BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Дискусія Поступу.    Арт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
12 листопада 2002 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Дискусія Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Кластеризація українського вибору
Орест ДРУЛЬ
 
Двоє дивляться вниз. Один бачить калюжу - інший небо, у ній відбите.
Типовий конвенційний конфлікт - двоє наперед не обумовили, що ж розглядати: об'єкт чи відображення об'єкту.

Тому, попри усвідомлення умовностей всіх аналогій, спробуємо у руслі нашої теми конкретизувати питання, що лежить в основі дискусії. Отож: маємо цифрові результати парламентських виборів. Питання: наскільки різняться регіони України за цими результатами і як ця різниця змінилася за час міжвиборчої каденції.

Для аналізу цифр логічно застосувати математичні методи аналізу даних, благо цифр нам вибори надали достатньо, а математики для таких цілей випрацювали т.зв. кластерний аналіз - формування груп об'єктів (кластерів) за відповідними кожному об'єкту значеннями кількох змінних. Члени одного кластера повинні мати подібні прояви змінних, а різних - відповідно, різні прояви. У нашому випадку такими об'єктами є області, а належними їм змінними - відсотки голосів, відданих там за кожну з партій та блоків партій, що брали участь у виборах.

На першому рівні ієрархічного кластерного аналізу формуються кластери із найбільш подібних об'єктів, на другому - ці сформовані кластери самі виступають об'єктами і формуються кластери вищого рівня і т.д. поки не залишаться два суперкластери. Коли ці всі процеси порівневої кластеризації зобразити графічно, виходить рисунок, подібний на генеалогічне дерево, що показує ступінь політичної спорідненості різних областей України.

Результат кластерного аналізу електоральних вислідів направду вражає: як внаслідок складних формалізованих процедур виходить така тривіальна для неупередженого спостерігача картина.

Україна поділена на два суперкластери: Захід (Галичина, об'єднана в одну групу вже на 2-му рівні кластеризації, на наступному рівні об'єднується з Волинню) з рештою України об'єднуються аж на 25-рівні кластеризації. Оця незахідня решта у свою чергу поділяється на два великі кластери - Центральну Україну та Східну (чи, точніше, Південно-Східну). У першому випадку дещо осібно кластеризуються Буковина, Закарпаття та столиця, у другому - Донецька область, де рівень фальсифікації результатів на останніх виборах вражав навіть маловразливих братків. Для читачів зі слабою географічними уявою чи знаннями наводимо мапу розташування трьох великих кластерів регіонів України.

Кожен історик міг би використати її в обґрунтуванні важливості вивчення свого предмету: мапа - живий приклад концепції залежності нинішньої ситуації в регіоні від пройденого в минулому історичного шляху.

Для цифрової наочності диференціації нашої Вітчизни наведемо безрозмірні стандартизовані віддалі між регіональними кластерами (максимально можлива стандартизована віддаленість рівна одиниці). Отож, віддаль між Заходом і Сходом рівна 0,46, в той час як Центр віддалений від Сходу на 0,09 та від Заходу - на 0,19. Іншими словами ці три точки навіть не можуть сформувати звичайний трикутник в евклідовому просторі: образно кажучи, електорально Захід зв'язаний зі Сходом не через Центр, а огинаючи його - потрапити зі Львова у Донецьк на виборчій площині можна лиш через Москву.

Тепер можна вияснити питання міжкаденційної тенденції: що відбулося за останні чотири роки - зближення регіонів чи їх віддалення. Відповідь на це питання теж однозначне: регіони електорально розходяться щораз дужче. На виборах 1998 року Центр був віддалений від Сходу на 0,04 (за чотири роки віддаль збільшилася на 0,05 - більш як вдвічі), від Заходу - на 0,10 (збільшення на 0,09 - теж майже вдвічі); віддаль між Сходом і Заходом складала тоді 0,17 (збільшення на 0,29 - майже втричі).

Щоби прояснити природу цього розходження глянем, як би виглядав вислід партійних виборів в евентуальні регіональні парламенти цих трьох кластерів областей (див. табл.).

На Сході: ліві партії зберігають свої позиції, провладні разом з маніпулятивно-віртульними партіями суттєво збільшують електорат, натомість національно-опозиційні - зменшують.

У Центрі: комуністичні партії втрачають позиції, провладні - практично їх зберігають, а національно-патріотичні - посилюють

На Заході: провладні партії та маніпулятивні партії електорат втрачають, можна сказати, катастрофічно, натомість національно-опозиційні здоміновують електорат; ліві половинять і до того незначний тут вплив.

Тобто основна відмінність між цими групами регіонів - у різних тенденціях розвитку дихотомії влада-опозиція: на Заході і на Сході йде перетікання потенціалу між полюсами дихотомії, а у Центрі при стабілізації владного полюсу змінюється природа опозиційного. У кожній з груп регіонів природа політичних процесів інакша, знову ж таки внаслідок різного історичного досвіду, в тому числі політичного, різної політичної культури, традицій etc. Такі дрібниці як мовні чи конфесійні різності виходять за рамки цього тексту, отож про них і не згадуємо.

В силу унітарного розуміння поняття соборності нашої держави наслідки цих підставово різних процесів вихлюпуються в єдину Верховну Раду, де вони утворюють незмішувану амальгаму. Наслідки ж цієї еклектики ми пожинаємо вже друге десятиліття.

Більше того - кожній регіональній системі притаманна тільки їй властива інституалізація.

Під час свого домінування на київських горбах, чергове регіонально-кластерне угрупування переносить своє розуміння облаштування владно-політичного устрою на всю ввірену в управління територію. А що в якихось закутках цієї території панують інше розуміння державної розбудови, норм, правил і понять суб'єкт-суб'єктної комунікації, тим гірше для закуткового соціуму, адже інституційний конфлікт призводить до стагнації його продуктивних сил.

Світовий історично-економічний досвід загалом, а наш практичний зокрема, вчить, що умовою тривалого співіснування в одному соціумі двох взаємовиключних систем є ретельне змащування конфліктотворчих елементів.
Реальною формою такого мастила є корупція: прикладом загальносвітового досвіду можна назвати співіснування системи, схибленої на дотримуванні права аж до буденних деталей, та наркомафії; прикладом радянського досвіду - існування цеховиків в тоталітарній системі з її розстрілами за валютний обмін.

Допитливого поступівського читача вже, очевидно, відвідала думка про те, що, виходячи із викладеного, для нашого регіону найнесприятливішим буде державне домінування східного кластерного угрупування, рівно як і те, що корупційні реалії близького довкілля непохитно підтверджують цю думку.

Якщо читач має друзів серед підприємців, то вже, мабуть, наслухався як їх намагання ведення бізнесу за зразками західних партнерів конфліктують із дискурсом, скажімо, фіскальної вертикалі, а якщо має близьких друзів - то знає і про обсяги протиконфліктного змащування. Але справа навіть не в цьому.
І навіть не в генетичних ще з часів легітимного самодержав'я корупційних рисах насаджуваної у нас системи домінуючого кластеру. Негативні сторони оцього насаджування посилюються відсутністю наявними в автентичних системах механізмів стримування. В совдепії паралельно до всіх конституційних гілок влади існувала паралельна система партійного контролю, що тримала всі ці гілки у рамках своїх понять законності. Ліквідація партійних органів не призвела до зникнення їх контролюючих органів - вони перейшли разом з секретарями об- та райкомів до обл- та райдержадміністрацій. Але не в нас - протистояння місцевих, "першого демократичного скликання", органів влади із розташованими тут києвопризначеними структурами (силовими, судовими, дозвільними тощо) випарувало саму можливість контролю перших над другими. Зрештою, в демократичному суспільстві така форма контрольного нагляду взагалі не передбачена. Але демократії держави передує її демократизація, яка співвідноситься із демократією як канал з каналізацією.


Відсотки голосів виборців, відданих у трьох українських регіонах за основні партії та блоки на виборах 2002/1998 років


1. НУ
5,9/6,4 (СХІД)
24,3/10,7 (ЦЕНТР)
64,3/41,3 (ЗАХІД)

2. БЮТ
2,5/8,2
9,7/2,8
14,3/7,6

3. КПУ

34,1/34,6
15,5/21,6
3,2/4,9

4. БНВ

4,6/4,4
2,9/5,1
0,7/0,8

5. СПУ+СелПУ
4,3/4,5
13,4/15,7
1,6/3,1

6. ЄдУ
17,2/12,2
9,2/10,6
4,8/13,3

7. СДПУ(о)
8,8/2,7
5,3/5,6
2,1/3,9

8. ПЗУ+КОП+Ж
7,5/5,8
4,7/5,4
1,8/4,4
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Нова епоха правосуддя 
  ·  Метеоритна злива 
Погляд
  ·  Євро випереджає долар 
  ·  Пам'яті Івана Кандиби 
  ·  За що звільнили директора "Львівелектротрансу"? 
Поступ у Львові
  ·  Штати шукають союзників у Львові 
  ·  Шкідливий заповіт 
  ·  Христянсько-демократичний шантаж 
  ·  Наше сміття у Європу 
  ·  Львів чекає на тепло 
  ·  Львівщина кримінальна 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Нашоукраїнський мер Хмельницького 
  ·  Кінаха здають 
  ·  Хто воює з Омельченком 
  ·  Двадцять шоста область 
  ·  Євроіміджева стратегія Кучми 
  ·  Єгипетські піраміди у Рівному 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Росія і ЄС домовились 
  ·  Боротьба за міста між правими і лівими 
  ·  Дискримінація по-японськи 
  ·  Крокодили у бразильських парках 
  ·  Американці вчаться не вбивати 
  ·  СВІТООГЛЯД 
  ·  Поки Саддам роздумує... 
Дискусія Поступу
  ·  Кластеризація українського вибору 
Арт-Поступ
  ·  Україно-американська зустріч у музиці 
  ·  Чи знайомі ви з фрекен Зоряною? 
  ·  Реквієм для Музиканта 
Пост-Factum
  ·  Шахова олімпіада 2002 
  ·  КАЛЕНДАР