У серпні в Чехії відбувся черговий Міжнародний фестиваль ковальства Gefajston – найпрестижніше європейське свято ковальського мистецтва.
Протягом трьох днів кожен бажаючий може завітати до середньовічного замку Гольфштин, щоби стати учасником чи гостем Gefajston-а. Приїжджають і професіонали, й аматори. Кількість відвідувачів із кожним роком збільшується.
Приваблює не лише можливість поділитись досвідом і похизуватись віртуозним володінням традиційними навичками, а й вільний спосіб життя – ночівля в палатках, розмови до ранку за гальбою пива... Звичайно, серед учасників найбільше чехів, традиції свого ковальства вони плекають не менше за традиції свого пива. Велике зацікавлення викликають роботи японців та африканців, бо відрізняються “інакшістю” і виконання, і мистецької думки. Хотілося б, щоб українські ковалі частіше брали участь у таких фестивалях, тим більше, що наших митців радо зустрічають у Моравії. Олег Бонковський, Орест Івасюта, Сергій Микита та інші постійні учасники фестивалю зі Львова найбільше доклалися до популяризації українського ковальства. Європейці подивляють наше вміння зберігати свою ідентичність і водночас бути сучасними. Неповторність фестивалю ковальства у його демократичності. Тут немає ні переможців, ні переможених. Тут усе відкрито для спілкування творчого і людського. Просто варто вирушити у дорогу.
»
КОНТРАБАНДА
Буддистські рукописи в норвезькій колекції: запитання та сумніви
Маркіян ФІЛЕВИЧ
Тисячі давніх рукописів, контрабандою вивезених з Афганістану, тепер будуть продані Норвезькій національній бібліотеці. Своєю вартістю та історією ці буддистські рукописи нагадують ранньохристиянські рукописи Кумрану.
Зараз віднайдена пам’ятка належить норвезькому колекціонерові Мартіну Шієну, котрий уважався найбільшим колекціонером манускриптів у XX ст. У його бібліотеці – важливі рукописи практично усіх земних цивілізацій. Тепер Шієн вирішив продати свою збірку вартістю у 170 млн. дол. Національній бібліотеці в Осло, щоби на виручені кошти розвинути свої програми підтримки прав людини та харитативної допомоги.
Вірляна Ткач - режисер мистецької групи Яра театру “Ля мама” (Нью-Йорк) та Світлана Матвієнко - редактор газети “література плюс” запрошують сьогодні у четвер 26 вересня о 19.00 на зустріч “Коло нас”, яка відбудеться у київській художній галереї “Дім art” (вул. Володимирська, 22-а - софіївський заповідник, архів-музей літератури та мистецтва України).
На традиційних парадах единбурзького Фрінч-фестивалю цього року можна було досхочу оглядати викривлені члени, співачок кабаре, карликів-лесбіянок, одноногих сатиричних поетів-виконавців.
11 вересня спонукало Європу до по-мистецьки вишуканих заходів.Зі схиленої пізанської вежі був спущений великий білий стяг із написом “Від вежі до вежі. 11 вересня 2002. Пам’ять, солідарність і мир.” А в паризьке небо було пущено два потужні промені прожекторів, на згадку про людей, що загинули в хмарочосах. Нобелівський лауреат Віслава Шимборська віддала останню шану загиблим публікацією на першій сторінці “Газети Виборчої”.