BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Дайджест.    Інтерв'ю.    Аналітика.    Культура.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Події.   
  Цитата Поступу
Життя – це супермаркет, бери що хочеш, але каса попереду
Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ
 
22 січня 2007 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  17:32 22-06-2018 -   На Львівщині зафіксували 19 випадків укусів змій  
  17:31 22-06-2018 -   На Львівщині викрили махінації з бюджетними коштами  
  15:42 22-06-2018 -   В таборі на Старосамбріщині отруїлись шестеро дітей  
  13:2 22-06-2018 -   Більше тисячі студентів-медиків сьогодні отримали дипломи  
  12:20 22-06-2018 -   На Львівщині прогнозують грози і шквальні вітри  
Україна
  13:5 22-06-2018 -   Сьогодні в Україні згадують про жертв Другої світової війни  
  11:32 22-06-2018 -   В Україні з’явиться нове церковне свято  
  15:22 21-06-2018 -   В Україні різко зміниться погода  
  15:17 21-06-2018 -   Рада прийняла закон про запуск Антикорупційного суду  
  15:13 21-06-2018 -   40 відсотків українців проведуть відпустку вдома. Кожен п’ятий — на роботі  
Світ
  11:29 22-06-2018 -   Google навчився передбачати дату смерті пацієнтів  
  11:58 20-06-2018 -   Неподалік кордону зі Словаччиною затримали 16 громадян В’єтнаму  
  11:11 20-06-2018 -   Мадридський «Реал» підписав українського голкіпера  
  11:10 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани  
  11:7 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Аналітика  » 

___________________________________________________________________________

Місцевий мандант в імперативі
Анастасія Смагіна, аналітик УНЦПД
 
Майже поза увагою учасників політичних та суспільних дискусій залишилося питання про наслідки ухвалення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад". Цей закон, що його 12 січня було ухвалено черговою ситуативною парламентською більшістю, скоріше за все, буде ветовано Президентом України. Проте в разі його вступу в дію ним буде введено імперативний мандат для депутатів органів місцевого самоврядування, обраних за пропорційною системою.

У пояснювальній записці до закону говориться, що наразі існує "свавілля з боку депутатів… рад щодо їх невходження до депутатської фракції місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за списками відповідної організації якої депутата було обрано, або його виходу з депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з фракції, або добровільного переходу депутата в іншу фракцію, за виборчим списком якої він був обраний депутатом, що не відповідає реальному волевиявленню громадян".

Згідно зі змінами, які вводяться новим законом, депутати місцевих рад виявляться "імперативно прив’язаними" до тих політичних сил (а власне, керівних органів партій), під брендами яких вони потрапили до представницьких органів місцевого самоврядування. В контексті партійної дисципліни та відповідальності перед виборцями це, звичайно, мало би сенс, якби не низка викликів та ризиків, що їх створює подібна ситуація.

Гортаючи сторінки Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ми бачимо начебто цілковито самоочевидні речі у визначенні термінів: "представницький орган місцевого самоврядування – виборний орган (рада)", що складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади та приймати від її імені необхідні рішення. Все правильно: саме територіальні громади теоретично мають повне право на те, щоб їхня думка була провідною під час формування та реалізації місцевої політики. Це в теорії. На практиці ж у сьогоднішній Україні територіальні громади фактично є й залишаються безправними (чого варте ніяк не обговорене підвищення тих же тарифів на комунальні послуги чи подорожчання проїзду в транспорті, якого слід очікувати вже в найближчому майбутньому). В теорії громаду зобов’язані представляти ті партії, за які більшість представників громади віддали свої голоси на місцевих виборах. Однак на ділі ситуація в представницьких органах легко вийшла з-під партійного контролю. Отож керівні органи тих партій, які фактично дозволили "котам у партійному мішку" (списку) зручно влаштуватися в кріслах сесійних зал місцевих рад, здебільшого опікуються не налагодженням реального зворотного зв’язку з виборцями, але контролем за місцевими депутатами, які, проте, вперто опираються цьому, отримавши доступ до місцевих ресурсів...

Мандат по-українськи

Питання про необхідність введення імперативного мандата для всієї системи вертикалі виборних органів влади віддавна було предметом дискусій, які, однак, стосувалися переважним чином лише Верховної Ради України. Проблема партійних висуванців доконечно загострилася, наприклад, після виборів 2002 року, коли виборчий блок "За єдину Україну!", за який дружно проголосували чимало виборців, вже через місяць припинив своє існування, розірвавши "шлюб із розрахунку" і розпорошившись на кілька депутатських фракцій та груп. Притчею во язицех тривалий час був і броунівський рух уздовж і поперек парламенту, тобто перманентне кочування деяких народних обранців з фракції до фракції відповідно до політичної кон’юнктури або інших (не менш цікавих!) аргументів, що мали, очевидно, грошовий вимір. Та все ж це питання теоретично було вирішено зі здійсненням політичної реформи та внесенням змін до Конституції України. Стаття 81 Основного Закону України наводить перелік підстав для припинення повноважень народних обранців. Зокрема, такими підставами є невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу її депутатської фракції у ВР, або ж його виходу з її складу. Конституція обумовлює, що в такому разі повноваження народного депутата України припиняються достроково на основі закону згідно з рішенням вищого керівного органу цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) з дня прийняття такого рішення. Все напрочуд складно, та є одне але... Адже отого "закону", який би дозволяв утілювати в життя рішення вищого керівного органу будь-якої – чи провладної, чи опозиційної – політичної партії (виборчого блоку політичних партій), немає в природі! З огляду на це імперативний мандат існував скоріше як політична декларація партійної верхівки, як політична мрія, яка, однак, не мала реальної перспективи здійснитися на практиці.

Улітку минулого року керманичем найбільшої парламентської опозиційної фракції, яка трохи обезлюділа після низки нахабних депутатських зрад, було оприлюднено прагнення запровадити дієві механізми позбавлення депутатства. Втілюючи цю ідею в життя, лідер БЮТ Ю. Тимошенко зареєструвала законопроект про внесення відповідних змін до Закону України "Про статус народного депутат України". Проте рішення щодо нього так і не було ухвалено.

Автори нинішнього законодавчого документа намагалися виписати в ньому механізм позбавлення мандата на рівні органів місцевого самоврядування за порушення "партійної дисципліни" або ж неналежного виконання обов’язків. Так, згідно із цим законом припинення повноважень відбувається в разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської чи селищної ради), обраного за виборчим списком місцевого осередку певної політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до її депутатського об’єднання, або виходу з його складу внаслідок подання особистої заяви про вихід, або переходу в іншу депутатську фракцію, або й відкликання депутата з інших причин, визначених вищим керівним органом відповідної політичної сили. Рішення про дострокове припинення повноважень "неслухняного" депутата місцевої ради ухвалює вищий керівний орган політичної партії, який технологічно зобов’язаний негайно оприлюднити це рішення шляхом його публікації в друкованих засобах масової інформації та повідомити про це територіальну виборчу комісію, направивши їй текст відповідного рішення.

Отже, загальна філософія введення імперативного місцевого мандата полягає в тому, що теоретично він має посилити політичну відповідальність колективних суб’єктів виборчого процесу, але на практиці це водночас загрожує доконечно зміцнити партійний авторитаризм та створити поживне середовище для корупції. Адже, наприклад, якщо хтось із місцевих депутатів не буде погоджуватися з місцевими рішеннями щодо земельних питань, то відтепер місцеві боси зможуть легко усувати такі кадрові перешкоди.

Імперативний мандат: досвід і перспективи

Загалом імперативний мандат застосовується виключно в країнах третього світу або в перехідних демократіях. Його можна вважати також і своєрідним кроком назад – до радянської системи: саме "імперативний мандат" існував у СРСР, причому можливість відкликання депутатів виборцями (читай – партією) було закріплено радянською Конституцією. А партія тоді, як усім відомо, була одна...

Відтак сутність нинішньої "імперативної" ситуації полягає в тому, що введення цих норм віддаляє Україну від сучасної європейської моделі організації виборної влади. У демократичних країнах об’єднаної Європи широко розповсюджена практика застосування вільного мандата, але ситуація, подібна до українського перманентного перетікання депутатського корпусу з одного угруповання до іншого в пошуках найситнішого життя, для європейської партійної культури в принципі неможлива: там єдиний такий крок назавжди позбавить політика навіть мрій про подальшу кар’єру в цій сфері. Зрештою, важко й уявити собі якогось серйозного європейського політика, котрий би заради входження до складу уряду змінив свою партійну орієнтацію або заради причетності до "земельного дерибану" поступився би своїми партійними коренями...

Натомість у нашій державі практика мандрування по фракціях і депгрупах стала нормою. Це пов’язано з нерозвиненістю партійної системи в Україні. Парадокс полягає в тому, що партії за своєю логікою не є владою як такою. Вони є складовою суспільства. Це утворення, які представляють інтереси громадян і відповідно до своїх програмних положень, що їх ті громадяни підтримали, реалізують власну політику, намагаючись справити вплив на формування та здійснення державної або місцевої політики. Отож у сьогоднішній Україні партія у владі позиціонує себе не як утворення, що виражає прагнення тих, хто за неї голосував, але як інститут, що має можливість впливати на... розподіл ресурсів. Причому на всіх рівнях владної вертикалі. Партії – це дверцята не тільки до ефемерної "слави", але й до бюджетів, приватизацій, "вільних зон" та інших "радощів життя", що і є для них головною метою. І ті з них, що є успішнішими, отримують, за такою логікою, щонайбільше бонусів.

Але тут і постає питання про "якість" партійних кадрів, причому нести за це відповідальність мають самі "керівні органи партій чи виборчих блоків". Не секрет, що нинішня пропорційна система, яка тотально застосовувалася і на місцевих виборах, і на виборах до ВР, виявилася моделлю обрання "котів у мішку" – адже виборці голосували фактично за закриті партійні списки. А за недоброякісний вміст "партійних мішків" несуть пряму відповідальність лідери партійних утворень, які, як довела електоральна практика 2006 року, формували свої виборчі списки далеко не прозоро, визначаючи на власний розсуд (тобто на основі не зрозумілих виборцям критеріїв) тих, хто потрапляв до переліку потенційних депутатів. Відтак кого ж представляють нинішні депутати – керівництво партій чи виборців, які за них голосували?..

А щодо нового закону, то його можна вважати не лише знаряддям боротьби із "традиціями" нинішнього українського політичного "бомонду", що насаджує специфічну політичну культуру, для якої перманентні зради вітчизняних політиків є всього лишень способом їх існування, але й зброєю масового знищення в руках партійного керівництва, яке зможе в будь-який момент застосувати її проти інакодумців у власних лавах. Віднині над усіма – й користолюбними, й просто тверезо мислячими – депутатами висітиме дамоклів меч імперативного мандата. Відтак із плюралізмом усередині партійних утворень можна буде розпрощатись – лідери партій зможуть легко викидати незгодних із партійних лав. З огляду на ризик посилення авторитарних тенденцій у партіях вони будуть здатні консервуватися та перетворюватися на "клуби за інтересами" для вузького кола осіб, а про зміну еліт та партійних поколінь як на центральному, так і на місцевому рівнях не доведеться вже й мріяти.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  У телезверненні до народу Ющенко заговорив про засторогу проти авторитаризму 
  ·  30 січня на Львівщину приїде Янукович 
  ·  Американська астронавтка Гайді Стефанишин має намір відвідати Україну 
  ·  У Києві провели акцію ''Ні карикатурам на Христа!'' 
Погляд
  ·  Анатолій Романюк: Влада нічого не робить для збереження соборності України 
Поступ у Львові
  ·  "Європейська платформа для України" від Катеринчука 
  ·  На впорядкування 23 парків Львова міськрада виділила 1 млн. 657 тис. грн 
  ·  На Львівщині побільшало сімей, які усиновили дітей 
  ·  Сьогодні за несплату "Ратушу" позбавили газу і інтернету 
  ·  Львівтеплоенерго проведе експеримент з альтернативними видами палива 
Поступ з краю
  ·  ЄС відновить переговори з Україною про нову угоду. Без перспективи членства 
  ·  Україна отримала 5 миротворчих пропозицій від ООН 
  ·  Кабмін посилив роль Нафтогазу 
  ·  rosUkrEnergo обіцяє провести презентацію в Україні в лютому 
Поступ у світі
  ·  У США вже 115 кандидатів у президенти 
  ·  Північна Корея погодилась згорнути ядерну програму 
  ·  Китайську стіну можуть знищити туристи 
Дайджест
  ·  a la guerre comme a la guerre 
Інтерв'ю
  ·  Тарас Стецьків: Президент може апелювати до суспільства безпосередньо... 
Аналітика
  ·  Місцевий мандант в імперативі 
Культура
  ·  Океан Ельзи визнаний кращою рок-групою України 
  ·  У Львові відкриється виставка харківських та кримських художників 
  ·  У "Дзизі" буде "Маскарад" 
Спорт-Поступ
  ·  ФІФА й УЄФА готуються застосувати санкції до Польщі 
Пост-Factum
  ·  Росіяни планують запустити у космос ящірок, равликів і хом’яків 
  ·  У Ботанічному саду посеред зими зацвіли калина та рододендрон 
  ·  В Індії видали ''нову Камасутру'' 
Події
  ·  У Львові затримали телефонного мінера 
  ·  На кордоні затримали 22 тис. 500 пачок контрабандних цигарок 
  ·  Минулого року прокуратура Львівщини порушила 669 кримінальних справ