Виявляється, у Львові є лише дві серйозні команди брейкерів: одна з яких NRG, іншу ж знають як West-da-Crew. NRG створена навесні-влітку 2001 року, у команді зараз семеро людей, які гідно представляють наше місто у Києві, Чернівцях (Killing 4 Living, 2-гe місце), Тернополі, Хмельницьку (Поділля батл, 1-ше місце). Минулоріч команда зайняла 1-ше місце на Summer Jam у Львові, а наразі хлопці готуються до березневого West Connection у Тернополі. Ярослав Савчак, учасник NRG, розповів "Поступу" про львівський брейк і не тільки.
- Ярославе, брейк - це танець чи спорт?
- Є люди, які ставляться до брейку як до танцю, а дехто вважає його спортом. Я ж думаю, що у нас дуже мало людей, які справді танцюють. Одна людина захопиться елементом, інша - танцем. Дехто, коли побачить менш складні елементи, скаже: "А, та він не брейкер, я теж так можу." Брейк для людей - це щось неймовірне. Вершина виконання - це коли ти гарно танцюєш і вправно виконуєш складні елементи.
- Як давно існує брейк на Західній Україні?
- Напевно, з початку 2001 року, може, навіть 2000-го. Тоді у Львові зародилася досить сильна команда West-da-Crew. Влітку у Львові були змагання, де вони зайняли друге місце. Тоді першими були ми. (Сміється).
- Як можна охарактеризувати розвиток брейку у Львові сьогодні?
- У Львові, мабуть, нині є невеличкий застій. Хоча у 2001-2003 роках був справжній вибух, коли всі хотіли займатися брейком. А от зараз ажіотаж дещо стих.
- А чому застій у Львові, як ти думаєш? Нема перспектив, нема стимулу, нема грошей?
- Так, усього цього немає. Звичайно, можна дещо заробити на виступах, але це невеликі гроші. Хоча, може, ми ще не доросли до того рівня. У Києві є команди, які пішли від Soul B, - це досить культова команда. Вона свого часу розпалася, по-моєму, на три гілки. Є команди Quest, My Way. Quest складається на 70% із брейкерів. Але вони не виступають як брейкерська команда, вони, радше, шоу-бізнесового плану. У Львові брейк у повному андеґраунді. Є люди, які думають, що у Львові нема брейку взагалі. Чемпіонатів у нас практично не проводять. А от у Тернополі, наприклад, цього року буде вже шостий West Connection. А у Львові, куди не поткнешся, важко зі спонсорством, важко із залами.
- Переходимо до тренування: як воно у вас відбувається?
- Багато залежить від людини. Тут нема такого: прийшов, показали, зробив, пішов, і все - ти вже брейкер. Спочатку іде напрацювання елементів. Показуємо стандартні елементи, які потрібно відпрацьовувати. Потім створюємо складніші комбінації. Складність - у поєднанні елементів, а не у виконанні. Вся краса брейку полягає в тому, наскільки складна комбінація елементів і наскільки гарно ти її покажеш. Що ж до самого процесу тренування, то перш ніж перейти до брейкерських штучок, потрібно розігріти м'язи. Ще є початкові елементи, з яких усі починають: six-six-step, baby-freeze. Це початок брейк-дансу.
- А як щодо фізичної підготовки?
- Вона має бути на високому рівні, адже у брейку є багато елементів, під час виконання яких працює чимала група м'язів. Наприклад, в танці pop looking, де застосовують ламані рухи, працюють кисті, коліна. Брейк настільки безмежний, що треба працювати і працювати. Ще обов'язково має бути хороша розтяжка. Та секрет брейку в тому, що ти мусиш бути не таким, як усі. Треба розробити свій стиль. Вважають: та команда краща, що зібрана з людей, які виконують різні елементи, і в них зовсім різні стилі.
- Під яку музику зазвичай тренуєтеся?
- Вона має бути просто ритмічною. Ти повинен її відчувати. Декому взагалі музика не потрібна. Особисто мені подобається фанк. Тут немає своїх канонів. Правила є, але вони не настільки обмежені, тут треба багато творити, думати.
- Яке значення для брейкерів має одяг?
- Одяг повинен бути зручним і стильним. Для безпеки вбираємо напульсники, наколінники, налокітники, бинти. Залежно від того, що робимо. Найчастіше травмуються лікті, кисті, коліна.
- Як справи в NRG?
- Два тижні тому хлопці їздили у Харків. Харків - це, напевно, столиця українського брейк-дансу. Там відбувся Top 30. Це одиночні змагання. В суботу був чемпіонат у Рівному. Там були трієчки. Це три танцівники, може бути навіть троє людей, які вперше зустрілися. Вони реєструються, ставлять номер і одразу ж його виконують. Восени їздили в Чернівці на чемпіонат Killing 4 Living, зайняли друге місце, змагалися з дуже сильною командою, яка була ледь не збірною України. |