BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Інтерв''ю у Поступі.    Поступ реляксу.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
7 грудня 2002 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  9:50 09-12-2020 -   "Динамо" перемагає команду Реброва і буде грати в плей-офф Ліги Європи  
  13:3 08-12-2020 -   У Раді зареєстрували законопроєкт про відновлення роботи НАЗК  
  13:2 08-12-2020 -   Орбан подав у відставку після невдачі своєї партії на виборах  
  13:2 08-12-2020 -   Партія угорців показово покинула засідання Закарпатської облради  
  13:2 08-12-2020 -   "Слуга народу" програв вибори мера на батьківщині Зеленського  
Світ
  9:47 09-12-2020 -   У ЄС домовились про реформу системи для видачі шенгенських віз  
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  »  ЕКОНОМІКА

___________________________________________________________________________

Регіоналізація по-українськи
Богдан БАЧИНСЬКИЙ
 
Сприяння місцевому і регіональному розвитку повинно стати пріоритетом національної політики, -- про це заявив Леонід Кучма на першій сесії Конгресу місцевої та регіональної влади України, який відбувався в Києві 5-6 грудня, і був присвячений дню самоврядування в Україні. Він, зокрема, відзначив, що головними передумовами для створення такої організації є узгодження позицій місцевої та регіональної влади і їхня взаємодія з державними органами влади у відстоюванні інтересів місцевого самоврядування.

"Про необхідність муніципальної реформи сказано більш ніж достатньо. Механізм змін уже визначений. Урешті-решт створений діяльний трикутник -- парламентська більшість, коаліційний уряд і президент", -- наголосив Кучма і наказав негайно розпочати реалізацію прийнятих рішень по співпраці парламентської більшості й уряду, "але не так, як це здійснював попередній уряд, який не знайшов жодної копійки на виконання регіональної політики".

Таку стурбованість нашого гаранта проблемою регіонів, звичайно, не можна не сприймати позитивно, однак закрадаються підозри щодо раціональності методів її вирішення. Адже про них не було сказано нічого. Класично основною засадою, на основі якої здійснюється взаємозв'язок регіонів із центром, є бюджет. За радянських часів, коли існувала централізована система розподілу бюджетних коштів, усі говорили про недостатнє фінансування регіонів. Гроші йшли в Москву, а звідти поверталися у значно меншій кількості. Із настанням незалежності централізована система не змінилася, лише замість Москви роль грошового магніту почав виконувати Київ. Такий стан речей призводить не тільки до несправедливого та недостатнього розподілу коштів між регіонами, але й до дезінтеграції суспільства загалом. Так, результатом замкнення системи на єдиному центрі, є не інтеграція її елементів, а, навпаки, їхнє відчуження один від одного.

У цивілізованій Європі, на економічні досягнення якої так сильно рівняється Україна, проблеми регіонального фінансування та інтеграції регіонів вирішуються шляхом надання регіонам більшої економічної незалежності. Тобто відбувається деконцентрація бюджетних взаємовідносин між регіонами та центром. Зокрема, певна місцевість, зібравши всі свої прибутки, лише частину віддає в регіональний (обласний) та державний бюджети, а іншу частку спрямовує на саморозвиток. Така система, коли кожна адміністративна одиниця заробляє сама на себе, гарантує більш незалежний та стрімкіший розвиток регіонів, і, відповідно, міжрегіональну співпрацю -- інтеграцію.

В Україні вже давно і на всіх рівнях говорять про необхідність зміни регіональної політики і надання можливості регіонам залишати більше коштів у місцевих бюджетах. Проте реальні кроки почали робитися лише нещодавно. Так, постановою Верховної Ради України "Про схвалення Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік" передбачено: в результаті проведення низки податкових реформ створити більш сприятливе законодавче середовище для розвитку малого та середнього бізнесу в регіонах.

Окрім того, законопроект державного бюджету на 2003 рік, який уже прийнятий у двох парламентських читаннях, формується за новим підходом розподілу капіталовкладень, із акцентуванням уваги на місцевих бюджетах. Раніше з наявних у держбюджеті коштів Кабінет Міністрів формував перелік об'єктів, які мають складати програму капіталовкладень, більшість із яких виділялися на фінансування загальнодержавних програм, а менше -- на регіональні програми. Цього ж року вперше бюджет ділитимуть навпіл: половину виділятимуть на регіональне забезпечення, а половину на загальнодержавне. Відповідно, регіональну частку бюджетних коштів розподілятимуть між областями за кількістю населення.

Новий розподіл регіональних коштів за критерієм кількості населення хоч і є значно кращим для забезпечення справедливості, однак він ще далекий від європейської системи сприяння регіональному саморозвитку. Швидкий розвиток регіонів є неможливим без їх інтенсивної інтегрованої економічної співпраці, що, зрозуміло, можливе лише за наявності більш незалежного місцевого самоврядування у сфері формування регіональної економічної політики. Низка економічних оглядачів стверджує, що Україна ще не готова до модернізації своєї регіональної економічної політики за європейським зразком, оскільки існує багато проблем, зумовлених слабким економічним розвитком держави та неефективною регіональною політикою попередніх років. Якщо жорсткі ринкові умови, коли кожна адміністративна одиниця повинна сама заробляти на своє існування, застосувати сьогодні, то частина регіональних районів чи міст може просто зубожіти, тоді як інші справді матимуть великий потенціал для процвітання. Наприклад, у нашому регіоні місто Львів уже десять років грає роль фінансового донора всієї області. Тому держава змушена "справедливо" розподіляти кошти між містами обласного значення та районами областей для забезпечення рівномірного регіонального розвитку.

Інші експерти, навпаки, стверджують про можливість України в будь-який момент перейти до європейської системи розподілу бюджетних ресурсів. До речі, чим швидше, тим краще. Розуміючи гостроту проблеми поки що економічно нерентабельних регіонів, вони пропонують запровадження централізованої дотаційної системи субсидіювання відсталих регіонів. При цьому, на думку фахівців, така дотаційна система мала б діяти за рахунок щорічного відрахування економічно розвинутими адміністративно-територіальними одиницями певної законодавчо затвердженої кількості фінансів від свого профіциту в державний бюджет, а звідти вони б цільово надходили в депресивні регіони, для субсидіювання тільки державного сектору. Хоча запропонована вище система сприяла б більш стрімкішому розвитку регіонів та країни зокрема, а також могла б забезпечити збільшення бюджетних надходжень безпосередньо до людей, за рахунок переходу на нижчий рівень їх розподілу, проте навряд чи Київ дозволить здійснити її реалізацію. Тому "провінціалам" залишається сподіватися, що в майбутньому на формування бюджетної політики впливатимуть люди, які більше зацікавлені в розвитку регіонів.
»  СТАРОЖИТНОСТІ
Підземні мури музеїфікують
Вікторія САДОВА
 
Підземні мури
Вона, знову дивуючись денному світлу, ще й досі стоїть примерзши до кам'яної призьбочки, там, де її залишили археологи, -- біла антикварна порцелянка, яку зараз замітає сніг. А таких подібних артефактів під час цих розкопок зібрано 968 одиниць! Усіх їх -- кераміку, скло, метал, шкіру, монети -- тепер ретельно відмивають молоді співробітники археологічно-архітектурної служби Львова, класифікуючи й атрибутуючи до науково-інформаційного звіту.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Акція протесту в Ратуші 
  ·  Святкове скорочення української армії 
Погляд
  ·  Підземні мури музеїфікують 
  ·  Регіоналізація по-українськи 
Поступ у Львові
  ·  В "Авіаліній" відбирають касу 
  ·  Світовий банк цікавить львівська земля 
  ·  Радзієвський позивається зі Сендаком 
  ·  Новини з Івано-Франківська 
  ·  Радикальний протест у Дублянах 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Податківців очолив Кравченко 
  ·  Проект "Одеса-Ґданськ" відкладається 
  ·  Кучму турбують комунпослуги 
  ·  Медведчук відповів Томенкові 
  ·  Журналісти проти Генпрокуратури 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Імпічмент для президента Парагваю 
  ·  Католицизм -- найбільша загроза для Москви 
  ·  Цього разу зловився?.. 
  ·  Закаєва хочуть знову посадити 
  ·  Позашлюбне кохання небезпечне 
  ·  Росія п'є забагато горілки 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Петро Писарчук: Нам треба ставати інакшими 
Поступ реляксу
  ·  У меню -- джаз без... 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  ГОРОСКОП 
Пост-Factum
  ·  Шпигунські таємниці напоказ 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система