Нещодавно у стінах Верховної Ради за ініціативи громадської організації "Форум видавців" відбувся книжковий ярмарок. Народні обранці проявили до нього мало цікавості.
Учасники форуму - найкращі видавництва з Дніпропетровська, Києва та Львова - презентували продукцію, ініціювали дискусії та "круглі столи" зі злободенною для вітчизняного книгодрукування тематикою, презентували найновіші видання та організовували зустрічі з письменниками. На офіційному відкритті був спікер Верховної Ради Володимир Литвин, який говорив мало, сухо та неохоче.
Уже зараз можна з певністю стверджувати, що заплановане Свято української книги у Верховній Раді не вдалося. Зашкодили політичні обставини важких передвиборних буднів, під час яких проблеми видавців, які не становлять більш-менш пристойної частки електорату, депутатам були, м'яко кажучи, "до лампочки".
Зрозуміло, що така неувага не могла не обурити самих учасників форуму. Своїми думками та почуттями щодо цього "Поступу" розповідав десант форуму зі Львова. Подробиці з життя парламенту, що читає, які ми отримали, вражають та відверто шокують.
У наступні кілька офіційних днів форуму учасники проводили різноманітні зустрічі та "круглі столи", які влаштовували винятково для уваги народних обранців. Однак депутати не відвідували навіть ярмарки, не кажучи вже про те, що жоден із запрошених парламентарів не взяв участі у "круглих столах" та дискусійних клубах. На дискусію до ініційованого Асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів "круглого столу" із назвою "Шляхи розбудови книговидавничої справи" не з'явилися ні спікер (що у всіх інтерв'ю розказує, який він поціновувач літератури), ні голови профільних комітетів, ні голова Державного комітету телебачення та радіомовлення. Не було й міністра освіти та науки Ніколаєнка, не прийшли міністр культури і туризму Ліховий та міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко.
Загалом тими днями мало хто звертав увагу на видавців, їхні проблеми та пропозиції. І це при тому, що вони самі прийшли туди, де засідають люди, яким варто було б їх вислухати. Зате у Верховній Раді відбувалися чергові гладіаторські бої: депутати били один одному писки перед виступом Президента Ющенка. Тож Форум видавців у Верховній Раді, на тлі депутатських передвиборних воєн, залишився бліденьким антуражиком.
Фен-шуй на вагу мандата
Натомість яскравими плямами у пам'яті учасників форуму залишились поодинокі відвідини помічників депутатів та кількох обранців. Олександр Мороз, наприклад, з'явився на ярмарку і придбав кілька російськомовних видань "Софії", зокрема - практичні посібники з фен-шуя. На пропозицію взяти в подарунок від одного з поважних видавництв україномовну книгу, присвячену Тарасові Шевченку, Олександр Мороз відмовився, мотивуючи рішення так: "Не хочу з тим носитися". Взагалі, книжечки типу "Как стать богатым", праці Карнеґі, житіє Далай Лами та посібники з фітнесу виявилися напрочуд популярними серед депутатів.
Кілька депутатських помічників, демонструючи свої скромні оклади державних службовців та постійний брак часу, не погоджувалися чекати на здачу за придбані книги і залишали продавцям на чай досить значні суми: трась на стіл двісті гривень, слова "здачи не надо, не ищите", і можна вважати, що сума на квиток до Львова і назад у тебе в кишені.
Володимиру Литвину учасники форуму намагалися подарувати класику української літератури. Не вдалося - спікер такого не читають. Натомість працівник із парламентської бібліотеки не зміг придбати схоже видання. Мабуть, надто дорого для установи з непримітним державним забезпеченням.
Висновки загалом не є несподіваними, хіба трохи сумними. Не читають українські депутати українських книжок і не цікавить їх доля вітчизняного книгодрукування. Натомість, видавництва, що мають філії у Росії, такі як "Софія", залишили форум грошовитими. Російськомовні видання масового штибу не залишили байдужими модних парламентарів. І справді, зважаючи на складну бойову ситуацію у Верховній Раді, у добрій фізичній формі депутатам бути просто необхідно. Отут знадобиться посібник з фітнесу. А коли ще й по-фен-шуївськи колєґу в писок бити так, щоб власну ауру не пошкодити, то такі практичні поради на вагу якщо не золота, то депутатського мандата точно.
Про Президента, газ та небезпеку для держави
Українські журналісти так і не набули поваги в очах учасників форуму. Протягом трьох днів, перебуваючи на відкритті заходу чи просто виловлюючи парламентарів у коридорах, вони не помічали, що довкола них самих живі новини і жодного запитання про акцію з їхніх спраглих правди уст не було почуто. Навіть Юрія Єханурова, який заглянув на форум, щоб придбати якусь мудру книжку, питали про газ, і Литвина також лише про політику.
Єдиним приємним враженням для форумівців стало те, що ярмарку відвідав Президент України Віктор Ющенко. Навіть, незважаючи на те, що медіа не підпускали його до книжкових столів, загороджуючи прохід і закидаючи політичними запитаннями, Ющенко зумів поспілкуватися з видавцями, вислухав пропозиції, придбав дорогі і якісні видання. Щобільше, з ініціативи Президента, заступник голови його Секретаріату Маркіян Лубківський зібрав усі можливі прохання та пропозиції від учасників форуму у письмовій формі.
Останнім із незабутніх вражень учасників форуму стала зала Верховної Ради, у якій в робочий час були присутні лише трохи більше як півсотні народних обранців із близько трьох сотень зареєстрованих. Затвердження законопроектів - це також окрема історія, особливо наприкінці дня. Якщо до 18.00 залишається кілька хвилин, то депутати згодні голосувати за будь-що, тільки б не затриматися на роботі. У разі, коли на годиннику трохи далі за шосту вечора, парламентарі покидають залу навіть під час важливого голосування. Тож від 17.50 до 18.10 народні обранці становлять для держави найбільшу небезпеку, адже здатні ухвалювати найнесподіваніші закони.
|