У п'ятницю увечері Верховна Рада України призначила новий склад ЦВК. “За” відповідну постанову “Про призначення на посади членів Центральної виборчої виборчої комісії” проголосували 424 народні депутати із 426 зареєстрованих у залі.
Верховна Рада України проводила окреме голосування по кожному з кандидатів на посади членів Центральної виборчої комісії.
Зокрема за призначення:
Тамари Астахової проголосували 413 народних депутатів із 426,
Юрія Данилевського – 423 із 427,
Юрія Донченка – 420 із 427,
Ігоря Жиденка – 416 із 427,
Тетяну Лукаш – 416 із 426,
Андрія Магеру – 389 із 426,
Михайла Охендовського – 422 із 427,
Анатолія Писаренка – 424 із 427,
Броніслава Райковського – 422 із 427,
Жанну Усенко-Чорну – 386 із 427,
Олександр Чупахіна – 424 із 428,
Володимира Шаповала – 337 із 427,
Юлію Швець – 409 із 427, Олександра Шелестова – 420 із 427
Валерія Шелудька – 425 із 427.
Перед тим Верховна Рада України дострокова припинила повноваження членів Центральної виборчої комісії.
За відповідну постанову проголосували 409 народних депутатів з 423 зареєстрованих у сесійній залі.
Зокрема, ВР достроково припинила повноваження усього складу ЦВК.
З посад цленів Центрвиборчкому були звільнені Ярослав Давидович, Юрій Донченко, Сергій Дубовик, Валентина Завалевська, Ігор Качур, Андрій Магера, Михайло Охендовський, Анатолій Писаренко, Броніслав Райковський, Марина Ставнійчук, Жанна Усенко-Чорна, Олександр Чупахін та Валерій Шелудько.
Згідно з постановою, на звільнених членів Центрвиборчкому поширюються гарантії, передбачені законом України “Про державну службу”.
Тим часом у п'ятницю ж стало відомо, що президент України Віктор Ющенко та прем’єр-міністр Віктор Янукович узгодили кандидатуру представника президента в Конституційному Суді Володимира Шаповала на посаду голови Центрвиборчкому. Про це стало відомо з неофіціних джерел.
При цьому, за словами співрозмовника, є домовленість, що в складі ЦВК вісім осіб представлятимуть коаліцію, а сім – опозицію.
"Оскільки Шаповал вважається людиною з боку Президента, то вирішено, що коаліція отримає вісім місць у ЦВК, тоді як опозиція - сім", - сказав співрозмовник.
Оскільки голову ЦВК обирають з його членів, де перевагу мають представники коаліції, то кандидатура В.Шаповала буде обрана виключно в результаті домовленостей між Президентом та прем’єром, повідомив співрозмовник.
А у суботу Центральна виборча комісія обрала Володимира Шаповала головою, а Тетяну Лукаш – секретарем ЦВК. Про це повідомили у відділі взаємодії зі ЗМІ Секретаріату ЦВК.
Кандидатуру В.Шаповала на посаду голови підтримали 14 із 15 членів ЦВК (при голосуванні В.Шаповал утримався), а Т.Лукаш – усі 15 членів комісії.
Також Центральна виборча комісія обрала Жанну Усенко-Чорну та Андрія Магеру заступниками голови комісії.
Кандидатуру Ж.Усенко-чорної підтримали 12 членів комісії, А. Магери - 15.
Тим часом Юлія Тимошенко у неділю в ефірі телеканалу «Інтер» заявила, що екс-голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович і його заступниця Марина Ставнійчук не потрапили до нового складу ЦВК через те, що не змогли організувати виборчий процес.
«По суті, першим керівником ЦВК був Давидович, другим керівником – практично його правою рукою – була Ставнійчук, і ми побачили, як двічі дата, яка була призначена на вибори Президентом України, була зірвана саме Центральною виборчою комісією», - сказала Тимошенко.
На думку Тимошенко, це буде «непоганим уроком для всіх чиновників, які обіймають ті чи інші посади, що коли вони починають грати подвійну гру, коли вони намагаються розкласти ризики в усі абсолютно кошики, і коли вони прикривають себе з усіх сторін, а не думають про Конституцію, про закони і про право людей, власне, отримувати те, що передбачено Конституцією, ці чиновники мусять іти з політичної арени».
Сам колишній голова Центральної виборчої комісії (ЦВК) Ярослав Давидович має намір зайнятися політикою. Правда, поки що він не розголошує, яку саме політичну силу представлятиме.
"Я вже відчуваю, що дійсно мені вже було важко працювати в комісії. Я шукатиму себе в політиці. Думаю, я себе знайду", - відзначив екс-голова ЦВК.
Я.Давидович очолював Центрвиборчком з 8 грудня 2004 до 1 червня 2007 року, коли Верховною Радою був затверджений новий склад ЦВК. Він не став членом новообраної комісії. Новим головою Центрвиборчкому став Володимир Шаповал.
За матеріалами УНІАН, proUA, Української правди, "5 каналу", ЛIГАБiзнесIнформ |