Схоже, на противагу існуючому Дню знань, який традиційно відзначають 1 вересня, львівські вчителі змушені запровадити власне, альтернативне свято -- День без знань -- і відзначити його 11 жовтня. Завтра учні тридцяти п'яти львівських шкіл не підуть на уроки. Вони залишаться вдома через учительський страйк, який після довгих обіцянок таки зважилася розпочати Львівська обласна освітянська профспілка. У цій акції протесту, яка триватиме один день, братимуть участь лише ті заклади освіти, які розташовані в Залізничному та Франківському районах міста. Решта ж львівських шкіл розпочнуть страйк із 15 жовтня, але не припинятимуть його доти, доки всі їхні вимоги не будуть виконаними.
Отже, ситуація виглядає доволі дивною, бо навіщо проводити 11 жовтня одноденний страйк, коли за 4 дні має розпочатися безстроковий, у якому, за попередніми даними, участь візьмуть більше 70 львівських шкіл. Голова Львівської обласної профспілки Марія Яцейко твердить, що така ініціатива надійшла від педагогічних колективів, а коротку тривалість акції пояснює тим, що профспілка не може закликати вчителів до безстрокової акції протесту, адже за страйкові дні освітянам не платитимуть.
Однак такий підхід до спільної освітянської справи наочно ілюструє наявність суперництва між двома існуючими осередками страйкових рухів у Львові --обласної профспілки та координаційної ради страйкових комітетів, яку очолює Ігор Шлапак. Вимоги в обох осередків практично однакові -- зрівняти середню заробітну плату освітян із середньою заробітною платою працівників промисловості, а також повернути борги, невиплачені 1997 року (за словами Марії Яцейко у Львівській області вони становлять 250 мільйонів гривень). Обласна профспілка засадничо не проти акцій 15 жовтня, організованих координаційною радою, однак вважає, що страйкові комітети беруть на себе аж надто багато власної ініціативи, адже створені вони завдяки профспілці і взагалі є тимчасовим утвореннями.
Натомість, координаційна рада обурена бездіяльністю офіційної профспілки, тому і вирішила діяти самостійно та рішуче.
За словами заступника голови координаційної ради Андрія Соколова, "теперішні дії профспілки нагадують Остапа Бендера з його компанією, що в останню мить очолили автопробіг, аби зібрати всі лаври". Він вважає, що акцією, призначеною на 11 жовтня, керує група директорів шкіл та обласне управління освіти, і взагалі вона є напівзаконною, бо, як йому відомо, у проходженні страйкової процедури є певні порушення, скажімо, із терміном оголошення роботодавцю про страйк.
Обласна профспілка ж всіляко наголошує, що одноденний страйк проводять страйкові комітети на підставі колективних трудових спорів на рівні районів. А центральний комітет профспілки здійснює лише координаційну роботу і рекомендує взяти участь в акції, наголошуючи, зазначимо, на повній її законності.
Та як би там не було, але на одноденній акції 11 жовтня учительські страйки не закінчаться. Освітяни налаштовані рішуче, особливо з огляду на те, що в бюджет 2003 року особливих змін у фінансування освіти вносити не збираються. З 15 жовтня страйкоми всіх районів Львова, окрім Личаківського, оголошують повний безстроковий страйк. У Личаківському, за словами Ігоря Шлапака, поки що вирішено проводити уроки по 15 хвилин. |