|
|
 |
Поступ з краю »
|
|
 |
|
 |
___________________________________________________________________________
Торговельна дружба |
Зону вільної торгівлі з Євросоюзом Україна створюватиме півтора року |
Андрій ЛІД |
|
Як найкраще Україні після вступу у СОТ дружити з Європейським союзом, радили членам нашого уряду європейські фахівці.
Вони розробили чотири сценарії торговельної дружби, однак три з них - проста вільна торгівля, митний союз і цілковита інтеграція торговельних сфер без вступу в ЄС - для українських реалій виявилися непридатними. Тому європейці зупинилися на поглибленій вільній торгівлі. Але попередили - дружба можлива лише тоді, коли Україна впорядкує митницю й підвищить рівень сільського господарства.
Водночас у Мінекономіки визнають, що повна лібералізація двосторонньої торгівлі розтягнеться на десятиліття. Під час презентації дослідження "Перспективи поглибленої торгівлі між Європейським союзом і Україною" заступник міністра економіки Валерій П'ятницький заявив, що після вступу України у Світову організацію торгівлі наша держава має намір підписати з ЄС угоду про створення зони вільної торгівлі.
"На сьогодні проста угода про зону вільної торгівлі дає доступ до ринку, що може бути забезпечений тільки зниженням мита на товари, - заявив пан П'ятницький. - З огляду на те, що цей шлях ми вже пройшли (у межах вступу до СОТ), нам імпонує поглиблена зона вільної торгівлі". За його словами, така ЗВТ дозволить запобігти використанню нетарифних бар'єрів під час торгівлі з Євросоюзом, які зараз проти України використовує Росія. "У нас є зона вільної торгівлі з Росією, але там є проблеми з експортом м'ясо-молочної та алкогольної продукції саме через введення нетарифних бар'єрів", - зазначив пан П'ятницький.
Тим часом присутні на презентації представники Єврокомісії наголосили, що зараз сторони проводять лише неофіційні консультації. "Офіційно процес підготовки угоди розпочнеться після вступу країни у СОТ. Але вже зараз результати досліджень використовують у внутрішніх документах Єврокомісії", - заявила заступник керівника відділу двосторонніх відносин із Україною генерального директорату з питань торгівлі ЄК Софія Муньєз. Утім конкретних термінів створення ЗВТ представники ЄК так і не назвали. Щоправда, за оцінками Мінекономіки, процес від початку переговорів до підписання угоди займе півтора-два роки.
При цьому повну лібералізацію двосторонньої торгівлі з ЄС, на думку експертів, наразі складно здійснити. Як зазначає завідувач відділу Інституту світової економіки й міжнародних відносин Національної академії наук України Олексій Плотніков, ЄС навряд чи повністю відкриє для України свої ринки, адже на такий крок він не йде навіть щодо країн-членів СОТ. Водночас до ініціативи щодо створення ЗВТ експерт ставиться схвально.
"Створення поглибленої ЗВТ передбачає вільний рух товарів, послуг, капіталу і, з перехідним періодом, робочої сили. Крім того, від зони вільної торгівлі можна очікувати зменшення нетарифних бар'єрів у торгівлі за допомогою гармонізації українських стандартів і правил регулювання внутрішнього ринку з технічними стандартами ЄС, а також приведення до європейських норм законодавства в сфері конкуренції, корпоративного управління й охорони довкілля", - констатує експерт.
Водночас нагадаймо, що ЄС планує підписати з Україною нову угоду про поглиблення відносин. Зокрема депутати Європарламенту закликали єврокомісара ЄС із питань зовнішньої політики й політики добросусідства Беніту Ферреро-Вальднер відкрити перед Україною нові перспективи й розпочати з конкретних заходів. |
 |
|
 |
Прихований Чорнобиль |
Кількості жертв Чорнобиля не знає ніхто |
Андрій ЛІД |
|
Наприкінці місяця ми відзначатимемо сумні роковини - 20 років з часу аварії на Чорнобильській атомній станції.
У зв'язку з цим останніми тижнями з'являється багато інформації, пов'язаної із цією подією. Зокрема, за ствердженням депутата Європарламенту від Німеччини Ребекки Гармс, наслідки Чорнобильської катастрофи можуть бути набагато гіршими, ніж вважали досі. |
Детальніше>> |
|
 |
|