BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Аналітика Поступу.    Арт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
11 жовтня 2002 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Аналітика Поступу  »  ІНТЕРЕСИ

___________________________________________________________________________

Загадки консорціуму
Юрій ТАНЮШИН
 
Загадки консорціуму
Якщо хтось мені (чи будь-якому іншому посполитому, що більш-менш уважно читає пресу і може відрізнити запах природного газу від кольору нафти) доступно, "на пальцях", пояснить, що було підписано сьомого дня поточного місяця у столиці дружньої Молдови і чого Україні та мені разом з нею, як скромному, але ретельному платнику податків, від того підписання чекати -- поставлю пляшку закарпатського коньяку. Безліч публікацій, які з'явилися після понеділкового підписання, були схожі на розмірковування палеонтологів, які знайшли в Сахарі чиюсь куприкову кістку і вирішували, як же ж той птеродактиль у цілому виглядав. Якщо взагалі він існував у природі...

Загальна картина, яку подали офіційні українські засоби масової інформації, зводиться до таких тез: документи щодо створення Міжнародного консорціуму з управління газотранспортною системою підписано абсолютно всі, нову структуру залишилося лише оформити юридично, що і буде незабаром зроблено; згідно з вітчизняними Законами "Про нафту і газ" та "Про трубопровідний транспорт" урегульовано всі питання; міжурядова угода "Про стратегічне співробітництво в газовій галузі" й угода про створення вищезгаданого підприємства буде корисною для обох держав, поглибить співпрацю і, висловлюючись фразою класика, „растьот процент жиров в маслє".

Абсолютно нічого конкретного сказано не було, навіть підписані в Кишиневі документи з'явилися на світ Божий лише кілька днів після факту їхнього візування і то напівлегально. Прискіпливо глянемо лише на найголовніші моменти кишинівських манускриптів чи то пак на "Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про стратегічне співробітництво в газовій галузі", яка навіть до народних депутатів потрапила у вигляді додатку до листа прем'єр-міністра Анатолія Кінаха до Голови Верховної Ради Володимира Литвина.

"Стаття 3
Сторони домовилися створити на взаємовигідних умовах міжнародний консорціум у формі господарського товариства (далі Консорціум), до сфери діяльності якого належать:

-- транспортування газу та забезпечення надійності, безпеки і стабільності функціонування газотранспортної системи України, збільшення обсягів транзиту природного газу територією України;

-- створення нових конкурентноспроможних газотранспортних потужностей на території України;

-- економічно обґрунтоване використання та експлуатація магістральних потужностей газотранспортної системи і підземних сховищ газу України;

-- залучення необхідних інвестиційних ресурсів для модернізації та розвитку газотранспортної системи України.

Стаття 4

Уповноваженими організаціями зі створення Консорціуму призначаються:

з Української сторони -- Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України";

з Російської сторони -- Відкрите акціонерне товариство "Газпром".

Сторони доручають уповноваженим організаціям укласти договір про дії щодо створення Консорціуму.

Стаття 5

Консорціум створюється на паритетних засадах.

Порядок формування та розмір статутного капіталу Консорціуму визначаються в установчих документах.

Учасники Консорціуму спільно на основі консенсусу визначають умови участі в Консорціумі європейських газових компаній.

Стаття 9

Кожна Сторона надає іншій Стороні наявну в неї інформацію щодо всіх питань, пов'язаних із розвитком співробітництва в газовій галузі, за умов, що її надання не суперечить законодавству держави Сторони, яка надає таку інформацію.

Сторони своєчасно обмінюватимуться відповідними нормативно-правовими актами, які стосуються діяльності, що здійснюється в рамках цієї Угоди.

Надання конфіденційної інформації щодо діяльності Консорціуму третім Сторонам здійснюється лише за взаємною згодою Сторін.


Стаття 14

Ця угода набуває чинності з дати її підписання та діятиме протягом 30 років. Вона автоматично продовжується на наступні п'ятирічні періоди, якщо жодна із Сторін не менш ніж за два роки до закінчення чергового п'ятирічного періоду не повідомить іншу Сторону про свій намір припинити її дію".

Після вдумливого читання, краплина юридичного та економічного лікнепу. Ще з червня цього року, коли було дано старт "консорціумному марафону" "Газпром" запропонував (і досі твердо стоїть на цій позиції) створювати консорціум на паритетних засадах -- 50% на 50% у статутному капіталі акціонерного товариства. За попередніми підрахунками, українська газова труба "тягне" на трохи менше, як 14 мільярдів доларів США, себто Росія цілком "паритетно", "сяде" на своїх (чи все-таки наших?) семи мільярдах, не вклавши жодного "дерев'яного".

Повідомлення про те, що Росія намагатиметься зробити своїм внеском до консорціуму боргові зобов'язання України, московськими чиновниками спростовувалося, однак до червня 2003 року, крайнього терміну початку роботи нового суб'єкта, час ще є, і змінитися за вісім місяців може все. Тим паче, що достатніх коштів у Росії для інвестицій в українську газотранспортну систему немає, у нас їх немає і поготів.

Не хочеться робити з РАО "Газпром" опудало для горобців, але ще ціла низка його вимог оптимізму в майбутнє консорціуму не вселяють. Новоутворення, на думку російських колег, повинно отримати ексклюзивне право на використання діючих транзитних потужностей вкупі з експлуатацією підземних газових сховищ, комунікаційних систем тощо. Дальше більше -- "Газпром" вимагав пріоритетного права на отримання контрольного пакету акцій газотранспортної системи України під час її приватизації і право на 50-річне управління нею. Взамін Україна отримає ефемерне "співробітництво в будівництві і реконструкції", "сприяння в розробці і освоєнні", "підготовку та застосування нормативів".

У російських пропозиціях на початках реалізації проекту не передбачається й участь інших держав (а німці дуже хотіли і гроші обіцяли). А врахуємо, що повноцінного тендеру не було (вимога міжнародної практики), а грошей для інвестицій, як ми вже казали, ні ми, ні росіяни не маємо, а коли третю сторону і допустять, то не враховуватимуть інтересів стратегічного західного інвестора. Такий розклад відлякає найсміливішого представника європейської цивілізації.

На щастя, не всі пропозиції російської сторони увійшли до переліку документів, які були оприлюднені, але й того, що побачили, прочитали і зрозуміли народні депутати вистачило, аби не лише довколагазову бучу здійняли опозиціонери, а й (страшно навіть подумати) люди близькі до президента Кучми. "Створення міжнародного газотранспортного консорціуму сьогодні є недоцільним", -- ці слова належить не соціалісту чи представнику Блоку Юлії Тимошенко, а лідеру фракції Народно-демократичної партії Валерієві Пустовойтенку. У своєму коментарі газових нововведень, Валерій Павлович зазначив, що уряд не володіє достатнім економічним обґрунтуванням для створення консорціуму. І взагалі, потрібно, на думку екс-прем'єра, дати уряду ще можливість додатково попрацювати над документами щодо консорціуму.

Висловлювання власне опозиціонерів були ще гострішими. Перший заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, "нашоукраїнець" Микола Мартиненко вважає, що за сучасного стану справ, Україна попросту віддає половину своєї газотранспортної системи і не виключає можливості отримання українськими та російськими приватними компаніями в управління на десятиліття (з можливістю пролонгації) всієї "труби". "Україна є власником газотранспортної системи і має сама пропонувати умови щодо використання національного надбання -- найбільшого за вартістю українського підприємства. Таким чином, російська пропозиція є не тільки економічно неприйнятною для нашої держави, але й суперечить заявам та угодам між Україною та Росією про дружбу та співробітництво", -- вважає Микола Мартиненко.

Полум'яний спіч перед народними депутатами голови Партії захисників Вітчизни Юрія Кармазіна, який вважає, що результатом підписаних у понеділок документів буде щорічне пограбування України на 5,7 мільярда гривень, звівся до заклику українських слуг народу (тих, що працюють у Кабміні) брати приклад із німецького канцлера Ґергарда Шрьодера: "Але не в тому, що він хоче створення газового консорціуму, а в тому, що він при цьому, на відміну від керівників українського уряду, хоче захистити інтереси своєї держави. З шести нафтопереробних заводів ми втратили власність і контроль над усіма. Нафтопровід "Одеса-Броди" стоїть як порожня труба, просто зариті гроші! Стоїть. І ви знаєте це. Нам кажуть сьогодні: "Та ми можемо переробляти 53 млн. тонн на рік". А маємо від стратегічного партнера? Третину? Навіть третини не маємо! Ось результат продажу національних інтересів, у тому числі через систему арбітражного суду!" У кращих традиціях американського тріллера Юрій Анатолійович нагадав урядовцям, що дії особи, яка вчинила державну зраду, караються статтею 111 Кримінального кодексу, яка передбачає, що "діяння, умисно вчинені громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності обороноздатності, державній економічній чи інформаційній безпеці України, перехід на бік ворога... далі: надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України карається до позбавлення волі на строк від 10 до 15 років". Після чого Кармазін вручив Кримінальний кодекс (співавтором якого, до речі, і є носій найоригінальнішої в парламенті бороди) першому віце-прем'єр-міністру Дубині з проханням допомогти в ознайомленні з цим документом Анатолія Кінаха. Голова Верховної Ради Володимир Литвин у цей момент чи не вперше за весь час роботи на цій посаді пожартував і порекомендував передати цей Кодекс урядовцям, щоб вони організували його колективне читання.

До радикальних антиконсорціумних кроків планує вдатися народний депутат Олекса Гудима, який, власне, й оприлюднив окремі документи з грифом "секретно". Він заявив, що має намір відмовитися від депутатської недоторканності після оприлюднення цих таємних документів і, якщо в судовому порядку буде визнано, що вони містять державну таємницю, він згоден нести кримінальну відповідальність. Якщо ж ні, то Гудима буде домагатися притягнення до відповідальності прем'єр-міністра Анатолія Кінаха, який і наклав на ці документи гриф секретності. За словами Гудими, це робилося для того, щоб сховати всю правду про особливості створення консорціуму.

І наостанку думка директора енергетичних програм Українського Центру економічних та політичних досліджень ім. О.Разумкова Володимира Саприкіна: "Законодавство України не передбачає такої форми співпраці з іноземною державою і не існує законодавчого поля для формування консорціуму... Відсутність третьої сторони -- Німеччини -- під час підписання документа також свідчить про те, що консорціум, як такий, не відбувся..."

Коротше кажучи, в довгій пісні про консорціум після чотиримісячної перерви проспівано другий куплет. Сперечатися, що таких куплетів буде ще дуже багато, напевно, нікому на думку не спаде.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Гострі кути круглого столу 
  ·  Блеф Хрущова розкрито 
Погляд
  ·  "Повстань, Україно!": пораз третій 
  ·  Кучму судитимуть у Львові 
Поступ у Львові
  ·  Ювілеї Львівського національного 
  ·  Не буде кредиту -- не буде води 
  ·  Зі світу по нитці 
  ·  Знову про військові поховання 
  ·  Дуже холодна зима-2002 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ярмарок комітетів 
  ·  Схоже на тортури по-українськи 
  ·  Український уран не продається 
  ·  Бін Ладен у ролі офірного цапа 
  ·  Америка на боці Єльяшкевича 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Головне -- зберегти особистість 
  ·  Туркам сказали почекати 
  ·  "Аль-Джазіра" ображає арабів? 
  ·  НОВИНИ ЗІ СВІТУ 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Аналітика Поступу
  ·  Загадки консорціуму 
Арт-Поступ
  ·  Гамбурзький рахунок Гобдича 
  ·  "Контрасти" виправдовують свою назву 
Пост-Factum
  ·  Нобель для вар'ятів 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Гальба знов у Львові 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система