Голова Верховної Ради п’ятого скликання Олександр Мороз пропонує парламенту внести зміни до Конституції України щодо удосконалення механізму організації публічної влади. Відповідний законопроект зареєстрований в Раді у вівторок, 26 червня. У пояснювальній записці до законопроекту Мороз вказує, що прийняття даного документа обумовлено необхідністю проведення наступного етапу конституційної реформи.
Проектом передбачено внесення відповідних змін до розділу ІV «Верховна Рада України», розділу V «Президент України», розділу VІ «Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади», розділу VІІ «Прокуратура», розділу VІІІ «Правосуддя», розділу ХІ «Місцеве самоврядування», розділу ХІІ «Конституційний Суд України» Конституції України.
Так, зокрема, проектом уточнюється розподіл конституційних повноважень між гілками влади з метою забезпечення балансу між ними, ефективної співпраці Президента України, парламенту та Уряду, їх взаємної відповідальності за здійснення державної політики, результати їх діяльності. «При цьому запропоновані зміни відображають узгоджені політичні пропозиції щодо змін до Конституції України у такий спосіб, щоб не порушити цілісності Основного Закону», - зазначає автор законопроекту.
Законопроект не передбачає скасування чи обмеження встановлених Конституцією України прав і свобод людини і громадянина і не потребує затвердження всеукраїнським референдумом (частина перша статті 156 Конституції України).
Крім того Мороз пропонує Раді включити законопроект про внесення змін до Конституції до порядку денного третьої сесії парламенту та направити його до Конституційного Суду.
Водночас народний депутат п’ятого скликання, член Президії партії “Наша Україна” Юрій Ключковський вважає, що ініціатива голови Верховної Ради п’ятого скликання Олександра Мороза внести на завтрашнє засідання парламенту проект змін до Конституції – це чергова скандальна авантюра.
“Це - чергова скандальна авантюра з боку голови Верховної Ради п’ятого скликання. Це як поганий анекдот, не інакше. Говорити всерйоз про внесення змін до Конституції, коли парламент недієздатний – смішно”, - сказав він.
“Верховна Рада неповноважна, адже відповідно до рішення Конституційного Суду, не можна проводити засідання парламенту, коли в його складі менше, ніж 300 депутатів”, - наголосив Ключковський. Він не виключає, що завтра “антикризовики” всіма засобами намагатимуться стягнути до зали 300 депутатів, щоб засвідчити, що Верховна Рада дієздатна.
“Парламент не має права розглядати законопроекти про внесення змін до Конституції без висновку КС”, - зауважив народний депутат. Він коротко окреслив процедуру внесення змін до Основного закону: “Спочатку проект змін має отримати висновок КС. Потім його приймають у першому читанні простою більшістю, а на наступній сесії – конституційною. Таким чином для остаточного ухвалення змін до Конституції потрібно дві сесії Верховної Ради”.
“Прагнучи звузити повноваження Президента, екс-спікер продовжує політику узурпації влади, про яку говорив глава держави у своєму указі про розпуск Верховної Ради. Узурпацію влади породило злиття виконавчої влади (уряду) із законодавчою владою (парламентом). Єдиною противагою тоді стає Президент. Якщо у глави держави забрати його повноваження, то ця єдина противага зникне, що призведе до прямого диктату з боку виконавчої влади”, - переконаний народний депутат.
На запитання, чи вдасться Морозу провести зміни до Конституції Юрій Ключковський відповів: “Я фізично не бачу таких можливостей. Це повний маразм”.
Також кандидат юридичних наук, член Національної комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права Віктор Мусіяка та експерт у галузі конституційного права, депутат попередніх скликань і один з авторів Конституції України Михайло Сирота негативно ставляться до намірів голови Верховної Ради 5-го скликання Олександра Мороза внести зміни до Конституції. Про це вони заявили сьогодні на прес-конференції у Києві.
«Внесення додаткових змін до Конституції у момент наростання політичного протистояння, м’яко кажучи, не потрібне, якщо говорити про збалансований конституційний документ для всього суспільства», - сказав М.Сирота. При цьому, за його словами, “якщо говорити про продовження політичної війни, то можна вносити такі законопроекти саме сьогодні, але толку від цього жодного не буде”. М.Сирота прогнозує абсолютну безрезультатність розгляду цього питання сьогодні, оскільки, на його переконання, «Конституція потребує широкого компромісу, а не широкого протистояння».
Водночас М.Сирота зазначив, що підтримує О.Мороза в тому питанні, що без завершення конституційної реформи, без виправлення помилок, які були внесені в Конституцію в 2004 році, вихід з політичної кризи не можливий.
В.Мусіяка також вважає, що конституційну реформу треба звершити, але після того, коли політична криза «знизиться до температури, яка дозволить сказати, що є нормальний законодавчий орган і немає протиріч між політичними силами».
У свою чергу, М.Сирота також наголосив, що всі розмови, які стосуються прийняття нової Конституції, особливо через проведення референдуму, є нереальними, і абсолютно шкідливим для українського суспільства. «Чомусь ініціатори таких ініціатив не хочуть подумати над тим, що коли постане питання про прийняття нової Конституції, то питання збалансованості повноважень між окремими гілками влади відійде на другий план, а на перший план вийдуть питання подвійного громадянства, другої державної мови, федеративного устрою держави, тобто питання, які максимально розпорошують суспільство», - сказав він.
На переконання М.Сироти, вирішити ці питання можна лише шляхом максимального компромісу, який би організував політикум з одного і другого табору, які на сьогодні, навпаки, культивують ворожнечу і несприйняття опонентів. У цих умовах, вважає М.Сирота, прийняти нову Конституцію практично нереально, навіть у ВР, якщо її склад буде відповідати складу ВР п’ятого скликання.
Він також наголосив, що правової бази для прийняття нової Конституції на референдумі не існує в Україні. «В Україні діє закон про референдум в Українській Радянській Соціалістичній Республіці, який в багатьох частинах суперечить чинній Конституції. На основі цього закону провести референдум, результати якого легітимізувати неможливо», - сказав він.
За словами М.Сироти, сама чинна Конституція не передбачає механізму прийняття Конституції на референдумі. Він також зазначив, що в жодній демократичній країні світу ще не було такого, щоб якась політична група розробила свій проект Конституції, а потім «продавила» його через референдум.
За матеріалами УНІАН, proUA. |