Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Поступ з краю  » 


ГУАМ отримує міжнародний статус
Головною метою ГУАМ має стати спільне вирішення енергетичних проблем
Василь КУТЯНИН
 
Учора в Києві відкрився дводенний саміт ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова), який ознаменував нову Одним із перших до Києва прибув президент Узбекистану Ільхам Алієвсторінку в історії цієї структури.

Її утворили 10 жовтня 1997 року на саміті Ради Європи. Тоді це був неформальний союз держав екс-СРСР, який відтепер перетворюється на міжнародну організацію - "Організація за демократію і розвиток - ГУАМ" зі штаб-квартирою в столиці України.

Цю трансформацію ГУАМ погодили на засіданні міністрів закордонних справ нової співдружності. А остаточні метаморфози ГУАМ мають відбутися сьогодні, коли до активного діалогу приступають глави держав цього об'єднання. З цією метою до Києва прибувають президенти Грузії Міхаїл Саакашвілі, Молдавії - Міхаїл Воронін та Азербайджану - Ільхам Алієв. Лідер нафтоносного Азербайджану зокрема без лукавства заявив, що в діяльності країн ГУАМ переважатиме енергетична складова їхньої співпраці, хоча застеріг, що про конкретні проекти у цій галузі поки що не йдеться.

Планують, що під час саміту глави держав-учасниць цієї організації обговорять питання співробітництва в галузі енергетики, диверсифікації джерел постачання енергоносіїв, посилення взаємодії з питань врегулювання "заморожених конфліктів", реалізації рамкової програми США, а також подальший розвиток галузевого співробітництва.

Потім глави держав, як завжди, роз'їдуться. А що буде потім? Що означає перетворення ГУАМ із неформального об'єднання на міжнародну організацію? Про це кореспондент "Поступу" запитав начальника департаменту ООН та інших міжнародних організацій МЗС України Віктора Войтовича.

"ГУАМ матиме інший статус представництва та участі держав у цій організації, - пояснив дипломат. - У неї, як і в інших міжнародних організацій, повинні бути постійно діючі органи. Я маю на увазі секретаріат, який імовірно буде в Києві, можливо, генеральний секретар чи якась інша посада з виконавчими функціями. Вони почергово або за якимось іншими принципами представлятимуть ГУАМ у спілкуванні з міжнародними організаціями. Але конкретно про функції та органи ГУАМ можна буде говорити тоді, коли напрацьовані документи буде підписано й опубліковано".

Дещо конкретніше про функції нового об'єднання розповів директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "ГУАМ стане не просто неформальним об'єднанням, а інституцією, яку визнає ООН і яка матиме постійний апарат для поточної, а не періодичної координації політики країн, що входять до неї, - сказав він. - ГУАМ вирішуватиме питання, пов'язані з новою політичною логістикою транзиту енергоресурсів із багатого нафтою Каспійського реґіону, а може, й Центральної Азії до Європи".

З огляду на останнє неважко передбачити, як на це реагуватиме монополіст постачання енергоресурсів до Європи - Росія. Москва, навіть не чекаючи відкриття саміту, розкритикувала все, що там відбуватиметься. "ГУАМ із перших днів своїх є хворою рахітичною дитиною, і ця дитина не в змозі рухатися самостійно, тому що для того, щоб вона жила, їй треба робити штучне дихання", - заявив аґентству "Інтерфакс" директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін. А московські ЗМІ охрестили київський саміт "винним", применшуючи його значення у спробі вирішити енергетичні питання. Деякі з них називають ГУАМ "антиросійською коаліцією".

Чи буде ГУАМ проросійською, чи антиросійською, але антиавторитарною - це ближче до істини, адже на саміт запрошені і лідери таких європейських демократій як Болгарія, Литва, Польща й Румунія. З ними спільну стратегію на противагу російському диктату виробляти легше.

Обговорити в форумі» 
Депутати беруться до роботи
Андрій ЛІД
 
Перше засідання нової Верховної Ради має відбутися вже цього тижня, у четвер. Після певного загальмування процес підготовки до нього набрав обертів.

Зокрема блоки та партії висунули свої кандидатури в тимчасову президію ВР: Партія реґіонів - Раїсу Богатирьову, Комуністична партія - Адама Мартинюка, Блок Юлії Тимошенко - Олександра Турчинова, а "Наша Україна" - Миколу Катеринчука.
Детальніше>>
» 
Апетит зростає під час їжі
Між БЮТ та Соціалістичною партією пролягла тріщина
Валерій ПОДОЛИННИЙ
 
Соціалістична партія пропонує БЮТ та "Нашій Україні" не включати в коаліційну угоду пункт про розподіл посад прем'єр-міністра й голови Верховної Ради, - заявив лідер СПУ Олександр Мороз.

За його словами, у проекті коаліційної угоди не передбачено зазначення конкретних прізвищ, які претендують на ті чи інші прізвища.
Детальніше>>
» 
Андрій Ющенко на прізвисько Скандал
Катерина ДРОНЬ
 
Схоже, що скандали просто переслідують президентського сина Андрія Ющенка. У понеділок видання "Сегодня" вийшло у світ із матеріалом, у якому стверджується, що охоронець сина Президента може бути причетний до поранення бориспільського міжрайонного прокурора Олександра Кузовкіна.

Історія трапилася минулої п'ятниці. За версією "Сегодня", авто прокурора "підрізало" BMW. Як це часто буває, почалася "дорожня розбірка".
Детальніше>>