BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Соціум.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
12 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  22:7 13-10-2019 -   На «похороні» начальника львівської поліції зіграв шкільний оркестр  
  21:45 13-10-2019 -   Двоє вуличних грабіжників забрали у 47-річного львів’янина наплічник з мільйоном гривень  
  10:47 04-10-2019 -   У передмісті Львова літак АН-12 здійснив аварійну посадку, п'ятеро членів екіпажу загинули  
  11:19 29-08-2019 -   В результаті обвалу під'їзду в Дрогобичі загинули 8 осіб, рятувальні роботи завершили  
  15:19 27-08-2019 -   25-річна львів'янка відверто зізналася, як стала жертвою сексуального насилля на вулиці  
Україна
  9:52 12-10-2019 -   Скандальний суд поновив Шевчука на посаді глави Конституційного суду  
  9:45 12-10-2019 -   Порошенко і Зеленський опинилися у протилежних кінцях рейтингу довіри  
  19:0 09-10-2019 -   Богдан і Зеленський відцуралися від зустрічі з Кісліним  
  22:55 06-10-2019 -   Богдан розказав скільки платять за мітинги проти "Штанмайєр". Протестувальники вимагають його відставки  
  13:28 04-10-2019 -   Названа дата нових газових консультацій Єврокомісія-Україна-РФ  
Світ
  23:0 13-10-2019 -   PiS перемагає на польських виборах і покращила свій попередній результат  
  9:44 12-10-2019 -   Екс-посол США в Україні відкинула звинувачення Джуліані й Луценка  
  9:43 12-10-2019 -   Трамп висунув кандидатуру посла в Росії  
  11:19 29-08-2019 -   Сенцова перевезли в Москву – РосЗМІ  
  11:19 29-08-2019 -   У партії Зеленського звинуватили В'ятровича у погіршенні відносин з Польщею    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Василь ЛЕВЧИШИН: Енергію треба заощаджувати
Про те, як слід заощаджувати природні ресурси, що невпинно дорожчають, в інтерв'ю "Поступу"
Розмовляв Богдан МАЗУР
 
Використання сонячної енергії - один із перспективних шляхів розвитку енергетикиНедержавна організація Спілка громад "Енергоощадні міста", яка об'єднує понад 40 міських громад із усіх областей України, втілює в життя проект на тему "Енергетичний моніторинг у містах України та засоби його проведення". Його вартість 250 тисяч євро, термін реалізації 27 грудня 2003 року - 1 травня 2006-го. Із 2004 року Спілка є членом Європейської асоціації мунципалітетів Energie-Cites.

Метою проекту є налагодження в Україні ефективної енергетичної муніципальної політики через розвиток національної мережі місцевих органів влади, зацікавлених у запровадженні сучасних підходів і методів розв'язання енергетичних проблем. У межах проекту відібрано 10 міст України для практичного впровадження систем енергетичного моніторингу громадських будівель та інших муніципальних об'єктів. Головною передумовою участі міст у проекті стала організація в міських органах виконавчої влади підрозділів, які б безпосередньо займалися енергетичним моніторингом та управлінням з енергоспоживання. Своїми думками щодо необхідності та способів запровадження проекту в життя поділився виконавчий директор Спілки громад "Енергоощадні міста" Василь Левчишин.

- Пане Василю, прошу розповісти, для чого створено цей проект?

- Тема ефективного управління енергоспоживанням і загалом управління природними ресурсами в містах України є дуже актуальною. Саме тут зосереджені найбільші резерви для економії коштів міських бюджетів та розв'язання гострих соціальних проблем мешканців міст, зокрема енерго- та водопостачання, міського транспорту та побутових відходів, забезпечення мешканців рекреаційними зонами. Результати роботи над проектом, особливо у спеціально відібраних пілотних містах, засвідчують, що для ефективного управління природними ресурсами загалом необхідно передусім оптимізувати управлінську структуру міста.

У міських виконавчих органах представлені структури, відповідальні за виробництво та постачання енергоресурсів, надання транспортних послуг та послуг із прибирання побутових відходів. Окрім цього, працюють відповідні комунальні підприємства, які безпосередньо надають мешканцям ці послуги. Всі структури відносяться до постачальників товарів чи послуг або до продавців, які зобов'язані і діють саме як продавці.

- А які практичні способи втілення цього проекту?

- Структур, які б діяли на боці споживачів у виконавчих органах, практично немає. Тобто послідовно і методично управляти процесами споживання природних ресурсів чи наданням послуг, котрі вливають на такі ресурси, нікому. Інтереси споживачів загальновідомі: отримувати якісні послуги і споживати менше води та енергії, оскільки вони невпинно дорожчають. Звичайно, мешканці та інші міські споживачі (лікарні, школи, заклади культури та спорту) можуть скаржитися на недоліки, і тоді проблеми розв'язують, однак постійного процесу управління процесами споживання природних ресурсів немає.

Об'єднати інтереси постачальників і споживачів зобов'язані місцеві виконавчі органи влади, тому таке об'єднання ще називають інтегрованим плануванням та управлінням споживання природних ресурсів і енергоресурсів зокрема. Вперше інтегроване планування та управління споживання природних ресурсів було впроваджено в США в період першої нафтової кризи сімдесятих років минулого століття. Згодом цю концепцію було впроваджено у розвинутих країнах світу.

Найбільш відповідним органом для ефективного управління природними ресурсами може бути "міське управління екології", яке наразі у виконавчих структурах Львова відсутнє. Воно має брати участь у розробці територіально-планувальної структури міста, в управлінні зі споживання природних ресурсів, опіці над зеленими зонами, біорізноманіттям та заповідниками. Разом із закордонними партнерами брати активну участь у підготовці спільних муніципальних проектів, скерованих на залучення інвестиційних та грантових коштів, оскільки метою таких проектів зазвичай є вирішення міських екологічних питань через підвищення ефективності споживання природних ресурсів і як наслідок суттєву економію коштів міського бюджету.

- А як впроваджують такі проекти в інших країнах?

- Для прикладу розглянемо інформацію, яку надав працівник муніципалітету міста Штутгарта (Німеччина) Фолькер Кінцлен. Місто Штутгарт із населенням близько 500 тисяч осіб розташоване на півдні Німеччини. Щорічно з міського бюджету на оплату енергії та енергоносіїв витрачають близько 35 мільйонів євро. Підрозділ, який займається управлінням споживання енергії у муніципальних об'єктах Штутгарта, має 12 працівників і підпорядкований департаменту охорони довкілля. Шість інженерів і шість техніків управляють процесами споживання енергії на 2000 муніципальних об'єктах.

За 25-річний термін існування системи управління зі споживання енергії вдалось зменшити споживання теплової енергії більш ніж на 40 відсотків і зберегти близько 200 мільйонів євро бюджетних коштів. За період із 1995 року до 2003-го працівники відділу підготували і втілили в життя понад 200 енергоощадних проектів на загальну суму 3 мільйони євро. Досвід роботи міської влади Штутгарта у сфері енергоменеджменту засвідчує, що організація управління зі споживання енергії в місті є високорентабельною інвестицією, спрямованою на досягнення стійкого розвитку муніципальної економіки, оздоровлення міського бюджету, підвищення якості послуг. При цьому значний обсяг заощаджень бюджету досягається за рахунок запровадження енергоефективних технологій експлуатації будівель, які потребують малих обсягів капіталовкладень.

Слід зауважити, що потенціал енергозбереження комунальної сфери у Львові незрівнянно вищий порівняно зі Штутгартом. З цієї причини за менших затрат Львів може досягнути значно більшої ефективності в питаннях раціонального використання коштів міського бюджету за умови, що буде розпочато процес управління споживанням природних ресурсів загалом та енергетичних зокрема.

- Сьогодні чимало львів'ян хоче перевести опалення своїх домівок із центрального на індивідуальне. Які переваги та недоліки кожного з цих видів?

- Зараз щодо цього тривають активні дискусії. Якщо керуватися концепцією інтегрованого планування та управління зі споживання енергоресурсів, то в кожному конкретному випадку слід зважити на переваги та недоліки і боку постачальника, і з боку споживача. Споживачеві необхідно пам'ятати, що котел, встановлений в індивідуальному помешканні, прив'язаний до одного виду палива. Як правило, це природний газ. Такий котел не зможе використовувати як паливо мазут, вугілля, різноманітні види палива біологічного походження. У цьому випадку не застосовуватимуть найбільш ефективний, з погляду економії палива, спосіб отримання енергії. Йдеться про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії. Не можна використати великі обсяги скидного тепла, яке утворюється на промислових підприємствах і викидається в атмосферу.

Централізоване теплопостачання має низку і недоліків, зокрема нехтування потреб споживачів, низька ефективність систем централізованого теплопостачання, надлишок виробничих потужностей та незбалансовані попит і пропозиція, недобросовісне управління (інформація про недобросовісну поведінку і поведінку в секторі центрального опалення часто є неповною). Однак міська влада має вдосконалювати системи централізованого управління, які в перспективі є більш гнучкими з погляду забезпечення паливом.

Повноцінне управління природними ресурсами у Львові на рівні міської влади пропонували ще в 90-х роках минулого століття. Ці пропозиції народжувалися під час реалізації багатьох спільних проектів, зокрема з містом Фрайбургом (Німеччина). Їх обґрунтовували матеріалами численних міжнародних конференцій, присвячених питанням управління використання природних ресурсів та вдосконалення структури управління містом. Багато інформації на ці теми отримано завдяки участі Львова у різних міжнародних організаціях, зокрема в міжнародній раді муніципальних екологічних ініціатив. Переконаний, що сьогодні у Львові вже є необхідні умови для створення оптимальнішої структури управління міським господарством, зокрема для повноцінного управління споживанням природних ресурсів та охорони довкілля.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ще одна Тузла? 
  ·  Наші дипломати вчитимуть туркменську 
  ·  Скільки заробляє прем'єр? 
  ·  На Великдень буде сонячно 
Погляд
  ·  Василь ЛЕВЧИШИН: Енергію треба заощаджувати 
Поступ у Львові
  ·  Чи потрібен нам ще один НПК? 
  ·  Житло у Львові не подешевшає 
  ·  За тиждень - Великдень 
  ·  Голову Брюховичів затвердили офіційно 
Поступ з краю
  ·  Ахтунг, ахтунг, стережіться Тимошенко! 
  ·  Президент задоволений розвитком АПК 
  ·  Ручне регулювання економікою повертається 
  ·  Бензинова лихоманка розпочалася 
  ·  Чиновники взялися за лопати 
Поступ у світі
  ·  Друге звільнення Багдада 
  ·  Великодні заклики до миру і згоди 
Політика
  ·  Партійні проекти Львівщини змінюють лідерів 
Соціум
  ·  Микола БЕВЗ: Львів має свій генетичний код 
Арт-Поступ
  ·  Шизофренічне чеське кіно 
  ·  Балет - це праця відданість і дисципліна 
Спорт-Поступ
  ·  Західне дербі 
  ·  Підготовка до прибалтійського іспиту 
  ·  Одеса також хоче Euro-2012 
Пост-Factum
  ·  Школа для злодіїв 
  ·  Найкращий автомобіль року