BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Аналітика.    Дайджест.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Кримінал.    КуПол: Новини.    zaxid.net.    Реклама.   
  Цитата Поступу
Життя – це супермаркет, бери що хочеш, але каса попереду
Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ
 
29 червня 2007 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:16 14-12-2018 -   Карпати засипало снігом  
  16:14 14-12-2018 -   У Львові сім’ї Героїв Небесної Сотні сплетуть різдвяні віночки  
  14:36 14-12-2018 -   У Львові встановлять інформаційну таблицю М. Гембаровичу на вул. Я. Стецька, 9  
  12:38 14-12-2018 -   На Левандівці сталася масова бійка, є поранені  
  12:37 14-12-2018 -   Внаслідок негоди у Львові скасували декілька авіарейсів  
Україна
  14:39 14-12-2018 -   Варфоломій закликав Філарета та Макарія не висувати свої кандидатури на посаду голови помісної церкви  
  12:33 14-12-2018 -   Негода в Україні залишила без світла 170 населених пунктів  
  10:40 14-12-2018 -   Собор УПЦ КП підтримав кандидатуру митрополита Епіфанія на очільника нової церкви — ЗМІ  
  15:55 13-12-2018 -   В Україні захворюваність на грип та ГРВІ перевищила епідемічний поріг  
  14:53 13-12-2018 -   УПЦ КП проводить Архієрейський собор  
Світ
  16:19 14-12-2018 -   Папа Римський закликав католиків з обережністю ставитися до явлінь Богородиці  
  12:29 14-12-2018 -   Перший європейський Hyperloop побудують у Швейцарії  
  12:26 14-12-2018 -   Після тижнів гарячих дебатів в Ірландії легалізували аборти  
  12:21 14-12-2018 -   До Землі летить смарагдова комета  
  10:50 14-12-2018 -   Телефонну книгу Сталіна продали з молотка за три мільйони рублів    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Політика  » 

___________________________________________________________________________

Нові вибори, нові надії, нові розчарування..?
Тарас РАДЬ, Генеза
 
Із наближенням дня виборів роль і місце пересічного громадянина України все більше зводитиметься учасниками передвиборчої боротьби до вузького і „одноразового” поняття „виборця”. Причиною цього виступають як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори. Низький рівень політичної культури, дії політичних сил спрямовані сприяти власному переобранню тощо гальмують процес зміни еліт та ідей. Як результат цього відбувається процес „замороження” електорату і політикуму в Україні. Від виборів до виборів незмінно лунають обіцянки і надії на краще життя, але між тим нічого не міняється, навіть самі обіцянки.

Як доводить попередня практика, за результатами виборів як найкращого механізму контролю і легітимації влади, слідував період розчарування мас. Проте чи можуть вибори 30 вересня стати переломними для України? На відміну від попередніх передвиборчих підстав для змін, заплановані вибори мають вагомий аргумент – сам факт (а також ідейне навантаження) їх достроковості, що обумовлений кількома особливостями (у Львові позачергові вибори підтримує 70% респондентів). Перш за все, це причина проведення та їхня необхідність. Політична криза, що стала результатом порушення принципу представництва (перехід депутатів) і механізму „стримування і противаг” органів влади, виступає достатньою підставою для дострокових виборів (хоча причиною цього виступає низька політична культура і погана нормативна база).

Проте невідомою була б їхня доля (виборів) як би не ідеологічна забарвленість, якої ця криза супроводжувалась. З іншої сторони, український виборець чи не вперше має можливість з’ясувати причину нестабільності та її винуватців, що за нормальних умов мало б відобразитись на електоральних настроях і наступному складі парламенту. Тому відповідальність полягає не в процедурі механістичного заповнення бюлетня, а в необхідності переосмислення поглядів кожним окремим виборцем: якщо збережеться тенденція до автоматизованої (лише на рівні ідеологічної ідентифікації) підтримки, на зло іншим партіям, „ковтаючи” популістські обіцянки незмінних учасників останніх виборчих кампаній, то більш прийнятною формою дій виступає тотальний абсентеїзм, ігнорування виборів, що було б найкращим уроком для наявних партійних сил України (ми цілком усвідомлюємо не реальність подібної ситуації на практиці, але сама ідея беззаперечна).

Як би не сумно було це констатувати, але підстави сумніватися у зростанні електоральної свідомості простежуються вже зараз. Згідно останніх соціологічних опитувань громадської думки населення України і міста Львова зокрема, можна констатувати, що показники підтримки політичних сил на даний момент незначною мірою розходяться із соціологічними даними перед періодом політичної кризи. Якщо порівнювати показники на рівні України та Львова, то тут несподіваних змін невідбулося: найбільшу підтримку мають Партія регіонів – 34% (в Україні) і об’єднаний блок „Наша Україна – Народна самооборона – Рух-українська правиця” – 29% (у Львові). Схвальне ставлення львів’ян до розширеного блоку національних сил підтверджує його передвиборчу суперадетивність, оскільки по окремо вони набирають 25,88%, а разом – 28,75%.

Проте це аж ніяк не знімає проблему керівництва блоком у час виборчої кампанії. Хоча показники довіри до Ю.Луценка (54%) і В.Кириленка розходяться на десять відсотків на користь першого, що не відповідає всеукраїнським рейтингам, проте динаміка росту окремих політиків може вплинути на електоральне поле і рейтинги усього об’єднаного блоку (необхідно уникнути внутрішньої фрагментації та конфронтації). В той самий час, із переходом на пропорційну виборчу систему окреслилась тенденція – зменшення кількості прохідних партій (В Україні абсолютно не діє „соціологічний закон М.Дюверже”, оскільки після заміни змішаної виборчої системи на пропорційну кількість партій не тільки не збільшилась, а постійно зменшується) Це може свідчити про перерозподіл електорального поля або падіння рейтингу окремих сил. Оскільки показники електоральної підтримки провідних партій залишаються незмінними, можна констатувати, що падіння рівня підтримки інших сил обумовлене результатами їхньої політичної діяльності – невиконання обіцянок і нестабільність партійної політики (і це чи не єдиний приклад свідомої реакції електорату на партійне свавілля). До них відносяться СПУ, показники якої із 5% минулого року опустилися до 2% на всеукраїнському рівні і 0,5% у Львові та КПУ – приблизно 3% і 0,9% відповідно. Згідно соціологічних опитувань іншими трьома прохідними партіями є: на рівні України – БЮТ (20,3%), блок „Нашої України” (16,8%) і КПУ (3,9%), у Львові – БЮТ (25%), Партія регіонів (3,9) і ГП „Пора” (3,1%).

Фактором невизначеності є високий показник „вільних” голосів – особи, які не братиму участь у виборах і ті, яким важко відповісти – за які відбуватиметься боротьба між провідними силами під час виборчої кампанії. Ці показники, - 12% по Україні і 29% у Львові – що є наслідком політичної кризи, висвітлюють негативне явище відчуження громадян від політичного життя. Разом з тим, іншим показником можливої кризи легітимності влади виступає високий рівень категоричного не сприйняття окремих сил. Незалежно від того чи потраплять чотири провідні партії до парламенту, небажання голосувати на рівні 32% за БЮТ, 25% за Нашу Україну і Партію регіонів і 22% за КПУ може виступити підставою дефіциту легітимності суспільної бази і подальшої конфронтації суспільства, а тому необхідно повинна бути врахована політичними силами у побудові власної передвиборчої агітації – боротися за голоси тих, хто сумнівається і зменшуючи рівень тих, хто виступає проти.

Проте „корінь зла” лежить безпосередньо на індивідуальному рівні кожного окремого громадянина. Український виборець досі не може розібратися із власними симпатіями і бажаннями, діючи шаблонно і йдучи у себе на поводу. Він вже відчуває необхідність змін, але дивиться на них в межах старих ідеологізованих орієнтирів. Проте це безумовно є результатом неминучих перетворень. За результатами опитування громадської думки населення міста Львова, можна відстежити високі показники громадської активності, які наводять на деякі протиріччя. Поряд із бажанням взяти участь у дострокових виборах на рівні 78% існує майже аналогічний показник – 76% - очікування якісної зміни списків народних депутатів політичних партій. В залежності від того, який аргумент брати за основу – ідеологічний чи прагматичний – можна зробити два практично протилежні висновки.

В основі першого підходу лежить стара практика електоральної поведінки, яка характеризується маніпуляційною діяльністю політичних сил і позбавленою критичного мислення електоральної поведінки. Його суперечливість полягає в тому, що він грунтується на взаємовиключних показниках, один з яких несе новизну – оновлення кадрового складу парламенту, а другий стабільність – готовність збереження статус-кво. Проте такого протиріччя можна було б уникнути, якщо б політичні партій, хоча б декларативно-показово, розпочали процес оновлення власних партійних списків. За умов відсутності підстав стверджувати подібне, більш правдоподібним виступає прагматичний варіант обгрунтування показників. Відповідно до нього, львівський виборець усвідомлює необхідність широкої підтримки кадрових змін, проте зробив це сепаровано і нестуктуровано (відсутнє порівняння і співставлення показників). Це беззаперечно є свідченням росту політичної культури суспільства, проте ще її не високого рівня. Наявність вище описаних протиріч ставить під сумнів можливість кардинальних порівняно з попередньою практикою змін, проте може стати початком її кінця, хоча на ті ж самі граблі наступити скоріш ж за все доведеться.

Ще однією неоднозначною особливістю, за результатами соціологічних опитувань у Львові, виступає емоційність та ситуативність електоральних настроїв. Чим більш нестабільний цей показник, тим менша ймовірність прогнозованості політичного процесу, що супроводжується динамічним рівнем суперництва учасників виборчої боротьби. Для самого електорату мінливість підтримки позбавляє його комплексності, цілісного бачення картини, критичного осмислення дійсності. В свою чергу для політичних партій цей показник має два значення: перше, позитивне, де він виступає індикатор діяльності і дозволяє оперативно реагувати на недоліки власної діяльності, і друге, негативне, коли виступає джерелом невизначеності щодо реального електорального поля. Як приклад негативного прояву мінливості електоральних вподобань служать показники довіри до національних політичних діячів.

Згідно останніх соціологічних даних громадської думки у Львові після провального у функціональному і електоральному відношенні кризового періоду політичним лідерам, завдяки пошуку компромісу та налагодженню конструктиву, вдалося у шестимісячний термін повернути попередній рівень довіри, за яким вже не простежується цієї надійності, легкості і невимушеності. Так з грудня місяця рейтинг Ю.Тимошенко (61%) зростав в середньому на 1% кожного місяця, Ю.Луценка (54%) виріс майже у два рази у порівнянні із березнем цього року, а також покращились показники В.Кириленка (44%). Проте апофеозом мінливості став рейтинг довіри до президента В.Ющенка (62,3%), баланс довіри до якого зріз майже у шість раз у порівнянні з груднем минулого року.

Незважаючи на об’єктивність таких стрибків у підтримці, необхідно констатувати, що вони є нездоровими для політичного життя і стало результатом заниженої зневіри раніше, або завищеної на даний момент (не можна формувати загальну картину про діяльність політика після однієї чи двох дій; як приклад, не можна ігнорувати здобутків „помаранчевої революції” на фоні провальних домовленостей з В.Януковичем на початках кризи, чи розв’язання В.Януковичем газової кризи в Україні із провальним виступом у Брюсселі тощо). В свою чергу найвищий баланс довіри має В.Ющенко – 32%, Ю.Тимошенко – 30% і Ю.Луценко – 21%, а найнижчий у В.Януковича – 71% і О.Мороза – 65% (на рівні Львова). Проте такі розходження у показниках не важко було передбачити і були зумовлені ідеологічними перевагами львів’ян.

Підсумовуючи необхідно зазначити, що криза може стати причиною як великого піднесення, так і великого падіння, результат якої залежить від того, наскільки усім учасникам виборчого процесу вдасться акумулювати сили і потенціал для зміни ставлення до власних обов’язків і функцій. Якщо в черговий раз ці вибори стануть способом задоволення вузьких інтересів обмеженого кола людей, то Україна може повторити долю лісоруба із казки про вовка, який безпідставно кричав „Вовк! Вовк!”. Ще кілька спроб не аргументованих обіцянок політиків і безпідставних очікування електорату на краще життя може зруйнувати плацдарм діючої політичної системи на зміни і покращення життя.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ющенко, Мороз, Тимошенко і Янукович розповіли, як вони бачать Конституцію 
  ·  Ющенко закликає підтримати процес євроінтеграції України 
  ·  Тимошенко хоче разом із достроковими виборами референдум щодо нової Конституції 
Погляд
  ·  Януковичі „кидають” соціалістів 
  ·  Литвин: об'єднання демсил – зачистка політичного поля під президентські вибори 
Поступ у Львові
  ·  У Львові вшанували видатних людей, причетних до прийняття Конституції України 
  ·  У Львові стало світліше 
  ·  У Львові хочуть "викинути" на сміття півмільйона гривень 
  ·  Студентське братство Львівщини вимагає відновити пільговий проїзд студентів улітку 
  ·  Програма заходів до 100-річчя Романа Шухевича 
Поступ з краю
  ·  "Наша Україна" і "Народна самооборона" підписали декларацію про блок. Без "Правиці"... 
  ·  Сума невиплаченої заробітної плати в Україні склала 829 млн. гривень 
  ·  Мінюст почав роботу зі створення Державного реєстру друкованих ЗМІ 
Поступ у світі
  ·  Новий британський прем’єр вже встиг звільнити ключових міністрів 
  ·  Імідж Путіна різко погіршився 
  ·  Шестисторонні переговори по КНДР можуть відновитися в липні 
  ·  Фідель Кастро: Гарний Бог захистив мене від замахів влади США 
Політика
  ·  Нові вибори, нові надії, нові розчарування..? 
Аналітика
  ·  Узагальнення – риторичні питання довчасних виборів. Далі буде... 
Дайджест
  ·  Хто готуватиме барбекю на основному законі? 
Спорт-Поступ
  ·  Уїмблдон. 2 коло. Результати за 28.06. Олена Бондаренко - у третьому раунді! 
  ·  Міліцію вже почали готувати до Євро- 
Пост-Factum
  ·  У Сочі з’явився пам’ятник Коневі у пальто 
Кримінал
  ·  Через фальшиве замінування у Львові з двох будинків евакуювали 120 осіб 
  ·  У поїзді Львів-Москва громадянин Росії поранив мешканця Львівської області 
КуПол: Новини
  ·  У Правиці здивовані, що мегаблок створили без них 
  ·  Кучма закликав підтримати Ющенка 
  ·  Янукович пропонує укласти політичну угоду для проведення виборів 
  ·  Рудьковський звинувачує Ющенка в дестабілізації ситуації 
zaxid.net
  ·  Вручили перші 50 почесних відзнак до 100-річчя Шухевича 
  ·  Половина львів’ян не задоволена теплопостачанням міста 
  ·  Двопалатний парламент - реінкарнація ідеї Кучми 
  ·  До Євро-2012 на Львівщині збудують три нові дороги 
  ·  Кожен ветеран УПА отримає 1000 грн. 
Реклама
  ·  Медицина 
  ·  Nokia 
  ·  Рейтинг сайтов WebVita 
  ·  На правах рекламы:
Все для мобильных
 
  ·  Ипотека и ипотечное кредитование