BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    КуПол: Новини за 15 серпня.   
  Цитата Поступу
 
29 червня 2006 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  11:20 18-06-2018 -   На Львівщині понад 900 осіб стали учасниками проекту «Рука допомоги»  
  11:11 18-06-2018 -   У Львові на вул. Патона виявили протитанкову міну  
  11:10 18-06-2018 -   У Жидачівському районі перекинувся «Пежо»: постраждав 9-річний хлопчик  
  11:8 18-06-2018 -   12 випускників Львівщини отримали 200 балів на ЗНО  
  10:43 18-06-2018 -   У Львові невідомий кинув вибухопакет в магазин вживаного одягу  
Україна
  11:15 18-06-2018 -   Рожеві фламінго повернулися на Сиваш  
  10:28 18-06-2018 -   Синоптики розповіли, у яких регіонах варто чекати дощів із грозами  
  16:42 15-06-2018 -   Під час сутичок з бурштинокопачами на Рівнещині постраждали вісім поліцейських  
  16:38 15-06-2018 -   Українське МЗС готує Росії ноту через недопуск Денісової до Сенцова  
  15:6 15-06-2018 -   Розенко каже, що до кінця року в Україні піднімуть мінімальну зарплату до 4200 грн  
Світ
  10:27 18-06-2018 -   У королівській родині Британії вперше відбудеться гей-весілля  
  10:48 15-06-2018 -   Японія закриває АЕС Фукусіма №2  
  11:45 14-06-2018 -   Лід в Антарктиці тане з рекордною швидкістю  
  15:6 13-06-2018 -   Європарламент виділить Україні 1 млрд євро  
  10:8 13-06-2018 -   Розкрито таємницю кордонів Сонячної системи    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Поступ з краю  » 

___________________________________________________________________________

Коаліційний бізнес-план
Валентин КОНЦЕВИЧ
 
Разом із коаліцією Україна отримала програму, метою якої мало би бути поліпшення нашого добробуту. Якщо економісти намагалися реалізувати в ній те, чого нам справді бракує, закладаючи передусім конкретику і принцип, що програма має бути "над Кабміном" (тобто курс держави не залежатиме від персоналій), то політики поставили іншу мету - створити узагальнений документ, схожий на передвиборну програму без конкретно прописаних термінів, засобів та ресурсів, за допомогою яких її необхідно було б реалізовувати. Щобільше, в остаточному варіанті коаліційної угоди були вписані лобістські статті, які зробили документ більш схожим на бізнес-план...

Якщо розглянути економічну частину угоди, тобто саме те, що коаліція зобов'язалася зробити, то можна виділити декілька основних блоків.

Інвестиції та фондовий ринок, кредитна система. В цій царині коаліція зобов'язалася залучити кошти Світового банку, Європейського банку реконструкції й розвитку та інших міжнародних фінансових організацій для фінансування пріоритетних інвестиційних проектів в Україні. Крім того, йдеться про вдосконалення процесу реєстрації іноземних й українських інвестицій, розвиток національної депозитарної системи, продовження дії компенсацій кредитних ставок комерційних банків під час кредитування сільськогосподарських виробників, стимулювання розвитку кооперативних банків і кредитних союзів у сільській місцевості та розвиток земельного іпотечного кредитування в 2006 році. Передбачається внесення змін до законів "Про іпотеку" та "Про оренду землі", розробка й ухвалення нормативно-правових актів, спрямованих на вдосконалення системи оцінки сільськогосподарських земель.

Приватизація. Тут запланована приватизація важливих підприємств на основі окремих законів, які передбачатимуть комплекс приватизаційних зобов'язань, механізми приватизації через відкриті аукціони й напрямки використання надходжень від приватизації. Коаліціанти мають намір затвердити закони "Про державну програму приватизації" й "Про Фонд державного майна", Закон "Про управління об'єктами державної власності" (тут буде затверджено довгострокову програму приватизації й зміцнено повноваження ФДМУ у забезпеченні прозорості приватизації й контролю за виконанням інвестзобов'язань). Водночас наклали мораторій на приватизацію магістральних нафтопроводів, газопроводів, а також аміакопроводів.

Монетарна політика. Тут коаліціанти запланували знизити питому вагу готівкових коштів у грошовій масі країни через поширення безготівкових розрахунків населення. Крім того, мають намір узятися за розвиток системи довгострокового інвестиційного кредитування, стимулювання системи іпотечного кредитування, розвиток інструментів страхування валютних ризиків і контролю, а також удосконалення комунікаційної системи Нацбанку й інформаційної бази для моніторингу й звітності суб'єктів фінансово-валютних відносин.

Зарплати та пенсії. Хоча вони і належать до соціального блоку, проте також йдеться про гроші. Коаліціанти мають намір ліквідувати більшість спеціальних пенсій та уніфікувати принципи нарахування трудових пенсій, встановити мінімальну зарплату на рівні не меншому за прожитковий мінімум, увести регульований мінімум погодинної зарплати. Також передбачають запровадити систему єдиного соціального внеску до кінця 2006 року для зниження рівня оподаткування фонду оплати праці, ухваливши Закон "Про єдиний соціальний внесок". (Єдиний соціальний внесок стане консолідацією внесків на обов'язкове пенсійне страхування, соціальне страхування у разі безробіття, соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності й витратами, обумовленими народженням і похованням, соціальне медичне страхування. Його платитимуть обов'язково та регулярно).

Енергозабезпечення. В статтях, що стосуються цього блоку, йдеться про затвердження державної програми енергозбереження на 2007-2010 роки, погоджену з енергетичною стратегією, перегляд "Програми державної підтримки розвитку нетрадиційних і відновлювальних джерел енергії", розраховану до 2010 року, збільшення фінансування наукових досліджень у сфері енергозбереження й пошуку альтернативних видів енергії, розвиток теплоенергетики, гідроенергетики, вугільної промисловості та атомної енергетики. Зокрема йдеться про реконструкцію й будівництво нових енергоблоків на восьми українських теплоелектростанціях до 2010 року, а також реконструкцію й модернізацію чотирьох енергоблоків Бурштинської ТЕС до 2008 року.

Досить цікавим є блок державного регулювання та міжнародних торговельних відносин. Стосовно першого, то в угоді записано, що за результатами моніторингу зовнішньоекономічної діяльності коаліціанти хочуть забезпечити ефективний захист внутрішнього ринку методами тарифного й нетарифного регулювання. Іншими словами, Кабмін залишає за собою право таких вольностей, як керування "в ручному режимі". Втім найбільшою сенсацією стала стаття, яка передбачає входження України в ЄЕП через створення зони вільної торгівлі на принципах Світової організації торгівлі. І це при тому, що Росія дала чітко зрозуміти Україні: в неї є лише один вибір - або ЄЕП, або СОТ. Розуміють це і в Києві, але факт залишається фактом - вступ у ЄЕП прописаний в коаліційній угоді. Чому коаліціанти записали цей та деякі інші "сумнівні" пункти в коаліційну угоду і чим є сам документ - програмою для Кабміну чи бізнес-планом від лобістських угруповань, "Поступ" вирішив з'ясувати у директора Центру соціальних досліджень "Софія" Андрія Єрмолаєва та старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна Володимира Дубровського.

- Економічний блок коаліційної угоди - це загальна стратегія діяльності уряду чи конкретна програма дій, мета якої - покращання добробуту українців?

Андрій Єрмолаєв: Я не вважаю це ані стратегією, ані програмою. Адже стратегія передбачає суб'єкт стратегування, а програма є лише другорядним продуктом - технологією реалізації стратегічних цілей. Я розглядаю цей пакет як платформу, як пакет намірів без чіткого стратегування. Цю програму може реалізовувати будь-хто, навіть комуністи. Як платформа це документ високого рівня, і він мені подобається. Проте є одне "але" - цей документ неможливо реалізувати вже від завтра. Річ у тім, що, за документом, уряд, який буде утворено, напрацює програму своєї діяльності на цих засадах, зважаючи на прогнозні показники. Але треба, щоб ця платформа була забезпечена і стратегуванням, тобто визначенням політичного союзу, його цілями, проекцією, до якого часу він працюватиме.

Володимир ДУБРОВСЬКИЙ: Мені важко говорити, який варіант коаліційної угоди затвердили. Під керівництвом народного депутата Миколи Катеринчука була розроблена програма, що мала конкретні цілі і була ідеологічно витримана. Спочатку це був проект із Фондом Аденаувера, Центром ім. Разумкова та Центром політико-правових реформ, які розробляли перший проект угоди, а потім Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, котрий очолює Ігор Бураковський, зробив із нього "зведену". Також у створенні проекту брало участь багато провідних експертів різних інституцій, були представники бізнесу, фахівці Києво-Могилянської бізнес-школи та інші. Спочатку на наші пропозиції звернули увагу, тобто ми створили документ, у якому було все: конкретні цілі, терміни реалізації, ресурси. Потім було узгодження з Блоком Юлії Тимошенко - це зіпсувало документ, але не смертельно. А вже потім чомусь з'явилася "понадостаточна" версія, коли була повністю змінена ідеологія всього документа. Замість нормальної програми діяльності уряду, яка відповідала б нинішнім викликам, із якими стикається зараз Україна, і яка була б певною мірою проривом, з'явилася програма, що її добре обробили лобісти. І тут передбачено безліч ніш для зловживань. Наприклад, Державний банк реконструкції і розвитку, який навіть Кучма не наважився створити.

Ми подали свої зауваження, і після цього найбільш шкідливі речі вилучили з документа, але таки залишилася дириґентська ідеологія - держава розпоряджається майном та грошовими потоками, спрямовує кошти за інтересами інвесторів тощо. За наших умов це означає масове розкрадання, спотворення ринкових інституцій. І якщо таку програму, боронь Боже, почнуть втілювати, то настане економічна криза, яку супроводжуватимуть численні корупційні скандали.

Замість нормального ринкового підходу у тому варіанті, який ми зробили місяць тому, в останньому варіанті я побачив дуже багато патерналізму щодо підприємств. Цей документ не мав би бути бізнес-планом для уряду, як заробляти гроші, а мав би стати угодою між політичними партіями та урядом, мета якої - реалізація передвиборних обіцянок.

- Чи реально реалізувати цей документ взагалі? Що вам у ньому подобається, а що - ні?

А. Є.: Документ має 90 сторінок, і перерахувати все, що подобається або не подобається, важко. Я за те, щоб робити ставку на новий привабливий інвестиційний клімат тощо. Для того, аби говорити про те, чи буде все це реалізовано, треба подивитися у програму уряду. А не керуватися лише словами Тимошенко: "Все буде добре"...

В. Д.: Тут багато потрібного, ще більше шкідливого, але через брак ресурсів не вдасться виконати найголовніше завдання. У влади немає ресурсів, щоб допомогти і підприємцям, і населенню. Якщо, наприклад, робити ставку на розвиток паливно-енергетичного комплексу, то знов-таки відбуватиметься збільшення державних інвестицій у зростання видобутку, впровадження енергозберігальних технологій тощо, що ідеологічно неправильно. Навпаки, в державі треба створити умови, щоб промисловий сектор сам готувався до нових цін на газ, а не фінансувати енергомісткі галузі. Ще одна річ, яка прописана в документі і яка, на мою думку, є найгіршою, - це відновлення мита на імпортне пальне. Це ж з легкої руки лобі, яке сидить у таборі БЮТ, спричинить нову бензинову кризу.

Розумієте, підхід має бути не таким, щоб створювати руками держави стимули інвестування і надавати бізнесу ресурси для інвестування, наприклад, знижене мито на ввезення обладнання тощо. В них удосталь ресурсів. Якщо ні, то вони мають брати їх у банках, а не "доїти державу". Держава повинна спрямовувати всі свої заходи на покращання добробуту населення, а не допомагати отримувати такі шалені прибутки, які отримує великий бізнес зараз.

- Чи вважаєте ви, що від Тимошенко можна очікувати повторення "сценарію-2005"?

А. Є.: Боюся, що так. За Тимошенко було підготовлено так званий план заходів із реалізації програми. Але його, на відміну від самої програми уряду Тимошенко, "не розкручували". Проте якщо є засади діяльності коаліції, то на ній можна вибудовувати програму дій із реалізації цієї платформи. Наприклад, КМУ має визначитися - чи розвиває кольорову металургію, чи робить щось у фінансовій сфері. Те саме зі законодавчим забезпеченням. Навіщо ухвалювати Податковий кодекс у січні, якщо він потрібен нам у вересні?

В. Д.: Дмитро Видрін, ще не будучи депутатом від БЮТ, якось сказав, що він чекає від уряду декларації не того, що він зробить, а програми того, що він у жодному разі не робитиме. У тому проекті, який ми розробляли під керівництвом Катеринчука, так і було. А зараз, оскільки остаточну версію документа переглянули, уряд має розв'язані руки і робитиме все, що завгодно.

- У договорі є пункт про входження України в ЄЕП через створення зони вільної торгівлі на принципах Світової організації торгівлі. Як його розуміти?

А. Є.: Річ у тому, що не лише окремо у блоках, а окремо в лавах бютівців, "Нашої України", соціалістів є свої погляди на це питання. Вони знаходять формулювання, яке задовольняє їх символічні вимоги. Це не означає, що вони обов'язково мають намір іти в ЄЕП. А лише те, що на запитання виборця або журналіста: чи взяли ви до уваги проблему ЄЕП під час вступу в коаліцію, вони всі скажуть: "Так, узяли, на умовах СОТ". А те, що Росія не захоче працювати на таких умовах, - це вже інше.

В. Д.: Питання щодо вступу в ЄЕП є суто політичним, оскільки відомо, що Росія за жодних умов не погодиться на зону вільної торгівлі, лише на митний союз. Так, для України така зона вільної торгівлі була б вигідною, але насправді її немає. Цей пункт слід розглядати як поступку всіх політичних сил, але насправді її не буде реалізовано.

» 
Партія реґіонів заблокувала все
Катерина ДРОНЬ
 
У вівторок Партія реґіонів заблокувала у парламенті все, що могла - сесійну залу, трибуну у ній, систему "Рада" та ложу преси. Однак це не зменшило рішучості демократичної коаліції провести свої збори, навіть у коридорі ВР, як пообіцяв член БЮТ Олександр Турчинов.

Опозиціонери заявляли, що налаштовані рішуче - блокуватимуть роботу парламенту аж до розпуску. Мовляв, вони не дозволять коаліції "порушувати закони та Конституцію".
Детальніше>>
» 
Реґіонали пішли в опозицію...
Партія реґіонів застосовуватиме методи і конструктивної, і непримиренної опозиції, але до розколу країни не дійде
Валерій ПОДОЛИННИЙ
 
Те, що вчора продемонструвала у Верховній Раді Партія реґіонів, показало: віднедавна офіційні опозиціонери вибрали жорстку лінію поведінки. Про те, що таке може бути, попереднього дня "Поступу" розповідали політологи...

Після виборів Президент держави, як правило, доручає, партії, що здобула найбільшу кількість голосів, формувати новий уряд. Якщо їй не вдається заручитися підтримкою парламентської більшості або створити коаліцію із політичними союзниками, тоді за справу творення коаліції береться інша партія, що набрала другу за величиною кількість голосів тощо.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  За крок до синьо-жовтого щастя 
  ·  Львівщину затоплює 
Погляд
  ·  Андрій ПАВЛІВ: Ми не можемо повернутися у минулі сторіччя 
  ·  Манфред Віхманн: Україна стане ключовою у Східній Європі 
Поступ у Львові
  ·  Городоцьку нарешті відремонтують 
  ·  Підбили підсумки мудрості 
Поступ з краю
  ·  Партія реґіонів заблокувала все 
  ·  Реґіонали пішли в опозицію... 
  ·  Коаліційний бізнес-план 
Поступ у світі
  ·  Росії потрібні співвітчизники 
  ·  Остання поразка прем'єра Берлусконі 
Спорт-Поступ
  ·  Футбол як компроміс 
  ·  Російський слід на німецькому мундіалі 
  ·  Титули відстоювати важче 
  ·  Домашня трибуна 
Пост-Factum
  ·  Сторіччя Івана Черняхівського 
КуПол: Новини за 15 серпня
  ·  20 незаконних будівництв 
  ·  Фірташ купує "Львівгаз" 
  ·  Виявлено "відмивання" на 33 мл 
  ·  Монети з профілем Януковича