Цього тижня Президент ветував чергову низку соціальних законопроектів, які депутати Верховної Ради встигли затвердити до виборів. Чи вже новий склад парламенту повернеться до їхнього розгляду, чи займеться подоланням вето Президента, як це було у випадку із законом про статус народного депутата, "Поступ" запитав у незалежного експерта з політико-економічних програм Олександра Олійника.
- Згідно із політичними реаліями та очікуваннями в Україні, якою буде економічна політика нового уряду - соціальною чи політикою розвитку?
- Люди мають не зовсім правильне уявлення щодо того, якою може бути економічна політика. Економічна політика має бути соціальною за визначенням, тому що мета будь-якої політики - підвищення добробуту громадян. Водночас економіка не може не бути економікою розвитку, тому що відсутність розвитку спричинить деградацію та бідність. Питання тільки в тому, яку частину діяльності спрямують на інвестиційні потреби, а яку на соціальні.
Треба думати про те, що можна вкласти в підвищення рівня заробітних плат, пенсійного забезпечення. Сама держава не має достатньо грошей, щоби вкладати в цей процес, тому її завдання - створити умови, щоб той людський потенціал, який є в країні, користуючись своїми можливостями, був суб'єктом інвестування, а не його об'єктом.
Зараз же питання, чи відбувається таке інвестування синхронізовано з економічними можливостями. Чи всі ці соціальні виплати є самоціллю і, відповідно, заважають економічному розвитку? Щоб здійснити соціальну допомогу, треба взяти кошти з бюджету. Наповнити бюджет, фактично, може лише податкова база, тому ми збільшуємо податки, але це гальмує розвиток економіки. Мета нового уряду - створення гармонійної системи економічно-соціального розвитку.
- А чи можна зараз сподіватися на започаткування гармонійної системи, чи це справа далекого майбутнього?
- А скільки вам років? (Сміється. - Авт.)
- 25...
- Треба сподіватися. (Сміється. - Авт.)
- Як Ви вважаєте, чи повернуться депутати вже нового скликання до соціальних законопроектів, які затверджували під вибори, і які згодом ветував Президент, оскільки вони потребують суттєвих видатків з держбюджету?
- Треба пам'ятати, що сучасна економіка неможлива без наявності висококваліфікованих спеціалістів, але, щоб такі спеціалісти працювали на уряд або, щоб таких підготувати, треба вкладати гроші в їхню освіту та дати достойну зарплату. Спеціаліст не працюватиме за 150 доларів на місяць, він краще поїде за кордон, де отримуватиме набагато більшу зарплату. Те саме і з соціальними гарантіями - молоде покоління дивиться, яким чином держава дбає і дбатиме про, те що їх чекає в майбутньому, - вихід на пенсію. Як можна не збільшувати ті виплати?
Тут потрібна дуже тонка політична та економічна робота спеціалістів, треба визначати, кому зараз більше потрібна допомога - безробітним, без забезпечення їх робочими місцями, чи підвищення зарплати держслужбовцям, не створивши при цьому систему відповідальності перед суспільством та законом. Треба визначитися, кому треба обов'язково допомогти видатками з державного бюджету, а кого треба стимулювати до ефективної та продуктивної діяльності.
- Чи бачите Ви у новій Верховній Раді таких висококласних спеціалістів-реформаторів, які можуть зробити правильний вибір?
- Ми маємо відійти від "совкового", радянського сприйняття, пов'язаного з тим, що в Верховній Раді є група розумників, яка робитиме нам суспільне добро, а всі інші сидітимуть і чекатимуть, поки вони зроблять кращим наше життя. А для чого існує громадянське суспільство, громадські організації, інші групи впливу при депутатах ВР? Якщо вони не здатні змінити наше життя на краще, то впливайте на них! Депутати ВР - це 450 пристроїв для натискання кнопок, і вони не можуть бути суперлюдьми, які знають і вміють все. З ними треба працювати, а розумних людей там вистачає.
- Чи за теперішніх реалій громадянське суспільство, громадські організації та інші групи впливу мають оцю владу?
- Так, може, мені не повірять, але такі групи зараз є і вони впливають на владу.
- Нещодавно в ефірі "5 каналу" Юрій Ключковський сказав, що Народний союз "Наша Україна" сповідує ліберальну центристську ідеологію. Очевидно, що таку ж ідеологію сповідує і Президент Ющенко. Чи можна сподіватися на впровадження задекларованих Президентом та пропрезидентською партією ліберальних реформ після того, як стабілізується політична ситуація в Україні?
- На мою думку, нашим політикам разом із їхніми радниками та нашими експертами треба розібратися в дефініціях і зрозуміти, що таке ліберальна модель, що таке консервативна та соціалістична моделі тощо. Коли вони дійдуть згоди щодо цих визначень та буде суспільне розуміння цих понять, то тоді можна такими визначеннями оперувати. Якщо ви матимете можливість, то запитайте в Ключковського, в чому суть лібералізму та центризму. Якщо він вам пояснить, а ви мені перекажете, я вам буду дуже вдячний. |