BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Інтерв''ю у Поступі.    Постать у Поступі.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Арт-Поступ у світ.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
26 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  »  ІНІЦІАТИВА

___________________________________________________________________________

"Регіони" -- за регіони
Богдан БАЧИНСЬКИЙ
 
Народний депутат, член фракції "Регіони України" Олександр Пеклушенко виступив із законодавчою ініціативою щодо розробки в наступному році широкомасштабного пакету законодавчих і нормативних актів, які б спрямовувалися на розширення прав регіонів. Депутат переконаний, що головною умовою, яка б сприяла подальшому розвитку України, є регіоналізація її політичного та економічного життя.

Депутат пропонує, щоб уже на початку 2003 року були створені робочі групи для проведення підготовчої роботи щодо формування необхідних законодавчих пакетів, які в перспективі будуть подані на розгляд до парламенту.

На його думку, першим кроком у цьому напрямку повинна стати реформа, спрямована на те, щоб "зароблені в регіоні гроші в подальшому працювали на регіон". Відповідно, необхідно переглянути й удосконалити взаємовідносини "Київ -- регіон", оскільки сьогодні вони не відповідають реальним потребам часу і загальмовують загальнодержавний розвиток. Зараз існує ситуація, коли фактичними керівниками регіонів є представники виконавчої, а не законодавчої влади -- голови державних адміністрацій. З іншого боку, законодавством передбачено провідну роль для місцевих рад, що, безумовно, породжує конфлікт, який виливається у протистоянні органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій. Оскільки президентські представники на місцях мають у своїх руках такий стратегічно важливий ресурс, як бюджетні кошти, то це наперед визначає результат протистояння на їхню користь.

Олександр Пеклушенко вважає, що регіони наразі не мають реального впливу на формування місцевих бюджетів і, відповідно, не мають можливості вирішити левову частку щоденних проблем. А тому потрібно на рівні законодавства змінити розташування сил і надати регіонам більшої ваги. Депутат пропонує скасувати функцію президента щодо призначення голів держадміністрацій, а натомість запровадити механізм їх виборності.

Тема виборності губернаторів є не новою для України. 1994 року вже відбувалися вибори голів обласних рад, які на досить короткий проміжок часу були наділені тими ж функціями, що й теперішні губернатори. Проте того ж року президент своїм указом створив інститут представників президента, які перейняли в голів облради їхні функції щодо регіонального керівництва. Пізніше представників президента було замінено на інститут голів адміністрацій.

Варто також зауважити, що невідомо, як буде поєднуватися інститут виборного губернатора із наявними функціональними взаємовідносинами законодавчої і виконавчої влади як на місцях, так і в Києві. Якщо, за новим законодавством, президент отримає право знімати виборного губернатора, як це є сьогодні в Росії, то у президента все одно залишаться реальні важелі впливу. У випадку опозиційності до президента певного новообраного губернатора, в регіоні буде хитка, нестабільна влада, а це спричинить процвітання владної безвідповідальності та хабарництва. А у випадку його лояльності до гаранта, просто нічого не зміниться. Якщо ж президент не матиме жодних важелів впливу на керівників виконавчої влади, то це спричинить іншу негативну тенденцію, а саме неконтрольованість центром регіональної влади, що може бути загрозливим як для економічної, так і для внутрішньополітичної ситуації загалом. Запровадження виборів губернатора призведе до переміщення центрів влади на регіональний рівень, де вона зосередиться в руках домінуючої регіональної еліти. На Заході це групи, що є дотичними до "Нашої України", на сході це так звані дніпропетровський, донецький та київський клани. Звичайно, в боротьбу за регіональні впливи також втрутиться й СДПУ(о).

Вибори губернатора -- це вже друга за 2002 рік законодавча ініціатива щодо зміни Конституції України в напрямку зменшення президентських повноважень. Якщо перший проект, запропонований фактичним головою виконавчої влади -- президентом, -- пропонував перекласти частину функцій глави держави на плечі парламенту і партій, то новий проект, внесений представником законодавчої влади, пропонує віддати частину президентських функцій місцевим структурам виконавчої вертикалі.

КОМЕНТАРІ

Тарас ЧОРНОВІЛ

народний депутат

Сьогодні, вирішуючи проблему місцевого самоврядування, потрібно, на мою думку, говорити не про виборність голів державної адміністрації, а про принципову зміну всієї системи вертикалі виконавчої влади на місцях. Наразі голови держадміністрацій є цілком незалежні від органів місцевого самоврядування, а це спричиняє ситуацію, коли вони можуть абсолютно ігнорувати рішення міської та обласної рад, вести цілком незалежну від них власну регіональну політику. І разом з тим вони не несуть жодної відповідальності перед народом, а тільки звітуються президенту. У нас є політичний рудимент -- обласна рада, яка думає, що розподіляє якісь там регіональні кошти, але насправді вона є абсолютним аутсайдером без жодного реального впливу на будь-яку економічну політику регіону. Я підтримую позицію, коли представницька влада формує свій виконавчий апарат, вибирає його голову і, відповідно, несе відповідальність за його діяльність. Є, однак, одне застереження. В основному місцеві ради не є компетентними в деяких специфічних і загальнодержавних питаннях, а тому я пропоную створити невелике урядове представництво, яке б вирішувало вузьке коло питань, наприклад, питання національної безпеки.

Ігор ЖДАНОВ

директор Центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова з політично-правових питань

Зрозуміло, що це питання назріло і його потрібно вирішувати. Невідомо, що саме буде передбачатися у згаданому законопроекті. Якщо губернатори надалі залишатимуться у структурі виконавчої влади, то навіть за умови зміни їхньої назви, наприклад, на голову Київської чи Львівської області, потрібно змінювати Конституцію, для урегулювання взаємовідносин між виконавчою та законодавчою владами. У будь-якому випадку в законопроекті будуть як мінуси, так і плюси. Позитивом буде більша незалежність регіонів. Серед негативів можна виділити втрату центром керованості певними суспільно-економічними і політичними процесами, що відбуваються в країні. У будь-якому випадку буде конфронтація місцевої влади із президентом та урядом. З іншого боку, будь-яка виборна влада є ближчою до народу і певною мірою або цілком залежна від громадян. Проблема регіоналізації України ще до кінця не вивчена. Її вирішення невідоме ні авторам законопроектів, ні експертам, тому потрібно провести ще дослідження для того, щоб визначити, яка саме форма є кращою для України. На мою думку, під час регіоналізації ми повинні зміщувати важелі впливу не по вертикалі виконавчої влади, а передавати їх місцевим представницьким органам. Й одночасно вводити широко використовуваний у Європі інститут префекта, який не буде мати жодних розпорядчих функцій, а лише наглядові.
»  ГЛОБАЛЬНЕ СЕЛО
Тримай зі мною зв'язок
Тетяна ВОЛИНКА
 
Реаліями сучасного політичного життя все частіше стає спілкування політиків із громадянами за допомогою Інтернету. То Адміністрація президента новий сайт запровадить, то голова обласної адміністрації прес-конференцію в Інтернеті проведе. Міська влада Львова теж не відстає від модних нововведень. Навіть спеціальну ухвалу прийняли -- про відкритість влади.
Детальніше>>
»  ОДКРОВЕННЯ
Багатогранний президент Кучма
Д.О.СВІДНИК
 
Багатогранний президент Кучма
Учора президент Леонід Кучма проводив прес-конференцію, яка мала б підвести підсумки його діяльності в році, що минає Як передають інформагентства УНІАН та "Українські Новини" президент визнав, що 2002 рік був гірким, і сказав: "Надія, як то кажуть, вмирає останньою, тому я дивлюсь у 2003 із надією".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Різдвяне перемир'я в парламенті 
Погляд
  ·  Тримай зі мною зв'язок 
  ·  "Регіони" -- за регіони 
  ·  Багатогранний президент Кучма 
Поступ у Львові
  ·  Опозиція під стінами Ратуші 
  ·  Лікування й надалі буде платним 
  ·  Російська Федерація плювала на закон 
  ·  Останнє депутатське засідання 
  ·  Про вчителів знову забули 
  ·  Шкіл стає більше 
  ·  Претендентів на лицарі більшає 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Україна вшановує пам'ять загиблих 
  ·  Державний борг росте разом із євро 
  ·  Бюджет прийняли в другому читанні 
  ·  Парламент прислухався до FATF 
  ·  Кучма визначив наступника 
  ·  Російська мова -- офіційна? 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Різдвяна заповідь миру 
  ·  Приготування до "священної війни" 
  ·  Сумне Рiздво у Вифлеємi 
  ·  Італійці проти "Галілея" 
  ·  Наукові досягнення року 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Степан ГАВРИШ: Парламентська більшість самостійних рішень не приймає 
Постать у Поступі
  ·  Галичина дала йому поле діяльності 
  ·  Слово про В'ячеслава Чорновола 
  ·  ДОВІДКА 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ технологій
  ·  Найближчі плани nVidia 
  ·  Майбутнє комп'ютерного ринку у веселкових тонах 
  ·  nVidia: новини з нагоди виходу DirectХ 9 Final Release 
  ·  2003 рік стане роком розквіту абсолютного 3D? 
  ·  "Коммерсантъ" жартує? 
  ·  intel припинила виробництво Celeron 1,4 ГГц 
  ·  КОРОТКО 
Арт-Поступ у світ
  ·  Кожна людина -- це космос 
  ·  Музей етнографії -- це не тільки скарбниця традицій 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
  ·  КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  Інформаційна війна навколо Ващука 
  ·  Людина-легенда львівської школи фехтування 
  ·  Польові роботи завершено 
  ·  ЗІДАН 
Пост-Factum
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система