Правнук Йосифа Сталіна, Яків Джуґашвілі, звернувся до російської влади із проханням знову розслідувати обставини смерті прадіда і визначити ступінь провини людей, які вчинили "державний переворот" у березні 1953 року.
Як передає аґентство Интерфакс, на думку правнука вождя всіх народів, ця подія сприяла приходу до влади "шістки" Хрущова, який зрадив інтереси держави. Яків Джуґашвілі назвав його "безбожником" і вимагає окремо розглянути питання щодо постаті цього "державного діяча". Зрадництво Микити Хрущова, за словами Джуґашвілі, повинна осудити влада сучасної Росії, тому що це торкається інтересів більшої частини населення країни, яке, як і раніше, поважає Сталіна.
33-річний художник Яків Джугашвілі мешкає в Тбілісі. Він є тезкою свого діда і старшого сина Сталіна, який загинув в німецькому полоні 1943 року. Виступав зі зверненнями до президента Росії з проханням повернути йому російське громадянство.
Слід зазначити, що за більше як півсторіччя версії про смерть Сталіна обросли різними здогадками та чутками. Нагадаймо, за офіційною версією, 1 березня 1953 року на дачі у Волинському у Сталіна трапився крововилив у мозок, від якого він помер через 4 дні, 5 березня.
Як згадує Микита Хрущов, вечір 28 лютого для Сталіна і його оточення - Берії, самого Хрущова, Булґаніна і Малєнкова, розпочався як і будь-який інший. Вони переглянути фільм в Кремлі, потім поїхали на сталінську дачу у Волинському (10 хвилин від Москви), щоб як і зазвичай, "пообідати" - так це називав сам Сталін.
Зранку, 1 березня, гості Сталіна повернулися в Москву. Як згадує Хрущов, після гулянки Сталін був у гарному настрої, що було досить нетиповим для нього після таких "обідів".
Пізніше до Хрущова та інших товаришів Сталіна зателефонувала охорона і сказала, що вождь почувається зле. Коли вони приїхали на дачу, то побачили, що Сталін лежить непритомний на підлозі. Лікар встановив діагноз - крововилив. Сталіна паралізувало. Як стверджує Хрущов, через кілька днів вождь помер. Нагадаймо, після того, як Хрущов прийшов до влади, він відразу заарештував Лаврентія Берію, якого боявся.
Водночас, за версією історика Едуарда Радзінського, Сталіна отруїли. Як стверджує історик, начальник охорони Сталіна, Хрустальов, увів йому отруту за наказом Берії. І що зробили це, бо нібито Сталін хотів Третьої світової війни.
Берія, Хрущов і Малєнков розуміли увесь жах війни з Америкою. Берії було відомо, що на 5 березня Сталін планував депортацію євреїв з Москви як провокацію: Сталін хотів побачити, як відреагує Америка.
Є й інша версія - Сталін насправді помер 1 березня, а весь цей час до 5 березня його замінював двійник, якого Берія уповноважив грати роль вождя, що помирає. Так стверджує Ґєннадій Коломєнцев, який служив тоді рядовим працівником 6-го відділення Головного управління охорони, що забезпечувало харчування і обслуговування перших осіб країни.
1952 року боротьба за владу в СРСР дуже загострилися. Усі розуміли, що жити 73-річному вождеві залишилося лічені дні. Коломєнцев стверджує, що насправді Сталін уже лежав на підлозі мертвий, коли прийшов Хрущов та інші. Але їм ще був потрібен живий Сталін, щоб у всіх лідерів, хто залишився на чолі країни, був час поділити владу.
Таких версій існує безліч. Адже, коли помирає тиран такого масштабу, як Йосиф Сталін, смерть за звичайних обставин здається людям занадто примітивною і недостойною. |