Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Розмаїтий Поступ  »  ФЕСТИВАЛЬ


Уроки української для п’ємонту
 
Минулого четверга на концерт групи “Танок на Майдані Конго” на площі Данила Галицького зібралося близько двох тисяч людей.
Якщо першими гостями фестивалю “Слухай українське” у клубі “Лялька” були галичани – група “Скрябін”, які через сім років після переїзду до Києва приїхали українізувати вщерть заповнений “малолєтками” і “дєвчьонкамі” Львів, то вже за тиждень продовжили цю справу харків’яни “ТНМК”, минулого року визнані найкращою реп-групою... Росії. Остання програма “Танку” називається “Уроки української”, що розповсюдилися і на російське MTV, де хлопці давали українською мовою інтерв’ю. Таким чином “ТНМК” уникає “синдрому хохліка”, який вражає багатьох “наших” “там”. “Коли ми кудись приїжджаємо, – розповідає Фагот, – ми перш за все поважаємо себе”.
Тема “круглого столу” була сформульована у формі риторичного (?) запитання: чи може українська музика бути конкурентноздатною в Україні і за кордоном? На це запитання “ТНМК” відповіла прямо й без зайвої скромності як у перші хвилини “круглого столу”, так і в перші хвилини концерту: “Аби бути конкурентноздатною, музика має бути розумною, а не тупою і пошлою”. Якість текстів, навіть “філологічність” “конголезців” відзначив редактор журналу “Четвер” Іздрик. Після концерту навіть фанатичні джазофіли обіцяли придбати диск “ТНМК”.
А розглядали цю проблему ширше разом із “ТНМК” і журналістами член Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення Микола Книжицький, редактор часопису “Четвер” Юрій Іздрик, редактор газети “Високий Замок” Степан Курпіль, директор 12-го каналу Михайло Хвойницький, заступник директора МО “Дзига” Андріян Кліщ, депутат Міської ради Андрій Садовий, координатор ГК “За Правду!” Віталій Загайний, президент корпорації “Артор” Микола Рогуцький. Звичайно, розмова не обминула проблеми української музики у вітчизняному ефірі. Діля з “ТНМК” поскаржився на те, що в рідному Харкові немає жодної харківської радіостанції, лише ретрансляції. Микола Княжицький висловив припущення, що проблема полягає у власниках електронних ЗМІ, які формують їх відповідно до своєї системи цінностей і для яких українська культура є чужою. А Нацраді з питань телебачення і радіомовлення важко працювати, відчуваючи тиск з боку тих таки власників.
Усі зійшлися на тому, що без підтримки “зверху” та внесення змін у законодавство українська музика ніколи не вийде із зачарованого кола, в якому вона нині опинилася. Роман Чайка навів приклад концертів польських виконавців у Львові, якими вже за два тижні до початку опікується Генеральний Консул Польщі Кшиштоф Савіцкі: по десять разів перевіряє, чи все в порядку, їде зустрічати музикантів на кордон, допомагає фінансово – і попросив “конголезців” поділитися своїми московськими враженнями. Зокрема, як допомагає групі представництво України в Москві, чи відвідують їхні концерти представники дипкорпусу, чи каталися хлопці по Калінінському проспекті на авто з дипломатичними номерами. На що Фагот відповів, що про українське консульство вони згадали лише тоді, коли їх заарештували на вулиці Твєрской.
Втім, не всі журналісти були переконані в тому, що “конголезці” співають українською в Москві з суто патріотичних міркувань, натомість вважали українську “ТНМК” комерційним ходом, даниною моді на українську екзотику. Фагот відповідав на ці закиди спокійно, тоді як Фоззі ледь себе стримував: “Ми ніколи не співали в Москві російською мовою. Так, ми колись співали російською тут, бо ми харків’яни, чи, як нас назвав один колега, “бандерівці.ru”. Ти мав на увазі, що ми “змаланили”? Ну, якщо ти це мав на увазі, то краще не май!”.
Фагот, у свою чергу, звернувся до аудиторії з питанням про смак тих, хто вирішує, яку українську музику підтримувати, а яку – ні. Після того, як хлопці виступили на НТВ у програмі “Антропологія”, їх запросили виступити в ефірі УТ-1. За день до ефіру “ТНМК” повідомили: “Вас не буде, буде Валерій Малишев”. “Добре”, – сказала “ТНМК”. Через тиждень програма “Сім нот” вирішила, що цього разу важливіша Оксана Хожай. Подібну ефірну політику “конголезці” коментували лаконічно: “Та пішли ви...” І задалися питанням: яка нормальна людина, побачивши таких українських виконавців, буде вибирати українське?
Сьогодні о 20.00. у “Ляльці” фестиваль “Слухай українське” продовжить концерт групи “Тартак”.
КОМЕНТАР
Фагот, “Танок на Майдані Конго” “Жлобів багато. Дуже багато”.
Микола Рогуцький, президент корпорації “Артор” “Не можна постановами примусити слухати українське. Треба більше займатися популяризацією української музики. І добре, що хлопці їздять до Росії і заробляють там гроші українською мовою і українськими піснями, повертаються в Україну і вкладають ці гроші у свою групу”.
Михайло Хвойницький, директор 12-го каналу “Слухаючи хлопців з “ТНМК”, моєї улюбленої групи, яку я пам’ятаю ще з тих часів, коли вони тільки починали, вкотре дійшов висновку, що давно у Львові пора робити загальнонаціональний канал і популяризувати нашу музику на всю Україну звідси, бо більше тим ніхто не займеться. Незважаючи на те, що вона, безперечно, є конкурентноздатною”.
Тарас Чорновіл, народний депутат України “Українська музика буде конкурентноздатною, коли конкуренція на українському ринку буде чесною. Популярність “Танку” у Росії підтверджує, що наші групи опиняються на вершині, коли нема комплексу меншовартості й упередженості”.
Тарас Стецьків, народний депутат України “Не бачити того, що українське інформаційне поле розмивається і що це робиться цілеспрямовано, може тільки той, хто не хоче цього бачити. Може, мої висловлювання не будуть такі радісні, як вимагає атмосфера, але я думаю, що проблему треба вирішувати в комплексі: захист українського ринку, захист інформаційного простору та антидемпінгова політика потрібні не тільки українському музикантові, але й українському журналістові, енергетику чи доярці”.

Обговорити в форумі» 
АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
На 11 – 17 лютого
 
ОВЕН (21.03-20.04)
Приємну звiстку вiд партнерiв принесе понедiлок. У четвер збідніє ваш бюджет. У п’ятницю отримаєте пiдтримку вiд покровителiв.
ТЕЛЕЦЬ (21.04-21.05)
Початок тижня – приємнi новини на роботi. Середа i четвер – кохання i грошi, які ви легко здобудите за допомогою своєї активності. У вихiднi можливі неприємності.
Детальніше>>
»  ПОДУМАЙМО РАЗОМ
Загадки міста Лева
 
“Поступ” спільно з Товариством Лева продовжує історико-краєзнавчу гру “Загадки міста Лева”. Приєднатися ніколи не пізно.
Детальніше>>