Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Аналітика  » 


На Прокрустовому ложі
Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП
 
Віктор ЯнуковичОчікування передової проросійської позиції новообраного Глави держави Віктора Януковича на часі не справдилися – свій перший закордонний візит він здійснив до Брюсселя, де зустрівся з президентом Європейського парламенту Єжі Бузеком. Пріоритетним для України Віктор Януковичу визначив питання європейської інтеграції. З головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозою, а також з іншими високопосадовцями ЄС були обговорені такі питання як перспективи запровадження безвізового режиму для громадян, створення зони вільної торгівлі, а також подолання наслідків фінансово-економічної кризи в Україні за підтримки Європейського союзу. На хвилі плідних переговорів не обійшлося, звісно, й без казусів.

Нам на „север”, вам на „юг”

Як таке нерідко бувало на офіційних та відповідальних візитах за участю Віктора Януковича, нині вже чинний український президент вкотре „заблукав” у висловах, на цей раз – у географічному просторі, переплутавши Північну Осетію – з Південною, а Косово із Сербією і Чорногорією. У захист президентові одразу ж поставили його недосконале володіння українською (її „перфектне” вивчення ще попереду) та зумисний подумки переклад „Северної” та „Южної”, звідси й подібні ляпи.

Гірше те, що українські журналісти підійшли до своїх колег з „Євроньюз” і попросили вирізати таку обмовку нашого Гаранта. Така річ може бути розглянутою як протидія вільній пресі, надто у свободолюбивій Європі. Однак зациклюватися і перебільшувати не слід, журналісти звернулися з проханням, а не з погрозою чи тиском (таке би точно не пройшло). Ніщо вже не затьмарить світла твердого відстоювання Віктором Федоровичем проєвропейського вектору нашої держави.

Що стосується питання співробітництва України і НАТО, то Віктор Янукович зазначив, що програми, які сьогодні тривають, між нашою державою та Альянсом не будуть перериватися і партнерські відносини з НАТО будуть збережені.
Скресає крига і в українсько-російських відносинах. Нарешті посол Росії в Україні Михайло Зубаров вручив вірчі грамоти президенту Віктору Януковичу, навіть більше – російський посол заговорив українською мовою. Такого в практиці партнерських добросусідських відносин між двома державами ще не було, принаймні в часи посольства Віктора Чорномирдіна – це точно.

Нагадаємо, що через особисту неприязнь до правління Віктора Ющенка, російський Глава Дмитро Медвєдєв пообіцяв відправити посла в Україну тільки після першого туру президентських виборів. Результатами якого ймовірно був задоволений, однак вирішив зачекати остаточного президентства Януковича. Як бачимо – витримка Кремлівського колеги таки виправдала себе.

Феномен Лозінського

Іншою цікавою новиною з початку тижня стала несподівана поява „в полі зору” екс-бютівця Віктора Лозінського, якого звинувачують у жорстокому вбивстві місцевого жителя Кіровоградщини Валерія Олійника. Подумати лишень: оголошений у міжнародний розшук злочинець кілька годин просидів під дверима Генпрокуратури! доки його не помітив один з працівників міліції та не попросив посвідчення особи.

Сьогодні ж правоохоронці та політики мало не тріумфують, мовляв, Лозінського настільки оточили, роблячи його переховування нестерпним, що іншого виходу йому не залишалося, як прийти і здатися: хай усі злодії, корупціонери, вбивці та інші вигнанці суспільства, що ще не пристали перед судом мають добру науку і приклад, адже рано чи пізно їх спіткає подібна розплата. Це щось на зразок виховної екзекуції, або напучення злочинцям!

Цікаво, якщо колишнього нардепа Лозінського настільки утискали під час втечі та переховування, то яким чином з часу зникнення йому вдавалося безперешкодно змінювати місце свого перебування, опиняючись то в Луганській, то в Одеській областях, а далі в Криму? І чи феноменальна поява опального бютівця не стане розвінчанням кулуарних подробиць щодо осіб, які покривали Лозінського та сприяли йому під час втечі?

Зміна політичного керівництва – ось ще один з можливих варіантів, чому Віктор Лозинський все ж таки прийшов під Генеральну прокуратуру і чемно чекав на своє добровільне затримання. Боязнь політичних репресій від „своїх” чи від „чужих”, небезпека потрапити в немилість до колишніх захисників, зважаючи на сьогоднішні політичні розклади в країні та в умовах ще порівняної невизначеності? Як завжди безліч запитань, частина з яких є риторичними. Бо як же інакше дізнатися бодай третину несуперечливої правди?

Коли на бік злочинця стають колеги по фракції і навіть сам міністр Внутрішніх справ постає ще одне запитання: яка межа демократичності нашої країни і чи не виходить це за рамки елементарної етики (не кажучи вже про законність)? Убивство з метою самозахисту навряд чи передбачає катування. Окрім цього – ствердження своїх дій як власне самозахисту: Віктор Лозінський таки не зміг навести жодних вагомих доказів на користь своєї версії події.

Ще перед оголошенням Лозинського у міжнародний розшук він знаходився у розшуку УМВС та СБУ, а за надання інформації про його місцеперебування навіть було обіцяно винагороду. Колеги ж по фракції спершу стверджували, що їхній однопартієць знешкодив особливо небезпечного браконьєра, ще й потерпів від цього: треба дати йому медаль. Розмова у такому ключі велася бютівцем Андрієм Кожем’якіним і невдовзі облетіла усі мас-медіа. Хай це звучить іронічно, але може зараз слушний час, щоб нагородити самого Лозинського – він же, як не як, з’явився і особисто надав усю необхідну про себе інформацію.

Сьогодні ж Віктор Лозинський активно співпрацює із слідством. Явка з повинним здатна пом’якшити вирок, на це, імовірно, сподівається колишній представник народу. А ще, можливо, таким чином він шукає притулку у правоохоронних органів від тих осіб, яким в силу різних причин міг уже стати „неугодним”. На сьогодні Віктору Лозінскому офіційно висунуто звинувачення. Йому інкримінують нанесення тяжких тілесних ушкоджень.

Коаліція: стара, нова, несформована – розпуск ?

Ось уже другий тиждень поспіль тоді ще чинна прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, дещо змінивши тактику своєї політичної гри, наголошувала на необхідності поставити на голосування у Верховній Раді питання, щодо висловлення недовіри уряду. Відтак, складалося враження, ніби наша прем’єр нарешті схаменулася і зрозуміла, що її місце, за нинішнього розподілу політичних сил, таки в опозиції. Коли б не так!

Чітко усвідомлюючи, що у парламенті забракне голосів для того, аби прийняти відставку уряду, Юлія Тимошенко вирішила вже традиційно у хитрий, проте підкреслено законний спосіб пролонгувати свої владні повноваження. Адже, згідно чинного законодавства, удруге повторити невдалу (чи може вже успішну) спробу позбутися діючого складу кабміну можна буде не раніше, як через півроку.

Звичайно існують інші механізми переформатування уряду, головно, через визнання нинішньої коаліції недійсною, що й було зроблено у вівторок спікером Володимиром Литвином. Його дії одразу були визнані неконституційними, в основному протестували БЮТ та окремі політики з НУНСу, зокрема Роман Зварич навіть збирався подавати „залізобетонний” позов до Адміністративного суду.

Зрештою, у лавах НУНС знову немає злагоди та одностайності – нардепи розділилися у своїх поглядах на формування нового складу коаліції, чи збереження у судовому порядку старої. В кулуарах точаться розмови про імовірну зміну голови фракції НУНС з Миколи Мартиненка на В’ячеслава Кириленка, що наголосив на необхідності збереження демократичної коаліції та діючого складу уряду.

З дня розпуску парламенту увімкнувся лічильник у 30-ти денний термін, після збігання якого настає право президента розпустити Верховну Раду. Проголосована 243 голосами відставка уряду увімкнула ще один – 60-ти денний. І знову діючий склад ВР під загрозою. Зрештою – розпуск українського парламенту – конституційне право Глави держави, але аж ніяк не обов’язок. Чи доведеться ним скористатися Віктору Януковичу?

Спершу слід перекроїти розстановку сил у законодавчому органі сформувати більшість, а далі – питання у посаді прем’єр-міністра. І якщо спершу кандидатура Сергія Тігіпка розглядалася як варіант останньої, то сьогодні, за інформацією газети „Дело” Віктор Януковичу розглядає вказану кандидатуру на посаду секретаря РНБО. Частина нунсівців, які бачать своє об’єднання з регіоналами у коаліцію, прагнуть висунути свого кандидата у прем’єри. Юлія Володимирівна на брифінгу навіть озвучила імена імовірних осіб – Віктор Ющенко та Арсеній Яценюк, які, за її в’їдливим зауваженням, „шкребуться у двері Президента”.

Юлія Тимошенко по-суті залишилася єдиною високопоставленою особою, яка не привітала Віктора Януковича з президентством. Місце в опозиційних лавах Юлії Володимирівні забезпечено і думати, що очолена нею опозиція буде конструктивною – смішити самих себе. Однак глава уряду не втрачала надії залишитися у владі і в притаманній для неї ультимативній формі та обставинах політичної істерії, оголосила про об’єднання демократичних сил і завчасно таврувала зрадниками, тих, хто вступить до коаліції з регіоналами.

Яким чином голова виконавчої влади збиралася співпрацювати з главою держави в умовах такого особистісного несприйняття та владного протистояння – залишається загадкою. Бо уже розіграний не так давно варіант із постійним вставлянням палиць у колеса екс-президентові Ющенку тут ніяк не пройде: команда не та, Президент не той, часи вже не ті, та й „Юля” вже не та. Хоча, оговтавшись від чергової неочікуваної і такої болючої поразки, хтозна, на що спроможеться безпрецедентна у своїх діях Юлія Тимошенко? Вже після оголошення про відставку уряду екс-прем’єр-міністр України особисто з трибуни ВР оголосила про перехід в опозицію.

Довідка: Прокруст – прізвисько давньогрецького міфологічного персонажа – жорстокого розбійника Поліпемона, який заманював до свого будинку подорожніх і клав їх на своє нестандартних розмірів ложе: кому воно було замале – обрізав ноги, кому завелике – витягував на весь зріст. Завдяки герою Тезею був переможений – і також був «прівелойований» на своєму ложі.

У переносному значенні «Прокрустове ложе» означає мірку під яку штучно підганяють події та явища.

Обговорити в форумі