BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Дайджест.    Культура.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Події.   
  Цитата Поступу
 
1 лютого 2007 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Міжнародний економічний форум


Купол
Львів
  13:13 12-10-2018 -   «Сьогодні заробітна плата сімейного лікаря збільшується вдвічі», — Володимир Зуб  
  13:11 12-10-2018 -   Батьки небесного легіону: на Площі Ринок відкрили виставку­–подяку  
  13:9 12-10-2018 -   Наступного року у Львові запрацює крематорій для тварин  
  13:7 12-10-2018 -   Вчора на дорогах Львівщини сталося 49 ДТП  
  11:56 12-10-2018 -   У Львові на головному вокзалі пограбували чоловіка  
Україна
  13:5 12-10-2018 -   Названі розміри вересневих зарплат нардепів  
  10:43 12-10-2018 -   Рішення Синоду: Україна отримає Томос  
  16:22 11-10-2018 -   Порошенко ввів вітання Слава Україні!  
  15:42 11-10-2018 -   З Патріарха Філарета та предстоятеля УАПЦ Макарія зняли анафему  
  12:57 11-10-2018 -   В Ічні спіймали і зганьбили мародерів, котрі орудували в покинутих домівках  
Світ
  10:38 12-10-2018 -   Суд дозволив лесбійській парі у Польщі зареєструвати дитину  
  11:37 10-10-2018 -   В Індії з колії зійшов потяг, є жертви  
  12:50 09-10-2018 -   У Стамбулі розпочався Синод: Україна очікує рішення про Томос  
  17:17 08-10-2018 -   Оксфордський словник поповнився на ще понад 100 слів, пов’язаних із кіно  
  14:53 05-10-2018 -   Стали відомі лауреати Нобелівської премії миру    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Дайджест  » 

___________________________________________________________________________

83 роки з дня створення СРСР
Віталій Довгич, Українська правда
 
У передостанній день минулого року пролунав супероригінальний висновок: "30 грудня – 84 роки з дня створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Цю унікальну у світовій історії державу створили українці".

Насправді все було зовсім навпаки: українська делегація провалила сталінський сценарій І Всесоюзного з'їзду рад.Основну організаційну роботу з об'єднання Російської Федерації і так званих "національних" республік у союз виконував наркомнац Йосип Сталін, який у квітні 1922 року став ще й генсеком ЦК РКП (б).

Голова російського уряду, ініціатор нового державного утворення Володимир Ленін агонізував у Горках і на політику Росії практично не впливав.

Сталін і його апарат зробили все можливе, щоб призначений на 30 грудня 1922 року І з'їзд рад соціалістичних радянських республік протягом кількох годин, без дискусій, утворив СРСР.

Було подолано багато "націонал-ухильницьких" тенденцій. Зокрема, Сталін зумів домогтися утворення на початку року Закавказької Федерації, а в грудні – включення Далекосхідної республіки до складу РФСРР.

У середньоазійських республіках ситуація залишалася надто складною, і тому планувалося, що засновниками СРСР стануть чотири суб'єкти: радянські Росія, Україна, Закавказзя і Білорусія.

Таким чином, у з'їзді взяло участь 1217 делегатів із ухвальним голосом від Російської Федерації (60%), 354 – від УСРР, 73 – від Закавказької Федерації і 23 – від БСРР. Решта мала право на дорадчий голос.

Тому неможливо погодитися з ключовим твердженням Солодька та Крапивенка: "30 грудня 1922 року в Москві 364 українських делегати від імені своєї республіки проголосували за створення СРСР.

Українське представництво було другим за чисельністю після російського – це був не контрольний, але блокуючий пакет, без якого Союз з усіма його досягненнями та злочинами навряд чи дістав би місця у новій історії".

Якраз відсутність блокуючого пакету голосів у "націоналів" і дала підстави Сталіну сподіватися на те, що згодом у народі стали називати "одобрямсом". Він зробив на диво коротку доповідь.

За його словами, нова Росія "перетворила червоний стяг з прапора партійного в прапор державний і зібрала навколо цього прапора народи радянських республік для того, щоб об'єднати їх в одну державу, в Союз Радянських Соціалістичних Республік, прообраз прийдешньої Світової Радянської Соціалістичної Республіки".

Сталін закінчив свою доповідь так: "Ось, товариші, Декларація, прийнята вчора конференцією повноважних делегацій. Я її читаю... А ось і текст Договору, прийнятого тією ж конференцією. Я його читаю... Товариші, з доручення конференції повноважних делегацій радянських республік я маю запропонувати вам затвердити щойно прочитані тексти Декларації і Договору про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Товариші, пропоную прийняти їх з властивою комуністам одностайністю і вписати тим новий розділ в історію людства".

Але з'їзд ухвалив Декларацію про утворення СРСР і Договір про утворення СРСР лише "в основному"!

Несподівано на трибуну вийшов один із керівників української делегації Михайло Фрунзе і, зосередившись на договорі, заявив (мова оригіналу):

"Тем не менее, делегации нашли необходимым внести еще новые дополнительные гарантии того, чтобы принимаемый нами акт был действительно актом, устанавливающим безошибочно основы новых прочных взаимоотношений, позволяющих каждому государству, входящему в союз, выявить в интересах общего дела максимум энергии и самодеятельности.

В этих видах делегация считает необходимым не ограничиваться простым применением этого прочитанного сейчас товарищем Сталиным текста, а проделать над ним дальнейшую работу".

Далі офіційний переможець Врангеля послався й на інші представництва, що цілковито суперечить інформації Сталіна про настрої учасників з'їзду: "Поэтому делегации считают необходимым поступить следующим образом: сейчас утвердить и текст декларации, и текст союзного договора только в основном".

Тобто, йшлося про те, що республіки мають внести в закодавчі акти, виходячи з практики, низку поправок.

Харків побачив у текстах Декларації та Договору перспективу неминучого диктату Москви. Зрештою, Фрунзе виніс на розгляд з'їзду проект постанови, яка була прийнята одноголосно – без жодного доповнення, без жодної зміни.

Ось головний її пункт: "Поручить ЦИКу СССР подготовить ко второму съезду советов Союза окончательный текст декларации и союзного договора и представить его на окончательное утверждение второго съезда".

Тобто, фактично, говорячи сучасною парламентською мовою, і Декларацію, і Договір про утворення СРСР було прийнято лише в першому читанні. Іншими словами, Союз РСР тоді не відбувся як юридичне об'єднання радянських республік, як суб'єкт міжнародного права.

Всі, хто навчався у вищій школі до 90-х років, мають пригадати, що саме 30 грудня 1922 року Ленін продиктував працю "До питання про національності або "автономізацію". Він дійшов, нарешті, висновку: за центром треба залишити тільки дипломатичні та військові функції.

І припустив, "що "свобода виходу з союзу", якою ми виправдуємо себе, може виявитися пустим папірцем, нездатним захистити російських інородців від навали тієї істинно руської людини, великороса-шовініста, по суті, негідника і насильника, яким є типовий російський бюрократ".

Очевидно, як не намагалися ізолювати важкохворого ідеолога світової соціалістичної революції від неприємної інформації, він не міг не дізнатися про виступ Фрунзе і рішення з'їзду.

Власне, навіщо йому було де-факто солідаризуватися з представником України, якби СРСР уже став реалією?

Чи був би сенс ковиляти навздогін неоімперському потягу, якби той уже рушив?

Ще один непрямий доказ провалу І з'їзду рад. 17 квітня 1923 року генсек в оргзвіті ЦК ХІІ з'їздові РКП (б) не обмовився про СРСР ані словом!

А 23 квітня в "Доповіді про національні моменти в партійному і державному будівництві" він заявляв, що більшовикам ще тільки належало "об'єднати ці республіки" в той самий "єдиний союз, який називається СРСР... Але легко казка кажеться, та не скоро діло робиться".

Сталін визнає "цілий ряд факторів, які не тільки сприяють об'єднанню народів в одну державу, але й гальмують це об'єднання".

Дивно, що це надруковано за життя Сталіна. Однак факт залишається фактом: багато фрагментів доповіді виголошено в гіпотетичному плані або в майбутньому часі. Більше того, вона засвідчує, що "національні" республіки домагалися мінімізації дедалі наростаючої залежності від Кремля.

Однією з гарантій мало бути функціонування інституту чотирьох голів ЦВК проектованого, проте, так і не узаконеного СРСР. Перший з'їзд обрав Центральний виконавчий комітет, а його перша сесія – цих перших керівників.

Від Російської Федерації, Закавказької Федерації, Білорусії ними стали голови ЦВК республік – відповідно Калінін, Наріманов, Черв'яков.

А від України? В. П. Петровський.

Так записано в протоколі, хоча явно мався на увазі Григорій Петровський. Звичайно, це технічна помилка, проте, з суто юридичної точки зору, діяльність цього ЦВК не можна вважати законною.

Другий Всесоюзний з'їзд рад мав бути скликаний наступного року, але відбувся 31 січня 1924 року, в зв'язку зі смертю Володимира Ульянова-Леніна.

Скориставшись траурною атмосферою, Сталін виніс на розгляд делегатів проект Конституції СРСР, яка й була ухвалена з'їздом.

А фокус у тому, що Декларація і Договір про утворення СРСР були її складовими частинами.

Тож Союз РСР утворено не 30 грудня 1922 року, а рівно 83 роки тому.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  ПАРЄ вважає Україну нездатною забезпечити верховенство права 
  ·  Ющенко почав підготовку до візиту в Москву 
  ·  Закон про Кабмін опублікують в п’ятницю 
  ·  У Криму проросійські сили вимагають замінити символіку України російською 
Погляд
  ·  Відставка Тарасюка викликана зовнішніми і внутрішніми факторами 
Поступ у Львові
  ·  Янукович у Львові: Post Scriptup 
  ·  На Львівщині захворюваність на грип нижча епідемічних порогів на 30 відсотків 
  ·  Колектив газети "Ратуша" оприлюднив звернення до ЗМІ з приводу тиску міськради 
  ·  У під’їздах львівських будинків будуть роз’яснення про двоставковий тариф 
  ·  У львівських ЖЕКах не вистачає трубочистів 
  ·  Депутати погодили проект Програми розвитку малого підприємництва у Львові 
  ·  БЮТ починає формувати списки кандидатів у депутати всіх рівнів 
Поступ з краю
  ·  Кушнарьову погрожували, а анонім попереджав СБУ про можливе вбивство 
  ·  Минулого року Україну відвідало майже 19 млн. іноземців 
  ·  Послання Ющенка до парламенту готували 207 учених 
  ·  В Україні створюють студію для дублювання фільмів українською мовою 
Поступ у світі
  ·  Берлусконі публічно вибачився перед дружиною 
  ·  Польща одержала офіційну ноту США про можливе розміщення елементів ПРО 
  ·  У Росії відкрили найбільше родовище газу 
  ·  У будинок принца Чарльза намагався проникнути невідомий з вилами 
Дайджест
  ·  83 роки з дня створення СРСР 
Культура
  ·  Львівський фан-клуб "The Beatles" святкує свій п’ятий день народження 
  ·  У музеї етнографії та художнього промислу відкрилась виставка Олександра Поздняк 
  ·  Російський балетмейстер поставить у Львові "Дон Кіхота" 
Спорт-Поступ
  ·  Костя Цзю оцінить титульні бої львівських боксерів 
Пост-Factum
  ·  Японці зробили пиво з молока 
Події
  ·  В Стрию загинув 46-річний будівельник 
  ·  У Львові під час бійки людині завдали важких поранень 
  ·  Протягом січня від чадного газу постраждало 17 осіб