Страждання уряду з податкового кодексу тривають. Ось уже який місяць країна тільки і чує про нову податкову «конституцію». Кабінет Міністрів України оприлюднив оновлений проект Податкового кодексу. Законопроект N7101-1 від 21 вересня 2010 року опублікований на порталі Верховної Ради України.
Документ передбачає поетапне зниження ставки податку на прибуток з 25 до 16% (у 2011 та 2012 роках - 19%, у 2013 та 2014 роках - 18%, у 2015 році - 17%, з 2016 року - 16%.
Проект закону також передбачає зниження податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 17% з 2014 року і введення автоматичного відшкодування ПДВ.
Пропонується ввести оподаткування по ставці 5% доходів на внески (депозити), якщо загальна сума, отриманих протягом місяця відсотків перевищує 2 мінімальні заробітні плати (тобто, із загальної суми депозитів понад 200 тис.грн.).
Передбачено оподаткування по ставці 15% частини суми пенсій або щомісячного довічного утримання, що перевищує максимальний розмір бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В умовах реформування спрощеної системи оподаткування, уряд припускає надання спеціальних інвестиційних пільг: впровадження на 5 років нульової ставки податку для новоутворених суб'єктів господарювання, а також підприємств зі щорічним об'ємом доходів до 3 млн.грн.
Крім того, передбачається впровадження на 10 років звільнення від оподаткування прибутку підприємств областей легкої промисловості (крім підприємств, які виробляють продукцію на давальницькій сировині) і суб'єктів господарської діяльності від надання готельних послуг, підприємств суднобудівельної і літакобудівної промисловості.
Також передбачені пільги з енергозбереження: звільнення від оподаткування 80% прибутку підприємств, отриманого від продажу деяких енергозбережних товарів власного виробництва промислового призначення; звільнення від оподаткування 50% прибутку, отриманого від здійснення енергозбережних заходів і реалізації енергоефективних проектів підприємств, які займаються розробкою і використанням енергозбережних заходів і енергоефективних проектів; тимчасове звільнення від оподаткування прибутку виробників біопалива на виробництво електричної і теплової енергії, а також прибутку підприємств з видобутку і використання газу (метану) вугільних родовищ.
Крім того, проект Податкового кодексу передбачає введення податку на нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки. Надається пільга - 40 кв. м неоподатковуваної податками площі на кожну зареєстровану в ньому особу. При цьому, з розрахунку на один об'єкт житлової нерухомості, така пільга не може бути менше 100 кв. м у містах і 200 кв. м - у сільській місцевості. З урахуванням місця розташування житла і його технічного стану влади на місцях можуть до ставки податку встановлювати коефіцієнти від 0,5 1,5.
У документі прописана обов'язкова подача декларації великими і середніми підприємствами в електронній формі із застосуванням електронного підпису.
Кабмін також пропонує відмінити дванадцять місцевих податків і збори, а саме: ринковий збір; комунальний податок; податок з реклами; дев'ять інших місцевих податків і зборів, які не грають важливої ролі в наповненні місцевих бюджетів (збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі і сфери послуг; збір за право використання місцевої символіки; збір з власників собак; збір за видачу ордера на квартиру; збір за участь у перегонах на іподромі; збір за виграш на перегонах на іподромі; збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі; збір за право проведення кіно- і телезйомок; збір за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей).
Проект Податкового кодексу об'ємом 503 сторінки містить 19 розділів, в яких 340 статей. Передбачається, що документ набуде чинності, за винятком деяких норм, з 1 січня 2011 року.
Нагадаємо, 17 червня Верховна Рада підтримала в першому читанні запропонований Кабінетом Міністрів Податковий кодекс.
3 вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров представив допрацьований проект Податкового кодексу.
7 вересня Верховна Рада відмінила своє рішення про ухвалення в першому читанні проекту Податкового кодексу і доручила уряду подати на розгляд парламенту новий допрацьований документ.
21 вересня Кабінет Міністрів України вніс до парламенту оновлений проект Податкового кодексу.
Чи пройде новий документ Азарова випробування Радою? І чи гідний він ухвалення?
КОМЕНТАРІ
Віктор Небоженко, президент соціологічної служби «Український барометр»
Проблема Податкового кодексу має багато політологічних вимірювань. Перше і найголовніше, що цікаво, і на Заході і всередині країни: якщо при прийнятті податкового кодексу відбуваються якісь неприємності, це означає, що руйнується знаменита легенда про єдність партійної більшості у парламенті та Кабміні.
І це дуже важливо, оскільки, таким чином, Україна повертається до старої моделі узгодження та взаємодії великих галузевих лобістів та виконавчої влади.
Крім того, будь-який прем'єр-міністр, який привозить свій законопроект, особливо такої важливості , як податковий кодекс, очікує його успішного законодавчого схвалення. Якщо цього не відбувається або документ відправляється на доопрацювання з жахливими змінами, які створюють складність при формуванні його остаточного варіанту, це говорить про те, що Азаров не контролює більшість у парламенті, яка належить його власній партії. Це, у свою чергу, означає, що скоро постане питання про його подальшу політичну перспективність.
Однак існує ще один важливий аспект: якщо Податковий кодекс все-таки проходить, податкова служба отримує юридичну та політичну легітимність для створення потужної силової структури, яка за своєю ефективністю обмеження як бізнесу, так і державних структур може стати вище за СБУ і МВС. А це вже означає, що таким чином різко міняється співвідношення сил навколо Президента Януковича.
Всеволод Степанюк, науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України
По-перше, потрібно сказати, що повністю цей документ ще ніхто не бачив. По-друге, те, що опубліковано – це не останній варіант, я думаю, він ще допрацьовуватиметься.
Тепер про те, що є позитивного і негативного в новому Податковому кодексі. Позитивне – це те, що в цілому податки зменшуються. Негативне - що в основному вони зменшуються для великого бізнесу і, навпаки, злегка збільшуються для звичайних громадян.
У цілому можу сказати, що, незважаючи на те, що цей документ у принципі трохи поліпшить загальну ситуацію з адмініструванням податків в Україні, зроблений він на старій податковій базі, яка, загалом, не відповідає потребам розвитку економіки держави.
Чому це зроблено? Є багато чинників, основним з яких я вважаю співпрацю українського уряду з міжнародними фінансовими організаціями.
Олександр Єфремов 12:35 Олександр Єфремов, лідер фракції Партії регіонів у парламенті
Ті зусилля, які витрачені на відробіток Податкового кодексу, дають підстави говорити, що це може бути кращий документ, відпрацьований у системному порядку за останні роки.
Але, звичайно, в кожному документі є питання, які вимагають обговорень. Для цього існує робота в парламенті.
Юрій Гребенчук, директор аналітичного центру «Діаматик»
Перше, про що мені хотілося б зазначити – всупереч усьому сказаному, новий Податковий кодекс ніде не опублікований. Єдине, де я його бачив – в електронній версії газети «Бізнес».
Минулої п'ятниці я був на передачі у Савіка Шустера, і там же був і Борис Колесніков, який дві години розпинався на тему, по-перше, який він хороший, що витягнув Євро-2012, і, по-друге, про те, який чудовий цей новий Податковий кодекс. Тоді ж він пообіцяв, що в понеділок документ буде у Верховній Раді. Але там його немає!
Мені це вже нагадує якусь непристойну гру. Виявляється, в українському парламенті закінчився папір, тому немає можливості надрукувати його і роздати народним депутатам для вивчення. Звичайно, такий розклад наводить на думку про те, що «регіонали» хочуть традиційно проштовхнути його без найменших затримок буквально за два-три дні.
Відносно суті проекту можу сказати тільки одне: обговорювати те, що не опубліковано, а як відомо, диявол криється в деталях, – це займатися дозвільними розмовами. Порожня справа.
Але що особливо бридко – це відсутність у новому Податковому кодексі обіцяного раніше податку на розкіш. Вони ж його так і не ввели. Зате замість нього з'явиться податок на нерухомість, причому цифра для всіх залишиться однаковою. І для звичайних громадян, які волею долі мають у місті квартиру загальною площею сто метрів, і для нувориша з його будинками в 800-1000 метрів. Це нахабство, звичайно. На мій погляд, цифра податку повинна була бути збільшеною з кожною новою сотнею квадратних метрів.
Таким чином, всі ці розмови про те, що багаті заплатять за бідних – нісенітниця! І це їхнє нововведення – податок на внески. Людина поклала гроші на депозит, вже за них заплатила податок, якого біса вона повинна платити ще?
Одним словом – безсоромність. Партія регіонів у своєму репертуарі.
Ксенія Ляпіна, нардеп України від фракції НУ-НС, група «За Україну!», заступник голови парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва
Свідомо чи ні, але віце-прем'єр Борис Колесніков ввів суспільство в оману, стверджуючи, що в документі більше немає проблемних питань.
Істотно текст не змінився. Зокрема, там залишився адміністративний арешт активів, а це величезні корупційні ворота. Це дає можливість знищити підприємство за п'ять хвилин.
Колесніков стверджував, що цього немає. Тоді у мене запитання: чому він не в курсі, і хто очолював робочу групу, чи читав хтось цей кодекс?
Податкова адміністрація перетворюється на суперполіцейський орган, зберігаються оперативні перевірки, які стосуються не тільки касової дисципліни. Будуть не лише контрольні закупівлі, що нормально, а й інші новели, зокрема, вводиться адміністративна перевірка в трудових відносинах.
Зараз поясню, що це означає: будь-хто з нас приходить у магазин, щоб купити собі буряк. А тут приходить податкова і вимагає у всіх пред'явити документи. Якщо у вас немає паспорта – у відділенні міліції розберуться. Це тому, що людина повинна пред'явити документи, щоб податкова встановила, що ви не є прихованим працівником. Тоді навіщо нам міліція, армія, СБУ? Давайте їх всіх скоротимо, залишимо одну податкову. Це ж суперечить всім нормам з прав людини. Податкова отримає слідчі права. Це занадто.
Від спрощеної системи оподаткування залишилася одна назва. Якщо подивитися кодекс, стає зрозуміло, що гроші до бюджету їм не потрібні. Вони дають пільги, право не платити. Це особливо стосується великих підприємств. Усе, що їм потрібно – це тотальний контроль.
Ще дуже показово: права податкової – 42 пункти, обов'язки – маленькі 14, права платників податків - 14 рядків. А головний обов'язок податківця – керуватися Конституцією.
Одним словом, для себе хлопці писали. Вони можуть отримувати все і не мати ніяких зобов'язань.
Ігор Шаров, голова фракції Блоку Литвина
Наша фракція уповноважила професіонала Катерину Ващук, і вона детально вивчає цей документ.
На фракції це питання ще не обговорювалося, і відповідно, поки рішення немає. Але все йде до того, що ми прихильно поставимося до цього документа.
Зрозуміло, ми за те, щоб цей документ сприяв розвитку економіки, щоб позитивно торкнувся громадянина нашої держави і стимулював розвиток нашого суспільства. Ми вивчимо, проаналізуємо і рухатимемося у напрямі його ухвалення.
Джерело: for-ua.com. |