що по Харкову, Луганську, Запоріжжю, тобто по базових для «Регіонів» областях, ПР втратила.
Ще одне. ПР отримала дуже неприємні сигнали із заходу. Захід ніби позитивно лояльний, але в той же час сказав: так, потрібно міняти законодавство, і так далі, і так далі.
Повторюю, я не думаю, що 2011 рік - однозначна дата.
Джерело: for-ua.com |