BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Для молоді.    Соціум.    Львівські обсервації.    Постаті.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    КуПол: Новини.   
  Цитата Поступу
 
2 березня 2006 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  14:7 23-04-2018 -   На вул. Пластовій триває капітальний ремонт дороги  
  14:6 23-04-2018 -   УКУ запрошує на триденний курс іконопису на склі  
  13:2 23-04-2018 -   СБУ впіймала на хабарі двох львівських патрульних  
  13:1 23-04-2018 -   На Львівщині 30-річний чоловік до смерті побив матір  
  12:17 23-04-2018 -   На травневі свята до Львова завітає близько 2000 паломників з України та Європи  
Україна
  12:21 23-04-2018 -   В Україну насуваються заморозки  
  10:41 23-04-2018 -   Вихідні в травні 2018 в Україні: скільки відпочиватимемо  
  10:28 23-04-2018 -   Полторак назвав точну дату завершення АТО  
  10:56 20-04-2018 -   У Дніпрі почалися випробування українського трамваю К1М6  
  10:15 20-04-2018 -   Стало відомо, яку загальну суму задекларували усі міністри України: вражаюча цифра  
Світ
  12:23 23-04-2018 -   У Польщі в лісі виявили тіло молодого українського бійця АТО  
  10:39 23-04-2018 -   Пляма сміття в Тихому океані утричі перевищила площу Франції  
  11:0 20-04-2018 -   Король Свазіленду вирішив перейменувати країну  
  10:57 20-04-2018 -   У Мексиці натовп кинув ґвалтівника у вольєр з крокодилами  
  14:7 19-04-2018 -   Німці нададуть €9 мільйонів на житло для переселенців з Донбасу    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Реґіони: більші права і більша відповідальність
Незабаром реґіони України матимуть можливість самостійно впливати на свій соціально-економічний розвиток
Валерій ПОДОЛИННИЙ
 
Україна - унітарна, тобто неподільна, а не федеративна чи конфедеративна держава. Та це не означає, що всі питання її внутрішнього розвитку повинні вирішуватися в Києві - багато що можна з'ясувати і на місцях.

Про те, які саме із цих завдань і яким чином здатна вирішувати місцева влада, говорили на засіданні "круглого столу" "Реґіональна політика на сучасному етапі: напрями й пріоритети вдосконалення", який організували Львівський філіал Національного інституту стратегічних досліджень, Львівська комерційна академія та Інститут реґіональних досліджень НАН України.

"Питання реґіонального розвитку України останнім часом все частіше перебуває у центрі уваги владних інститутів держави, - зазначив, відкриваючи засідання, ректор Львівської комерційної академії, професор Яків Гончарук. - Це насамперед зумовлено посиленням євроінтеграційного вектору у зовнішній політиці нашої країни, реалізації курсу на майбутнє членство України в Європейському союзі.

Без подолання пострадянських стереотипів надмірної централізації влади, без послідовного втілення в життя принципів реґіональної політики ЄС, без ефективного розвитку у нас європейської моделі місцевого самоврядування досягнути поставлених у цій площині завдань буде надзвичайно складно".

Слід зазначити, що питання самостійності реґіонів, яке набуло найбільшої гостроти наприкінці 2004 року під час сепаратистського демаршу у Сєвєродонецьку, і досі залишається темою чи не найбільших спекуляцій Партії реґіонів та союзних політичних сил.

Тоді, втративши надію зберегти владу на загальнодержавному рівні, колишні кучмісти спробували залишити під своєю рукою хоча б південно-східні терени України і висунули для цього ідею федералізації. Вони навіть погрожували створити Південно-східну автономну українську республіку, яку в народі скоро почали називати не інакше як ПіСУАР. Як би не було, після цього реґіональна політика перетворилася не лише на важливий чинник економічного розвитку, а й національної безпеки.

Про це свідчить той факт, що вперше за всю історію незалежності реґіональну політику виписали окремим розділом у доповіді президента України Віктора Ющенка "Про внутрішнє і зовнішнє становище України 2005 року", яку підготував Національний інститут стратегічних досліджень (НІСД) за участі провідних вчених, представників органів державної влади, експертів неурядових аналітичних центрів. У доповіді визначили стратегічні пріоритети суспільного розвитку України, окреслили проблеми та запропонували заходи, яких необхідно вжити для розв'язання цих проблем.

Презентував цю письмову доповідь присутнім на "круглому столі" (до речі, теж вперше) заступник директора НІСД, доктор економічних наук Захарій Варналій. Він наголосив, що йдеться не про якусь політичну, а про економічну самостійність реґіонів, у розвитку яких нині існує разюча "асиметрія". Зокрема 2004 року обсяг реалізованої продукції на одну особу у Донецькій області був у 14,5 раза, а обсяг експорту товарів у 97 разів більший, ніж у Чернівецькій! Іноземні інвестиції у Київській області на одну особу у 10,7 раза перевищували інвестиції на Буковині. Це ж стосується і соціальної активності та якості життя. Кількість малих підприємств на 100 тисяч населення в Автономній Республіці Крим була вдвічі, а середня заробітна плата в 1,8 раза вища, ніж на Тернопільщині.

Що вже й казати про столицю - Київ, де ці показники, порівняно з провінцією характеризуються ще більшими диспропорціями! Таку ситуацію, на думку професора Варналія, значною мірою має виправити ефективна реґіональна політика, яка, до того ж, сприятиме збереженню реґіонального розмаїття України.

"Що більше ми надамо прав реґіонам, то більше у них з'явиться можливостей", - переконаний він. І шлях до реґіонального самоуправління, незважаючи на те, що у нас загальмувала адміністративно-територіальна реформа, відкриває Закон України "Про стимулювання економічного розвитку реґіонів", який набув чинності з 1 січня цього року.

Заступник директора НІСД виділив три вектори реґіональної політики держави: консолідація суспільно-політичного простору, підвищення якості життя людини та економічна інтеграція і забезпечення сталого економічного розвитку реґіонів України.

"Головною нашою метою є не те, щоби будь-що вступити до Євросоюзу, а те, щоби вийти на ті стандарти якості життя, які там існують, - наголосив професор. - Тоді вони самі просили б нас вступити до ЄС". Водночас пан Варналій звернув увагу й на проблеми реґіонів, зокрема Львівщини, яку він покритикував за брак менеджерів, здатних втілити в життя дієву реґіональну політику.

Академік НАН України Мар'ян Долішній, який теж брав участь у підготовці розділу про реґіони для доповіді Президента, зазначив, що ідеї реґіоналізму були закладені в науці й літературі ще у 19 сторіччі.

У нас такі ідеї висловлював ще Іван Франко, тільки стосувалися вони розвитку Галичини у складі Австро-Угорщини. Тож вони навіть не потребували початкової розробки. У нашому реґіоні справді унікальні кадри, талановиті науковці, які своєю працею намагаються зробити великий вклад у процеси, що відбуваються у країні.

Із зауваженням, що в області кепський менеджмент, категорично не погодився заступник голови Львівської обласної державної адміністрації пан Валерій П'ятак. Він сказав, що Львівщина у сфері менеджменту стала кадровим ресурсом для столиці, і слід подумати, щоб добрі й досвідчені менеджери не тікали до Києва, а залишалися працювати в реґіоні. З огляду на це обласне керівництво вважає, що політика вирівнювання соціально-економічного розвитку реґіонів не повинна передбачати створення закону про столицю.

Пан П'ятак визнав, що останніми роками відбулися істотні зрушення у сфері законодавчої ініціативи та нормативно-правового забезпечення реґіональної політики. Серед найважливіших чинників формування реґіональної політики пан П'ятак виділив можливість прояву реґіональної ініціативи, проте висловив певні застереження. Він вважає, зокрема, що конкретні реґіональні ініціативи неабияк гальмують бюджетний кодекс.

На думку заступника голови ОДА, реґіони не мають достатньо реальних інструментів її реалізації, хоча законів - хоч греблю гати. Наприклад, в законі про державний бюджет не прописали ні фінансових ресурсів, ні механізмів, які б дозволили їх формувати. Це сповільнює реалізацію реґіональних проектів. За його словами бюджетна система потребує удосконалення, і тільки децентралізація управління може забезпечити перспективний реґіональний розвиток. Через це заступник губернатора пропонує чітко визначити пріоритетні напрями концентрації обмежених ресурсів (зокрема фінансових).

У своєму виступі пан П'ятак навів і деякі приклади практичної реалізації реґіональної політики. Євроінтеграція, наприклад, на Львівщині, неможлива без ефективного транскордонного співробітництва. Тому тут необхідно всіляко розвивати інфраструктуру кордону та формувати транспортні коридори. Таким чином можна подолати корупцію на кордоні та змінити маршрути європейських вантажопотоків на користь України. Пан П'ятак просив керівництво НІСД подати відповідну пропозицію на розгляд уряду чи Секретаріату Президента.

Обласний керівник торкнувся також і проблеми відновлення наших культурних пам'яток. Львівщина має унікальний набір пам'яток української історії та культури, і реґіональна влада розуміє, що держава не може забезпечити фінансової підтримки та розвитку цієї сфери. Але, якщо у державній скарбниці катма грошей, то, на його думку, потрібно розробити законодавчі акти, які б дозволили владі на місцях приватизувати або бодай здавати замки в оренду, наприклад, на 49 років. Він вважає за потрібне звільняти таких господарів від орендної плати за історичні пам'ятники на величину вкладених у них інвестицій.

Пану П'ятаку заперечив щодо цього завідувач кафедри міжнародних економічних відносин ЛКА професор Віктор Шевчук. Він цілком резонно зауважив, що розпорядження деякими господарями культурними пам'ятками, які зроблять там культурно-розважальні комплекси, можуть довершити їхню руйнацію швидше, ніж сонце, повітря і вода протягом століть. І головне, що хтозна чи туди зможуть потрапити звичайні відвідувачі, в яких обмаль грошей в кишені.

Натомість пан Шевчук пропонує утримувати ці пам'ятки в державній власності, але за рахунок запровадження податку на нерухомість розміром 1,5 відсотка, який залишиться в області. Тоді ці замки, за його словами, можна перетворити на палаци.

Темою доповіді доктора економічних наук з Інституту реґіональних досліджень НАН України, Надії Мікули, було транскордонне співробітництво в системі реґіональної політики держави. "Якщо об'єктом реґіональної політики є реґіони та їхні проблеми, то, об'єктом реґіональної політики транскордонного співробітництва є транскордонні реґіони, які є у всій Європі", - сказала вона. І завдання такої співпраці - забезпечення високого рівня життя з обох боків кордону".

Треба зробити все, щоб кордон з одного боку був на надійному замку, а з іншого - був зручним для проходження через нього людей, товарів і капіталів. На всьому континенті питанням транскордонної співпраці приділяють зараз багато уваги. Наприклад, частка транскордонної торгівлі в зовнішньоторговельному обігу Польщі дуже значна і сягає 15-20 відсотків. Тож треба розвивати таку співпрацю і з нашого боку, що допоможе розв'язати багато проблем зайнятості і добробуту населення у Львівському та інших реґіонах.

Одно слово, реґіональну політику керівництва нашої держави підтримали всі учасники "круглого столу". Інша річ, що чиновники з облдержадміністрації вважають, що для її реалізації таки необхідно завершити адміністративно-територіальну реформу. Невідомо також чи погодиться центр ділитися своїми доходами із реґіонами, чи як досі "тягнутиме ковдру" на себе. Та й чи не "ефективніше" прилипнуть акумульовані в реґіонах кошти до рук місцевих чиновників?

» 
Хто вигадав маніяка?
Ірина РОЖОК
 
Теперішнє і колишнє керівництво міліції, зацікавлені та незацікавлені експерти-криміналісти, працівники СБУ категорично спростовують чутки про маніяка. Чому ніхто не вірить?!

Уже другий тиждень весь Львів говорить про маніяка. Правоохоронці категорично спростовують усі чутки і вигадки львів'ян. Та мешканці міста нашій міліції не вірять. Чи мають право правоохоронці приховувати інформація про серійного вбивцю, якщо такий є, кому вигідний цей масовий психоз, чи може він бути пов'язаний із майбутніми виборами?
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Злочинці йдуть у парламент 
  ·  Чорний PR заполонив країну 
  ·  "РосУкрЕнерго" проігнорувало Ющенка 
  ·  Помер Олександр Шалімов 
  ·  Кредит надасть комп'ютер 
  ·  Мілан дізнався про Карпати 
Погляд
  ·  Хто вигадав маніяка? 
  ·  Реґіони: більші права і більша відповідальність 
Поступ у Львові
  ·  Дорожчає і хліб, і молоко 
  ·  І де той грип ходить... 
  ·  Львівські "помаранчі" домовилися 
  ·  Подвійні автостандарти 
  ·  Зустрічайте в ефірі телеканал "24" 
  ·  Обережно, шахраї! 
  ·  Онко- та кардіоцентри запізнюються 
  ·  Озброїмо виборців до зубів. Інформацією 
Поступ з краю
  ·  Провал телевізійних дебатів 
  ·  Медведчук переплутав Президента з ВР 
  ·  Скрипін та Яневський підуть з ефіру 
  ·  США насварили пальцем 
  ·  Весна прийшла зі ...снігопадами 
Поступ у світі
  ·  Пані президент 
Арт-Поступ
  ·  Бі-Бі-Сі визначило книжку року 
  ·  Юрій НІКІТІН: Про насправді непрості стосунки 
  ·  Юрій Рибчинський - нова львівська леґенда... 
Для молоді
  ·  Студентський самвидав 
  ·  Графоманські пристрасті віртуального щоденника 
Соціум
  ·  Нема куди подіти людей?! 
  ·  Обкрадачі дітей-сиріт 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Постаті
  ·  Стівен Кінґ 
Спорт-Поступ
  ·  Ніяка гра - сухий рахунок 
  ·  Життєві пріоритети капітана 
  ·  "Податкову" пройдено 
  ·  З думкою про Ванкувер-2010 
  ·  Які враження залишив Турин-2006? 
  ·  Пристрасть живе... всюди 
Пост-Factum
  ·  Митрополиту Андрію (Гораку) - 60 років 
КуПол: Новини
  ·  В'язнів агітуватимуть у неділю 
  ·  Знову ''замінували'' школу 
  ·  Садовий має ще один штаб 
  ·  Куйбіда підпише меморандум 
  ·  У Львові "Помаранчеве небо" 
  ·  Джип знайшли через супутник