Рішення про підвищення тарифів на газ для населення є кроком, вирваним із контексту реформування газового сектора України, вважають фахівці.
Національна комісія з регулювання електроенергетики оголосила про подорожчання газу для населення на 50% з 1 серпня поточного року. Урядовці запевняють, що таке рішення було прийняте лише через великий тиск Міжнародного валютного фонду, який висував це як одну з умов виділення чергового траншу кредиту Україні. Про причини та підстави для підвищення тарифів на газ, про спроможність населення їх сплачувати, а також про соціальні, економічні та політичні наслідки, які може мати це рішення, нам розповіли колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін та директор Міжнародного інституту демократій, глава правління Центру соціологічних та політологічних досліджень Сергій Таран.
Зростання цін на газ для українського населення найвигідніше «Газпрому»
Рішення про підвищення тарифів на газ на 50% з 1 серпня лише певною мірою покращить ситуацію в компанії НАК «Нафтогаз України». Але найбільше це рішення вигідне монопольному постачальнику «Газпрому». І водночас воно лише певною мірою відповідає вимогам Міжнародного валютного фонду. Про це заявив колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.
Рішення про підвищення тарифів на газ для населення є кроком, вирваним із контексту реформування газового сектора України. Оскільки ця реформа пов’язана не тільки з підвищенням ціни на газ, зазначив експерт.
«Це – надто прямолінійний підхід нинішнього уряду. Але одним тільки підвищенням цін можна лише трохи уповільнити проблеми українського газового сектора. Але глобально це не вирішує проблем, що накопичувалися протягом останніх багатьох років», - зауважив експерт.
Крім того, пан Соколовський зазначив, що сьогодні український газовий сектор функціонує за принципами УРСР, оскільки і досі існує та сама нормативна база, яка була і за радянських часів. А новий закон про функціонування газового сектора, за словами фахівця, принципово не змінив ситуацію.
Богдан Соколовський також наголосив на необхідності «збільшення адресної допомоги українському споживачеві, який цього потребує». І уряд обіцяє вжити необхідних заходів у цьому напрямку. Але пан Соколовський зауважив, що це буде здійснюватися «непрозоро і не зрозуміло в який спосіб», а також поки що не ясно, хто саме відповідатиме за формування списку осіб, яким держава має компенсувати це підвищення цін.
«Мені видається дуже сумнівним успіх того, що гроші дійдуть до тих, хто їх потребує, - до малозабезпечених громадян України», - зазначив експерт.
Крім того, фахівець вважає рішення уряду про підвищення тарифів на газ «непродуманою акцією, яка призведе до падіння платіжної дисципліни та спрямування всіх надходжень на імпорт газу». Тож пан Соколовський заявив, що цей крок майже не вплине на притік інвестицій в український сектор газовидобутку та розробки родовищ.
Ахіллесова п’ята української економічної системи
На думку директора Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігоря Бураковського, дискусію про підвищення тарифів на газ для населення можна звести до чотирьох аспектів.
По-перше, ми повинні розуміти, що на сьогоднішній день у світі не існує дешевих ресурсів – чи то вони власного видобутку, чи то вони імпортовані, вважає економіст. «Вони можуть бути дешевими у поточному плані, але в середньостроковому плані ми отримаємо відповідні проблеми, пов’язані з економікою, екологією і т.д.», - зазначив пан Бураковський.
По-друге, тарифи є тільки частиною проблеми реформування українського газового сектора. При цьому експерт наголосив, що сьогодні важливо, щоб подібного роду рішення приймалися в певному пакеті.
По-третє, фахівець вважає, що надзвичайно важливою в цьому питанні є проблема соціальної допомоги та соціального захисту населення. «Це – ахіллесова п’ята української економічної системи. Її доведеться реформувати. І будь-яке реформування системи соціальної допомоги завжди буде болючим», - зауважив Ігор Бураковський.
По-четверте, експерт наголосив на важливості відповідальності споживачів. «Ми повинні чітко зрозуміти, що ця відповідальність означає не тільки своєчасну сплату по рахунках, але й певні інвестиції, пов’язані з енергоефективністю та енергозбереженням», - додав він.
Крім того, Ігор Бураковський закликав звернути увагу на стосунки між НАК «Нафтогазом України» та підприємствами Теплокомуненерго, які безпосередньо використовують газ. При цьому він зазначив, що тут ми спостерігаємо надзвичайно цікаву картину: «Станом на 1 квітня 2010 року по Донецькій області рівень оплати населенням платежів за газ становить 97,1%, по Дніпропетровську – 94,8%». Натомість проглянувши оперативну інформацію НАК «Нафтогаз України» про стан розрахунку підприємств Теплокомуненерго за природний газ за опалювальний сезон 2009-2010 років, бачимо, що «у Донецькій області населення розраховується на 97%, підприємства Теплокомуненерго – лише на 57%, у Дніпропетровській – населення на 94,8%, підприємства Теплокомуненерго – на 57%», розповів економіст.
«Тут одразу виникає економічне, політичне і кримінальне питання. Де зависають гроші? Як вони використовуються?» - наголосив пан Бураковський.
«Людожерське» рішення
Рішення про підняття цін на газ для населення на 50% директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін назвав «несправедливим» та «абсолютно неприйнятним».
Експерт зауважив, що нинішній уряд проводить ту саму економічну політику, що й попередній: «Він зменшує ціну газу для олігархічних груп, тобто власників металургійних, трубних, хімічних заводів, гірничозбагачувальних комбінатів, коксохімів та цукрових заводів». Але при цьому, за словами пана Соскіна, уряд «орієнтований на продовження експлуатації широких верств українського населення».
«Кардинальним планом пограбування українців є абсолютно людожерське рішення щодо підвищення з 1 серпня ціни на газ для споживачів, для всіх пересічних українських громадян», - наголосив він.
Експерт переконаний, що цей крок означає «повний колапс для середнього класу, а також дрібної і середньої національної буржуазії». «Вони не зможуть цього витримати. Собівартість всієї її продукції зросте мінімум на 40%. Тому що енергетична складова комунальних послуг (електрика, вода, перевезення) сидить у всій продукції», - пояснив пан Соскін.
Економіст також звернув увагу на те, що паралельно із підвищенням тарифів на газ для населення в Україні відбувається зростання обсягів грошової маси. За його словами, 1 січня 2010 року в обігу країни було 487,5 мільярда гривень, а 1 липня поточного року вже стало 533 мільярди. У цьому експерт вбачає загрозу: «Уряд збільшує ціну, щоб вигребти вже останнє у людей. А восени він зробить девальвацію гривні. І знову ми матимемо ситуацію, коли урядовці нам скажуть: «Бачите, внутрішня ціна на газ не відповідає тій ціні, за якою ми його закуповуємо!». А якщо діяти таким чином, вона ніколи й не буде відповідати!».
Політичні наслідки
Підвищення тарифів матиме істотні політичні наслідки для України, а перше, де це відобразиться – місцеві вибори, вважає директор Міжнародного інституту демократій, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень Сергій Таран.
Він зауважив, що прийняття цього рішення для опозиції «стало чудовою ідеологічною площадкою», оскільки опозиція може дорікнути тим, що неоднозначне рішення про подовження термінів перебування Чорноморського флоту РФ в Криму було прийняте з умовою, що не будуть підвищені ціни на газ для населення. Проте те, що сьогодні відбувається, суперечить обіцянкам. І це відобразиться на місцевих виборах.
Політолог наголосив, що Партія регіонів ставить перед собою чітке завдання, задля якого і робився закон про вибори до місцевих органів влади, - виграти. «Тому перший однозначний наслідок цього рішення: на місцевих виборах ми можемо очікувати посилення адміністративного тиску, підвищення рівня фальсифікацій і використання тих методів, від яких Україна вже почала відмовлятися. Якщо до президентських виборів рівень фальсифікації в Україні за різними оцінками становив лише 1%, то зараз це буде не відсоток, а значно більше», - зазначив пан Таран.
Другий наслідок, за словами політолога, полягає в тому, що «ми можемо констатувати політичну відмову від реформ». «Якби у нас були реформи, то, очевидно, влада мала би пояснити їх суть. Більше того, при правильному поясненні населенню та громадянам, в чому суть реформ і куди підуть їхні кошти, це підвищення тарифів можна було б зробити популярним», - переконаний експерт.
При цьому фахівець зауважив, що населення дуже страждає від низької якості в Україні житлово-комунальних послуг. «В Україні ЖЕКи – це одна з тих інституцій, які викликають найбільше негативу у населення. Якби уряд чітко пояснив, що вони збираються це реформувати, на що збирають кошти, то ця реформа стала би популярною. Але очевидно, що ніяких реформ немає, тому що їм нічого сказати. І це механічне підвищення цін, напевно, означає, що ніякі реформи і не будуть здійснюватися», - додав Сергій Таран.
Третій наслідок, за словами політолога, полягає в очевидному загостренні політичної боротьби всередині Партії регіонів та всередині уряду. Особливо серед тих людей, які відповідають за економічний блок, зауважив пан Таран. «Комусь доведеться відповідати за подальші дії. Очевидно, хтось це буде списувати на Тігіпка, хтось вважатиме, що це крок, за яким стоїть Азаров. Можливо, шукатимуть і інших людей, які до цього геть не причетні», - припустив політолог. При цьому він зазначив, що крок, який відбувся, означатиме, що «всередині уряду надзвичайно загострюється боротьба і доведеться шукати якихось жертв». «Хто буде цими жертвами – це одна з інтриг, яка розкриється у вересні», - додав експерт.
Четвертий політичний наслідок – це зниження ролі всередині правлячої коаліції таких політичних сил, як Комуністична партія України. «Безумовно, для КПУ це був достатньо вразливий крок, тому що КПУ дуже серйозно політично постраждає, оскільки з ними в тому числі пов’язують це підвищення, бо вони є членом коаліції. І КПУ не залишиться нічого, крім виступати з критичними заявами на адресу цієї коаліції і уряду», - пояснив Сергій Таран.
Крім того, політолог припускає, що в правлячій коаліції «відбуватиметься подальше тіньове переформатування». Він додав: «Зараз відбувається тихе тіньове переформатування коаліції за рахунок підтягування «тушок». Через це роль КПУ та Блоку Литвина стає все менш важливою». |