Відкладання грошей на "чорний день" для європейських підлітків просто немислиме. Чи то в економічній безпеці вони не знають, що це таке, чи просто "дуже хочеться", проте кишенькові свої вони тратять одразу. І витрачають юні покупці не мало не багато -- 5 мільярдів євро щороку. Пріоритетним і абсолютно необхідним для підлітків є не абищо, а купівля комп'ютера.
Власне на тему витрат підлітків провела соціологічне опитування Юлія Фаут -- наукова співробітниця кафедри економічної соціології Болонського університету. Залучили до опитування молодь віком від 10 до 17 років. Одинадцять тисяч респондентів зголосилися взяти участь в опитуванні і прислали свої заповнені анкети. Власне з цих повідомлень і зробила свої висновки Юлія Фаут.
Результати опитування показали, що чада, які отримують в Європі на кишенькові витрати чималі суми, тратять їх не так вже й нерозумно. Зокрема в країнах, де є традиції регулярно видавати кишенькові, діти швидше інтегрують в економічні відносини, вчаться розумно витрачати гроші та планувати свої витрати. Більшість ретельно планує свої покупки та старається "розтягнути" гроші до наступної виплати. Як наслідок -- ці діти рідко беруть у борг та вміють заощаджувати. До країн, де з раннього віку вміють обходитися з грошима, належить Великобританія та інші північні країни. Розумно обходитися зі своїми статками значно пізніше вчаться італійці. Тож теорія про те, що гроші в ранньому віці лише псують дітей, в Європі вважається невиправданою.
Щодо традиційних сум кишенькових, то в різних країнах Європи вони різні. Так у Португалії дітлахи отримують найменше 14 євро на місяць. Найбагатші підлітки в Люксембурзі -- вони мають у своєму розпорядженні 27 євро, всього на два євро відстає Німеччина. Соціологи простежили тенденцію до збільшення кишенькових та витрат підлітків.
Що саме купуватимуть діти залежить від географії, історичної традиції, дисциплінованості та зайнятості батьків. Так, у південних країнах свій пріоритет зберігає сім'я, тому саме родичі найбільше впливають на споживчі потреби дітей. У північних країнах, такий вплив насамперед здійснюють друзі та ровесники.
Окрім того, в цьому питанні має значення і стать: до думки батьків частіше прислуховуються дівчата, ніж хлопці. Хоча загальна тенденція прямує до зменшення впливу батьків на витрати своїх дітей, які в суєті раціоналістичного економічного прогресу щораз стають самостійнішими та щораз менше відчувають потребу в пораді повсякчас зайнятих земним прогресом батьків. |