Леґендарні скрипки, виготовлені Антоніо Страдиварі, майстром з італійської Кремони, є найдорожчими музичними інструментами світу.
У першій п'ятірці рейтингу найдорожчих інструментів, складеному журналом Forbes, серед витворів Страдиварі лише фортепіано Steinway, яке належало Джону Леннону. Цей інструмент, на якому збереглися сліди від цигарок Леннона, було продано 2000 року за суму, еквівалентну 2,08 мільйона доларів США.
У переліку Forbes вміщено лише інструменти, які відкрито продавали на аукціонах. Найдорожчою скрипкою Страдиварі стала "Леді Теннант". Майстер виготовив її 1699 року, а на початку ХХ сторіччя шотландський промисловець Чарльз Теннант купив її для своєї дружини Маргарити. На аукціоні Christieв у Нью-Йорку у квітні минулого року за цю скрипку заплатили 2,03 мільйона доларів.
Більш ніж півтора мільйона доларів заплатили покупці на аукціонах за скрипки роботи Антоніо Страдиварі, що належали колись композиторові Рудольфу Крейцеру, якому Людвіг ван Бетховен присвятив "Крейцерову сонату", та родині берлінських банкірів Мендельсон.
Усього Антоніо Страдиварі (1644-1737) виготовив близько 1100 скрипок, віолончелей та інших інструментів. За оцінками експертів, зараз у світі збереглося близько 650 витворів уславленого майстра. Власники деяких з цих інструментів оцінюють їх вартість 5-6 мільйонами американських доларів, однак не поспішають їх продавати, бо їх ціна зростає. З 1990 року вартість музичних інструментів роботи Антоніо Страдиварі, Джузеппе Гварнері чи Ніколо Аматі зросла втричі.
Однією з причин такої ситуації стала обмеженість пропозиції цих інструментів на ринку, бо більшість з них стала вже власністю музеїв.
Натомість зростає зацікавлення інструментами, виготовленими порівняно недавно. Тут важливішим є не те, хто створив інструмент, а хто на ньому грав.
Зокрема гітару, яку знаменитий майстер блюзу Ерік Клептон сам зібрав з різних частин у 1970-х продали на аукціоні 2004 року за 960 тисяч доларів. Загалом гітарист виставив на благодійний аукціон кілька своїх гітар, від продажу яких отримали понад 7 мільйонів доларів.
Духові та ударні інструменти цінуються значно дешевше.
Однак частину музичних інструментів продають через приватних посередників, тож про суми, які за них сплатили нові власники, можна лише здогадуватися. |