Міжнародний Валютний Фонд ставить умовами фінансування української економіки збалансування бюджетів Пенсійного фонду України та НАК Нафтогазу. При цьому засоби для досягнення цього збалансування Україна може визначати самостійно. На сьогодні висунено дві альтернативи: перша - підвищення тарифів на газ, друга - підвищення пенсійного віку.
Стосовно підвищення ціни на газ, то НАК Нафтогаз минулого року приніс близько третини загального фіскального дефіциту, що свідчить про величезне навантаження, яке несе для державного бюджету ця структура. МВФ на цей рік поставив умовою дотримання дефіциту бюджету НАК Нафтогазу України на рівні 1 % ВВП (як зазначають експерти це становить близько 10 млрд. грн.). На сьогодні є рішення про підвищення тарифів на газ для населення і теплокомуненерго на 50 %. Прогнозується, що підвищення тарифів буде продовжуватись для задоволенння вимог МВФ.
Після укладання нового газового договору з Російською Федерацією представники уряду неодноразово заявляли, що тарифи на газ для населення підніматися не будуть. Можемо ствердити, що сьогодні уряд готовий «пожертвувати» цими обіцянками на користь фінансування зі сторони МВФ. При цьому існує проблема у збиранні цих платежів не так серед населення, як серед теплокомуненерго. Для ефективного збирання цих платежів не розроблено механізму зменшення заборгованості теплокомуненерго.
Правда, уряд у відповідь на підвищення ціни на газ для населення розробив компенсаційні механізми витрат для соціально незахищених верств населення, особливо для пенсіонерів та заявив про спрощення порядку отримання субсидій і контроль над цим процесом. Проте це стосується сімей, для яких вартість комунальних послуг становить більше 15 % від сімейного бюджету для працюючих громадян і понад 10 % для сімей, які складаються з пенсіонерів. Усі інші повинні розраховувати на власні сили.
Пенсійний фонд постійно отримує дотації з державного бюджету. Український віце-прем’єр С. Тігіпко, не уточнивши конкретні цифри заявив стосовно цього питання, що до вересня буде розроблено план пенсійної реформи, який передбачає підвищення пенсійного віку. Міжнародні організації погоджуються з таким підвищенням, але вважають, що цей процес повинен бути поступовим. Зокрема ООН представила рекомендації стосовно пенсійної реформи в Україні. В цих рекомендаціях пропонується підвищення пенсійного віку для чоловіків та жінок до 65 років на протязі 20 років.
Ще однією проблемою в Україні є величезна різниця між мінімальною і максимальною пенсіями. Тут варто згадати так звані «персональні» пенсії. Таким чином, за рахунок одних пенсіонерів платиться значно вища пенсія іншим «привілейованим». Крім цього, урядом розглядається введення персональних накопичувальних рахунків.
Отже, нинішня українська влада зробила непростий для себе вибір на користь отримання грошей від МВФ та потенційних іноземних інвестицій для економіки, підвищивши ціну на газ і забезпечивши зростання житлово - комунальних тарифів. Оцінити цей політично невигідний для влади крок перед майбутніми місцевими виборами та його наслідки ми зможемо вже найближчим часом. |