Шотландське віскі, Scotch whisky, скотч - найпоширеніший та один із найпрестижніших алкогольних напоїв у світі. Із Шотландії його експортують у 195 країн світу. (Парадокс, але завдяки "каральним" тарифам купити віскі в Нью-Йорку дешевше, ніж у Лондоні, хоча у Лондон його везуть автомобілями, а не літаками чи кораблями).
Перше і найголовніше правило: шотландське віскі виробляють тільки у Шотландії. Це національний напій, який "промислово" продукують щонайменше 600 років, а п'ють уже дев'ять століть. І хоча в деяких країнах світу, приміром, у Канаді, Ірландії, США, навчилися робити досить пристойне віскі, беззаперечним є факт: найкращим є скотч, шотландське.
По-друге, шотландське віскі роблять тільки з трьох компонентів: зерна, води і дріжджів. Частково проросле зерно заливають водою і додають дріжджі. Отриману у такий спосіб закваску міцністю 6-8 градусів буквально переганяють на спиртовий розчин, міцність якого - вже 68-80 градусів. Після цього "спирт" заливають у дубові бочки для "дозрівання".
По-третє, потрібно розрізняти два головні різновиди віскі: зернове і солодове. Скотч, означений як single malts, - це шотландське віскі, на 100% зроблене з ячмінного солоду. Його століттями виготовляють малі сімейні ґуральні, які і дають назву продукту. Воно є досить елітарним і не надто поширеним. Так чисте солодове віскі становить тільки 4% на світовому ринку. Найпрестижніші і найдорожчі марки - Macallan, Bowmore, Glenlivet, Glenfiddich,Glenmorangie, Glendronach, Gragganmore. Наприклад, 15-річне Glendronach коштує 43 долари. 40-літнє Bowmore - 7 тис. доларів. Це віскі полюбляє пити мільйонер Дональд Трамп, кіноактор Роберт де Ніро й екс-президент США Джиммі Картер.
Зернове віскі є "легшим" і не таким багатим щодо букету, як солодове. Його роблять або з пшениці, або з кукурудзи. Виготовляють цей напій, як правило, великі фірми.
У середині ХІХ сторіччя у зв'язку з розширенням Британської імперії і, як наслідок, збільшеним попитом на алкоголь, аби наповнити світовий ринок віскі (шотландські ґуральні не давали собі ради), винайшли змішане віскі - blended whisky. Це суміш зернового і солодового віскі. Патент належить ірландцю Аенісу Коффі. Найвідоміші в нас та й у світі марки віскі - Johnnie Walker, Famous Grouse - і є змішаним віскі. Власне Johnnie Walker, без льоду і содової, був у склянці Франца Беккенбавера після програшу його збірної команді Голландії на чемпіонаті Європи 1988 року. До цього віскі прикладався і Білл Клінтон під час Монікагейту.
По-четверте, згідно із законом, шотландське віскі слід витримувати не менше як три роки Тоді цей напій може називатися Scotch whisky. Проте здебільшого віскі дозріває набагато довше. Серйозні віскі взагалі витримують не в "простих" бочках. Для цього беруть бочки з-під шеррі і хорошого бурбону, а витримка триває два-три десятиліття. Саме витримка, реакція дуба і повітря дає віскі, яке заливають у бочки, абсолютно прозорий, коньячний колір і неповторний присмак. Хто мав нагоду спробувати хороше віскі, той не міг не помітити його віддалене нагадування хорошого, більше як п'ять років витримки, коньяку.
По-п'яте, single malts, тобто солодове віскі, є найбільш індивідуальним продуктом у світі. Кожна сімейна ґуральня має свої рецепти, які строго оберігає і передає з покоління у покоління. Наприклад, віскі з високогірних ґуралень має присмак диму (ячмінь просушують, використовуючи деревне вугілля), тоді як ґуральні, розташовані в приморській смузі, дають своєму продукту присмак йоду.
По-шосте, так звана містика "ангельської частки". Хоча Шотландія і не вирізняється парким кліматом, проте випаровування в ґуральнях таки відбувається. Нормальним вважають втрату 2-3% спирту за рік у кожній дубовій бочці. Ніби байка, але якщо в бочці віскі стоїть десятиліттями, то втрата на "ангельську частку" становить 20-30%. Саме внаслідок цього процесу, контакту з деревом, віскі "старіє" і набирає аромат. Імітувати цей процес у лабораторних умовах неможливо. Власне через це скотч із маленьких ґуралень - Macallan, Bowmore, Glenlivet - це напій, який можуть собі дозволити такі люди, як Міхаель Шумахер, леґенда рок-музики Ерік Клептон чи власник футбольного клубу "Челсі" Роман Абрамовіч.
Варіанти
У львівських поціновувачів віскі немає проблем із бажанням напитися. Віскі, звичайно, поступається за популярністю горілці і коньяку, але досить непогано представлене в продажі. Воно є у будь-якому пристойному алкомаркеті і, звичайно, супермаркеті. Незважаючи на різноманіття і ціну - не менше як 80 гривень - найрозкрученішою маркою є "Джек Деніелс-ред лейбел". Це, щоправда, не означає, що збільшення продажу віскі призводить до автоматичного зростання культури його споживання. Переважно у нас його п'ють як горілку або коньяк, а це трохи не те.
Якщо вірити Голівуду, то найкраще віскі пити on the rocks - на каміннях. Накидати в склянку кавалків льоду і залити віскі. Після того увімкнути музику - щось із рок-балад і вимкнути світло. А для тих, хто має час і, звичайно, любить пофантазувати, є безліч коктейлів. Ось кілька найпопулярніших:
Bourbon silver fizz
Віскі - 30 мл, лимонний сік - 1 барна ложка, цукровий сироп - 1 барна ложка, яєчний білок - 1, содова, кружальце лимона. Келих "тумблер". Метод приготування простий. Змішати всі компоненти в шейкері і процідити в тумблер. Долити содову за необхідності. Перемішати коктейль. Край келиха прикрасити кружальцем лимона.
Highland Dream
Віскі - 20 мл, лікер Drambuie - 40 мл, сік маракуйї - 60 мл, 2-3 кубики льоду, 2-3 вишеньки для коктейлів. Келих для коктейлів. Метод готування аналогічний. Усе змішують у шейкері, проціджують у келих для коктейлів. Прикрашають вишеньками.
Charmer
Віскі - 45 мл, лікер Curaqao - 15 мл, вермут Dry - 1 крапля, апельсиновий тонік - 1 крапля. Усе перемішують у шейкері і переливають у бокал.
Canadian summer
Віскі - 30 мл, лікер Creme de Cacao - 20 мл, лікер Creme de Menthe - 10 мл. Віскі і лікери наливають у тумблер. Кладуть декілька кубиків льоду. Додають содову за необхідності. |