Політреформа, набувши чинності першого січня, одразу ж продемонструвала свою некомпетентність. І це визнають навіть її натхненники, зокрема один з ініціаторів - політолог Михайло Погребинський, який заявив, що "політреформа, набувши чинності, першим кроком дестабілізувала ситуацію". Тож для того, аби нормалізувати ситуацію, слід не допустити схожого у майбутньому та знову вносити виправлення до Основного закону України, що і збирається зробити "Народний союз "Наша Україна". Але чи знайдуть підтримку ці виправлення та доповнення в новому парламенті, зокрема у таборі союзників НСНУ - соціалістів, які були найпалкішими прихильниками політреформи, "Поступ" дізнавався у першого секретаря політради СПУ Йосифа Вінського.
Пане Йосифе, як СПУ сприймає ідею НСНУ знову виправити Конституцію?
- Я радий, що "Народний союз "Наша Україна" вийшов на світлу дорогу. Справді, з першого січня з'явилися деякі речі, які слід виправити. І "Наша Україна" буде спрямована на демократичний розвиток Основного закону. Ми це підтримуватимемо: не шлях назад, а шлях вперед. Я радий, що Роман Петрович (Безсмертний. - Авт.) виявився людиною, яка дивиться далеко вперед і розуміє, що якщо є зауваження до чинної з першого січня Конституції, то слід готувати нові зміни, проводити їх через Верховну Раду і затверджувати, якщо у цьому є потреба.
Є процедура, яка передбачає, що і як робиться для того, аби змінити Конституцію. Існують речі, які не можна змінювати в цьому скликані, а лише у наступному. Тому нехай "Наша Україна" готує свої пропозиції. Якщо хоче нашої підтримки, тоді хай узгоджує їх з нами, і якщо вони відповідають програмі нашої партії, тоді ми їх підтримуватимемо. Водночас, якщо Роман Петрович справді зайняв громадянську позицію, то я за нього радий.
- На Вашу думку, чого саме бракує теперішній Конституції?
- Я не хочу вносити жодних змін, окрім тих, що пов'язані з місцевим самоврядуванням. Якщо "Наша Україна" запропонує демократичніші, прозоріші механізми, і якщо будуть виписані всі процедури, ми підтримуватимемо це обов'язково.
- А якщо "Наша Україна" запропонує знову перейти до президентсько-парламентського устрою?
- Цього варіанта не підтримаємо. Ми за парламентсько-президентську республіку, а далі хотіли б вийти на парламентську республіку. Це програма нашої партії. Ми підтримуватимемо "Нашу Україну" лише за умов, що не змінюватиметься державний устрій. І мені видається що "Наша Україна" чітко декларує, що вона за те, щоб була парламентсько-президентська республіка.
- Як Ви тоді оцінюєте ініціативу Президента щодо референдуму?
- Це цілковита нісенітниця. Ми вже мали той референдум, який проводив Кучма. Віктор Андрійович, на жаль, тільки повторює те, що пропонував Леонід Данилович. Тому що референдум, згідно з чинною Конституцією, не має жодної юридичної сили. Тобто, він не має юридичних наслідків. Щоб з'ясувати думку людей щодо цього, можна провести соціологічні опитування. |