У четвер Інтерпол вирішив, що у справі опального російського олігарха Боріса Бєрєзовського немає політичного підтексту, і зняв обмеження на його міжнародний розшук.
Як передає ИТАР-ТАСС, окрім Бєрєзовського, схоже обмеження зняли також щодо заступника генерального директора "ЛогоВАЗ" Юлія Дубова, члена ради директорів НК "ЮКОС" Лєоніда Нєвзліна, головного юриста НК "ЮКОС" Міхаіла Ґололобова і екс-начальника відділу приватизації банку МЕНАТЕП Натальї Чернишевої.
Нагадаймо, ще 2003 року Росія звернулася в Інтерпол із проханням ввести цих осіб в автоматизовану пошукову систему. До того ж на оголошеннях із їхніми фотографіями був так званий червоний кут. Це означає, що людина вчинила важкий або дуже важкий злочин, тому її треба заарештувати і екстрадувати.
Однак адвокати підозрюваних опротестували клопотання Росії. Вони стверджують, що їхніх клієнтів переслідують з політичних мотивів. Цю інформацію також розмістили в базі Інтерполу. Тому країни, на території яких переховуються розшукувані, могли самостійно вирішувати, затримувати їх чи ні.
Однак, як заявляють в міжнародній поліцейській організації, після того, як документи ретельно переглянули, претензії адвокатів визнали безпідставними. У зв'язку з цим генеральний секретаріат Інтерполу затвердив рішення зняти обмеження на міжнародний розшук цих росіян.
Як передає Lenta.ru, коментуючи цю новину, Боріс Бєрєзовський заявив, що не розуміє, про що йдеться. "Я не розумію, що означає "зняв обмеження на міжнародний розшук". А які обмеження існували раніше?" - поцікавився бізнесмен.
За словами Бєрєзовського, Інтерпол є лише координаційною структурою в системі міжнародного розшуку, тому організація жодним чином не може скасувати рішення юридичних органів держав, які підписали Женевську конвенцію щодо надання притулку іноземним громадянам, яких переслідують за політичними мотивами. Нагадаймо, 2003 року Великобританія надала Бєрєзовському політичний притулок і видала йому документи на ім'я Платона Єлєніна.
Як передає "Інтерфакс", на думку першого заступника голови комітету Держдуми з питань безпеки, керівника парламентської комісії з протидії корупції Міхаіла Ґришанкова, зняття Інтерполом обмежень на міжнародний розшук п'яти росіян не спричинить серйозних наслідків з погляду їхньої можливої видачі Росії.
Водночас він зазначив, що сам собою факт зняття Інтерполом обмежень щодо нібито політичного підтексту справ - "дуже хороший знак". На думку депутата, єдине, про що можна говорити щодо росіян, - це про можливість їхнього арешту на кордоні: "Щойно вони перетинатимуть кордон країни і опиняться в юрисдикції держави, з якою в Росії є угода про видачу, їх повинні заарештувати та видати".
Що мала б робити Україна, якби тепер на її території з'явився Боріс Бєрєзовський? Із цим питанням "Поступ" звернувся до Андрія Гинди, юриста благодійної організації "Твоє право".
"Це залежить від того, в якому статусі він з'явиться в Україні, - зазначив нам пан Гинда. - Якщо як простий турист, тоді процедура екстрадиції виглядатиме дещо інакше. Якщо людина приїжджає і починає просити, наприклад, політичного притулку, що також можливо, то її юрисдикція підпадає під Міністерство закордонних справ, певні міграційні служби, які виносять свій вердикт. Все це регулюється певними нормами міжнародного чинного права.
В Україні теж є певні органи, які співпрацюють з Інтерполом. Я думаю, якщо Бєрєзовського тут затримають, то, напевно, це не означатиме автоматично, що його доведеться передати Росії. Те, що вони поділяться інформацією, це однозначно. Але, щоби якусь людину передати, має бути запит від тієї сторони, яка ініціювала це, тобто, російської. А вже тоді, ясна річ, з цієї справи мусить бути певне рішення.
Хотів би вірити, що це буде саме судове рішення, тому що у загальному порядку у всьому світі існує така практика: якщо держава вважає себе демократичною, будь-яку екстрадицію вирішуватимуть в судовому порядку, а не внутрішньовідомчими актами чи рішеннями. Це тому, що провину кожної людини, навіть, якщо вона без сумніву є злочинцем, повинен насамперед доводити суд, і він має видавати вердикти", - наголосив юрист. |