Влада, вважають експерти, почала реалізацію єзуїтсько витонченого проекту з розпорошення і остаточної маргіналізації націонал-демократичного табору
Говорять, що в 2004 році з метою недопущення можливої атаки на кандидата в президенти від влади з боку комуніста Петра Симоненка на Банковій розроблялася і здійснювалася політтехнологія чергового розколу в Компартії. Під цю справу, нібито, навіть виділявся бюджет, був створений інтернет-майданчик для лівих радикалів, де діставалося і Петру Миколайовичу, і, за одно, «оранжевому ставленику американського глобалізму». Розколоти КПУ тоді не вдалося. Видно, в цьому відпала політична потреба.
Щось подібне, схоже, планують зараз виконати і відносно націонал-демократичних сил. Як указують експерти, сьогодні для влади єдиним реальним ворогом залишається Юлія Тимошенко і її, нехай і дуже пошарпана внутрішніми скандалами, політична сила. Тому влада намагається остаточно «видавити» Тимошенко з політики, закриваючи їй електоральні ніші, особливо на Західній Україні. Тим більше, що нічого складного в здійсненні такого проекту немає: нацдемтабір і так максимально розпорошений і маргіналізований.
«Можливо, «регіонали» ставлять перед собою двох етапне завдання. Спочатку – витіснити БЮТ в таке «націонал-демократичне гетто», а вже потім – дробити електорат за допомогою непрямого сприяння «Свободі», «Нашій Україні» та іншим партіям нацдемтабору», - припустив директор Інституту ім. Горшеніна Володимир Фесенко.
Непрямих доказів того, що на Банковій робота по розпорошенню демократичного електорату ведеться, достатньо. Наприклад, ходять чутки, що ВО «Свобода» існує не тільки на партійні внески, але і на кошти українських олігархів. Хоча лідер «Свободи» Олег Тягнибок ці чутки постійно заперечує, проте диму без вогню не буває. Як вказують джерела, між «свободівцями» і кандидатом в мери Львова від ПР останнім часом налагодився «взаємовигідний контакт».
Крім того, недавно «свободівці» провели в Києві марш «за український футбол». Учасники акції вимагали, щоб в національній збірній України грали виключно українці. Вимога виглядала досить дивною, оскільки без грека Хачеріди, татарина Алієва, білоруса Мілевського і етнічного російського тренера Юрія Калитвинцева нинішньої збірної просто не існує. А якщо до цього додати гравців з не українськими прізвищами, то залишається виставити на полі самого Тягнибока в синьо-жовтих трусах. Не дивлячись на всю награність даної акції, експерти відразу побачили в ній «наїзд» на Григорія Суркіса. Адже акція почалася біля стадіону «Динамо» і завершилася під будівлею Федерації футболу. Зрозуміло, якому глядачу «свободівці» приносили задоволення.
Роль «Свободи» в проекті остаточного розколу нацдемократичної опозиції, вважають аналітики, не дуже завидна. Тягнибока і його соратників намагаються «впхнути» у формат ультра націоналізму, що межує з фашизмом. І «футбольна» акція тому доказ. Для Заходу – це страшилка, адже ситу Європу однозначно вразить страховище правого екстремізму. З іншого боку – ця ніша ніколи не дозволить самій «Свободі» вийти на загальноукраїнський рівень.
«Партія регіонів намагається, підтримуючи «Свободу», показати всім, зокрема, Кремлю, наскільки карикатурний в Україні національно-демократичний рух», - припустив директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. - Потім вони робитимуть доповіді на тему: «відбулася фашизація оранжевого непотребу». «Не виключено, що услід за «Свободою» з'являться ще радикальніші організації, які братимуть на себе відповідальність за, припустимо, стрілянину по кватирках штабу Партії регіонів в Одесі», - підкреслив експерт. При цьому Небоженко нагадав, що з «бютівцями» свого часу приятелювали і радикали з вже забутого УНА-УНСО, в яке влада теж може «вдихнути нове життя».
Але ставка на одних тільки радикалів може провалитися з тієї простої причини, що більшість українців інстинктивно уникають крайнощів. Тому можлива і «страховка». За наявними джерелами, такою «страховкою» може стати «Наша Україна, що раптом реанімується». Не випадково, вважають аналітики, у партії, на якій поставили хрест не тільки експерти, але і нечисленні прихильники, з'явилися амбітні плани (а значить – і фінансування).
Правда, частина опитаних нами експертів все ж таки не вірить в таку співпрацю. «Я не думаю, що «Наша Україна» може брати участь в такому проекті», - підкреслив Віктор Небоженко. - Наливайченка зараз кусають всі, кому не лінь. Сумнівно, щоб вони співпрацювали з Партією регіонів».
При цьому експерти сходяться в одному: влада не пошкодує ніяких ресурсів, щоб зробити націонал-демократів смішними як для Заходу або Кремля, так і для українських виборців. Щоб, зрештою, жителі України почали соромитися того, що вони українці. Правда, це не вигідно правлячій еліті в Україні. Але, судячи з усього, поки диригенти цього процесу прагнуть не пояснювати лідерам, що насправді вони затіяли. А лідери, поки просто не бачать (або не хочуть бачити), що їх чекає при розгортанні такого сценарію. |