BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Аналітика.    Точка зору.    Концептуальний Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Кримінал.    КуПол: Новини.    Сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
24 червня 2010 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:24 25-02-2020 -   Під час нічної масової бійки у центрі Львова постраждали двоє поліцейських  
  9:22 25-02-2020 -   ПФК «Львів» увійшов у топ-10 найбільш грубих футбольних клубів світу  
  21:4 21-02-2020 -   Стали відомі деталі стрілянини і людини в багажнику у Львові: азербайджанці везли співвітчизника до лікарні вибачитися  
  12:38 21-02-2020 -   На вул. Науковій у Львові сталась стрілянина і викрадення людини  
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
Україна
  9:23 25-02-2020 -   У слідства є очевидець запуску ракети по MH17  
  9:22 25-02-2020 -   На Закарпатті скликають епідемкомісію через вірус та “італійські бусики”  
  9:21 25-02-2020 -   Рейтинг “Слуги народу” впав на 9%, а у конкурентів зріс  
  21:4 21-02-2020 -   Зеленський назвав історія з коронавірусом черговим іспитом для українців і дорікнув за протести (ВІДЕО)  
  14:25 21-02-2020 -   Гриценка засудили до 6 років… у Росії  
Світ
  9:23 25-02-2020 -   В Італії від коронавірусу вже померло п'ять осіб  
  14:31 21-02-2020 -   Китайці пообіцяли ліквідувати коронавірус до кінця березня  
  12:36 21-02-2020 -   У Росії через коронавірус ізолювали пасажирів поїзда з Києва і відловлюють китайців  
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Концептуальний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Тероризм як форма прояву влади. Частина 2.
Продовження. Початок у попередньому числі. Закінчення у наступному числі
Людмила ТАЦЮК, для ПОСТУПУ
 
ТероризмНа наш погляд, всі терористичні організації мають схожу внутрішню будову, а саме правляча верхівка та рядові виконавці. Якщо розглядати верству тих, які підпорядковуються, то американський вчений Річард Рубенстейн наголошує на тому, що неграмотні люди, вихідці з убогих селянських сімей та з міських низів серед терористів трапляються лише як виняток. Він так характеризує особу-терориста: «Молода людина з освітою вище середнього, прихильник якої-небудь політичної ідеї, спонукуваний поєднання надії і відчаю, що спонукало його здійснити акти насильства в ім’я цієї ідеї».

На основі цього можна стверджувати, що думка про те, що терорист – це людина бідна чи відстала, не має достатнього обґрунтування. Я вважаю, що тероризм не завжди пов'язаний з бідністю, проте в ідеології тероризму бідність має центральну роль. Адже спираючись на злидні, нерівність терористи пояснюють свою діяльність, створюючи таким чином собі певний фон, зручне виправдання. І, як показує історія, таке маніпулювання людьми має надзвичайне поширення, особливо в умовах глобалізації та за активного розвитку ЗМІ, коли проста людина починає співчувати терористу з огляду на обставини, що змусили його прийняти такий спосіб життя.

Справа в тому, що невірно шукати мотивацію терористів розглядаючи лише суто економічні чи матеріальні чинники чи життєві блага, так само як і некоректно зважати на чисто духовний аспект (мається на увазі ненависть мусульман до християн, дозвіл вбивати мусульманами невірних).

Говорячи про релігійний тероризм потрібно розрізняти фундаменталізм, як течію релігійного вчення і як тероризм. На сьогодні більшість науковців ототожнюють ці поняття навіть не заглиблюючись в саму їх суть. Фундаменталізм виник в США у 1919 році на базі протестантизму , коли група пресвітеріанських та баптистських пасторів створили Всесвітню християнську фундаменталістську асоціацію. Головним їх положенням було збереження основних, фундаментальних релігійних вчень, в основному як відповідь на наукові теорії походження світу та людини (заперечення теорії Дарвіна). Взагалі фундаменталізм притаманний усім релігіям без винятків, він закликає до повернення до первісної, чистої релігії. Проте в жодному разі не мають на увазі застосування насильства до людей, що сповідують іншу віру.

Проте якщо брати до уваги фундаменталістський тероризм, то він за своєю суттю є революційний. Ісламський фундаменталізм виник як реакція на провал світських мусульманських держав та стратегії національно-визвольного руху. Тому неправильно звинувачувати іслам у насильстві, скоєних для своєї релігії. Але зважаючи на цифри – факт залишається фактом: найбільш масові акти терору здійснюються мусульманами і виправдовуються релігійними вченнями ісламу.

Отже, головна причина виникнення та поширення тероризму криється в найбільш загальному сенсі , тобто в перекручуванні уявлень, свідомості людей, які розуміючи, що їм не можливо боротися на рівних з технологічно краще забезпеченим противником, приходять до висновку, що не мають іншого вибору як крім терору. Але тут не потрібно забувати, що своєрідним живильним середовищем виступає протестна свідомість найбідніших, неосвічених верств населення, національних та релігійних фанатиків. Знаючи про такі особливості людської психіки досвідчений лідер з легкістю зможе підібрати саме ті гасла та заклики, яких чекає потенційний терорист.

Можна провести паралелі між запропонованими Єжи Вятром елементами визнання влади та безпосередньо відносинами в терористичній групі.

До першого елементу він відніс залучення не менше як двох партнерів (громадян чи групи громадян). Тероризм завжди спрямований проти когось, будь то окрема особа, група осіб чи навіть держава. Проте головною ознакою тероризму є однобічна спрямованість. Це перше і основна відмінність між тероризмом та війною. Коли терорист спрямовує свою агресію в односторонньому порядку, не сподіваючись на миттєву збройну відповідь з боку військових угрупувань чи правових санкцій. Так само можна розглянути і у внутрішній структурі терористичної організації. Завжди існує лідер, який наказує чи рекомендує діяти так чи інакше, тобто тероризм передбачає однодумців для поширення своїх ідей. Це є не просто збройні атаки - це сповідування певної ідеї для якої головне спорідненість у поглядах тих, хто її сповідує.

Другий елемент – наказ суб’єкта супроводжується загрозою застосуванням санкцій у разі невиконання. Усі відносини типу панування - підпорядкування розуміють під собою добровільне чи примусове визнання влади суб’єкта об’єктом. Не зважаючи на те чи визнання влади було здійснене підкупом, шантажем чи визнанням авторитету. У терористичних організаціях, зважаючи на специфіку її функціонування, головним способом можна вважати визнання авторитету, проте на мою думку, це лише на перших стадіях залучення до таких організацій. Будучи зв’язаним з певною терористичною організацією терорист фактично обирає собі єдиний шлях і не має альтернативи вибору. З цього моменту, навіть якщо у нього і з’являються сумніви в моральності чи доцільності його діяльності, терорист не може собі дозволити відкрито їх висловлювати, так як є ймовірність бути вбитим своїми ж – за законами мафії.

Підпорядкування об’єкта суб’єктом, третій елемент, що виділяє Єжи Вятр. На мою думку, цей елемент є найбільш загальним серед усіх чотирьох, бо кожна група, утворення людей передбачає владні відносини. В цьому випадку не є винятком і терористичне угрупування. Існує так звана правляча верхівка, яка і визначає пріоритети та напрями діяльності групи в цілому. Та терористи-смертники, що виконують накази зверху, не піддаючи їх сумніву. Вони вступаючи в таку групу автоматично визнають владу лідерів. Психологічна концепція передбачає, що владні відносини - це можливість наказувати в умовах коли той кому наказують зобов’язаний підкорятися, тобто обов’язково має бут покора об’єкта. Проте покора розглядається як явище відносне.

І останній елемент – суспільні норми, які встановлюють, що суб’єкт має на це право, а об’єкт зобов’язаний підкорятись. Щодо цього чинника, то, мабуть, він найбільш приховано проявляється в терористичних організаціях, проте безсумнівно існує. В даному випадку мається на увазі норми не так загальносуспільні, як окремої спільноти, групи людей, які самі створили певні норми і, відповідно, далі їх дотримуються. Хоча якщо розглядати суспільство, як усіх людей, то зрозуміло, що більшість норм, що є прийнятними для однієї держави чи етносу, абсолютно суперечать поглядам інших. Зважаючи на такий підхід можна стверджувати, що терористичні правові норми, які безперечно існують, стоять на рівні з іншими. Але, все таки, я вважаю, що такі демократичні засади, як право на життя, свободу слова, вибору та інші є загальними. З огляду на весь історичний досвід людства, що довів їх універсальність та гуманізм.

Рассел вважав, що у кожної людини від природи, від народження закладено прагнення до влади, до слави. Я частково погоджуюсь з даним твердженням. Застосовуючи його до даної теми стає зрозумілим, що форми реалізації влади чи слави існують найрізноманітніші. Чи можна вважати участь терориста-смертника у теракті виявом влади? На мою думку, це дійсно так. Терорист усвідомлює всю відповідальність за скоєне, тому чим масштабніша акція, тим більше слави він здобуває, хоч і посмертно. Як писала Ханна Арендт, людина єдина істота на Землі, яка обирає вічну славу у майбутньому, аніж фізичне і моральне благополуччя сьогодні.

Саме у психологічній концепції влада розглядається під кутом зору сприйняття людиною. Суб’єктивне сприйняття ґрунтується або на особливих якостях безпосередньо носія влади, або випливає з особливостей психологічної природи людини.

Якщо проаналізувати погляди Рассела, то він виділяє, зокрема, такі риси характеру, що мають бути притаманні людині, що володіє владою. По-перше, це є наполегливість, віра у власні сили, цілеспрямованість, відкритий прояв свого прагнення влади. Порівнявши ці риси з рисами терористів сьогодення, можна знайти повне спів падіння. Тобто, це фактично є та сама реалізація влади, лише у викривленому світлі, зі спотвореним уявленням про владу та її можливості.

У класичній класифікації людей за типами відносин до влади Рассел виділяє такі спираючись на три основні чинники, а саме участь у політичному житті; інтерес до політичного життя; інформованість про політичне життя:

1. активісти – люди,які по відношенню до політики і влади активно шукають способи її отримання. Влада, для них, - це важлива категорія , благо. Активісти цікавляться політичними проблемами;

2. компетентні спостерігачі – цікавляться політикою, розуміють її значення і добре інформовані, але не прагнуть брати участь у політичному житті. В основному мають свою думку про проблеми політики і влади і можуть чинити політичний вплив. Сюди він відносить вчених, письменників, журналістів.

3. компетентні критики – головна ознака та, щ ставлення до політики і влади загалом, категорично негативне.

4. пасивні громадяни - ставлення до реалізації політики та влади нейтральне або ж негативне, проте вони бувають досить добре проінформовані, як наслідок високого рівня освіти.

5. аполітичні – різко негативне ставлення до політики; не цікавляться політикою і мало про неї знають. Вважають, що політика це брудна справа.

Знову ж таки якщо співставляти таку типологію з терористами з метою визначення їх місця на даній шкалі, то, на мою думку, терористи - це, безперечно, активісти у політиці та реалізації влади.

Головною метою терористичних угрупувань є отримання влади та її збереження. Звісно вони цікавляться політичними проблемами, адже в сучасному світі управлінням усіма суспільними справами займаються саме політики.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Газові війни на російсько-білоруській кухні 
Погляд
  ·  Місцеві вибори за коаліційними правилами 
Поступ у Львові
  ·  Фінансування на підготовку Львівщині до Євро-2012 збільшили удвічі 
  ·  Міський голова Львова піде на вибори самовисуванцем 
  ·  ДАІ Львівщини оголосила війну посвідченням 
  ·  Молодь становить третину населення Львівщини 
Поступ з краю
  ·  Тимошенко готова відмовитися від БЮТ 
  ·  «Народної Самооборони» більше нема 
Поступ у світі
  ·  "Аль-Каїда" погрозила США новими терактами 
  ·  Прем'єр-міністром Австралії вперше в історії стала жінка 
  ·  Румун попросили здати гроші до антикризового фонду 
  ·  Головним завданням німецьких спецслужб назвали боротьбу зі шпигунами з Китаю та Росії 
Політика
  ·  Восени коаліція набере 300 депутатів 
Аналітика
  ·  Реформи – ніщо, імідж – все! 
Точка зору
  ·  Місцеві вибори у жовтні: кому вигідно? 
Концептуальний Поступ
  ·  Тероризм як форма прояву влади. Частина 2. 
Спорт-Поступ
  ·  Форлан: Для нас немає секретів на цьому чемпіонаті 
Пост-Factum
  ·  У Китаї ввели стандарт для статуеток Мао Цзедуна 
  ·  Ану Іванович визнали найсексуальнішою тенісисткою планети 
  ·  Пенелопа Крус стане коханою Джека Вороб'я 
  ·  Стиль, кіно і музика 
  ·  Індія збирає біометричні дані у 1 млрд осіб 
  ·  Професійний інформатор 
Кримінал
  ·  На Львівщині чоловік хотів застрелити з саморобного пістолета свого зятя 
КуПол: Новини
  ·  Оперативні новини зі Львова 
  ·  Мій малюк 
  ·  Новини високої культури 
Сьогодні у світі
  ·  Цікаві новини у світі 
  ·  Чоловік зізнався у вбивстві дружини і двох дочок 
  ·  Кімнатні рослини 
  ·  Комп'ютер-клавіатура від Asus коштуватиме 600 доларів 
postup.in.ua
  ·  Що пишуть про Україну західні ЗМІ 
  ·  Новини IT-технологій 
  ·  ''Дегенеративне мистецтво'' виклали в Мережу 
  ·  Кім зібралася заміж 
  ·  Економічні новини 
  ·  Медична планета