16 числа кожного місця о 8-й годині вечора опозиція в Білорусі влаштовує акцію протесту "Солідарність", присвячену тим, хто пропав безвісти або через політичні переконання потрапив у в'язницю під час правління президента Аляксандра Лукашенки. В цей час у вікнах сотень тисяч білорусів гасне світло, палають свічки Свободи.
Та цього разу білоруси дещо відійшли від цієї традиції - сотні громадян країни вирішили вийти на вулиці, у такий спосіб порушивши заборону на проведення масових акцій протесту. Як передає сайт "Хартія'97", 200 людей зібралися на Жовтневій площі в Мінську, понад 200 - на проспекті Незалежності. Люди тримали в руках запалені свічки і стрічки з джинсу, який став у Білорусі символом свободи. Деякі з них вийшли на демонстрацію для того, щоб побороти страх перед владою. Учасники мітингу також хотіли висловити свою підтримку кандидатові від опозиції Аляксандру Мілінкевичу на президентських виборах.
Щоправда, вистояти їм вдалося недовго - на зібрання відразу ж відреагувала влада. Через півгодини проти мирних демонстрантів виставили сотні працівників міліції. Як передає BBC News із посиланням на очевидців, кількох людей побили і силоміць запхали в міліцейські автобуси. Пізніше затриманих відпустили. Аналогічні акції відбулися у багатьох білоруських містах, де правоохоронці також затримали чимало їх учасників. День Солідарності підтримали в Гродно, Бресті, Вітебську, Гомелі, Пінську та інших містах і селах Білорусі.
Хвиля солідарності з білорусами прокотилася Європою. У багатьох містах України, Польщі, Чехії, Канади, Нідерландів, Великобританії, а також США люди виходили до білоруських посольств, а також на площі своїх міст, щоб ушанувати пам'ять зниклих безвісти та вбитих білорусів, підтримати репресованих, політв'язнів, висловити солідарність зі всіма, хто бореться за свободу і демократію в Білорусі. Водночас, як повідомив "Поступу" голова товариства "Білорусь" Олександр Ярченко, у Львові таких акцій не було. Зате, за словами пана Ярченка, їх товариство пікетуватиме і допомагатиме білорусам під час президентських виборів.
Білоруська опозиція сподівається, що акції протесту, які відбулися у четвер, зможуть стати кроком на шляху до революції - такої, як українська Помаранчева. Однак білоруський президент, якого підтримує населення, особливо за межами Мінська, заявляє, що не допустить революції в Білорусі і будь-якою ціною має намір зберегти стабільність у країні.
Учора ЦВК Білорусі закінчила процедуру реєстрації кандидатів на посаду президента. За найвищу посаду країни боротимуться лідер Ліберально-демократичної партії, депутат парламенту Сєргєй Гайдукевич, чинний глава держави Аляксандр Лукашенка, єдиний кандидат від опозиції Аляксандр Мілінкевич і лідер Білоруської соціал-демократичної партії "Грамада" Аляксандр Козулін. Більшість експертів вважає, що шанси опозиції на перемогу просто мізерні. Натомість Лукашенка, на їхню думку, може вже в першому турі президентських виборів здобути перемогу. Однак, на думку Олександра Ярченка, "питання не в тому, хто переможе, а в тому, хто заволодіє владою". |