Це триває лишень якусь мить, частку секунди. О 00.00001 годині це вже не 2005-й, а 2006-й рік - рік Вогняного Собаки.
Вже відбили куранти, Президент сказав щось мудре і вічне, гримнули петарди, салюти і хлопавки, "З Новим роком!!!" прокотилося всією Україною. Існує повір'я: що голосніше стріляєш у Новий рік, то сильніше злякаються злі духи. А якщо будинок оздобити ще й традиційними прикрасами, то неприємні істоти не ризикнуть до нього навіть і близько підійти.
На Новий рік одягніться в щось жовтогаряче. Саме ця барва й наступного-року домінуватиме в політичному й громадському житті. А якщо вірити китайцям, то 2006 року нам варто очікувати нових перспектив, привабливих пропозицій і шансів, які ми зобов'язані використовувати. Найяскравішу тварину східного календаря - жовтогарячого пса - традиційно пов'язують із народженням чогось нового. Він є провісником сонця, світла й вогню. Якщо ви Собака, звісно, за східним гороскопом, то цьогоріч ви автоматично отримаєте все, що заслужили своїм відданим служінням суспільству. А ще радять поводитися тихо і спокійно, не привертати до себе особливої уваги: це дозволить велику частину часу присвятити підбиттю підсумків.
Згідно з календарем, прийнятого в Японії, куди ці традиції й вірування перейшли з Китаю (календарну систему виробили в Китаї ще в середині II тисячоріччя до Р. Хр. її важливою рисою є прагнення з'єднати ритми Місяця й Сонця), у межах 12-річного циклу кожен рік минає під знаком окремої тваринки: Миша, Бик, Тигр, Заєць, Дракон, Змія, Кінь, Вівця, Мавпа, Півень, Собака, Свиня.
Східний гороскоп, у якому за кожний рік відповідає певна тварина, у країнах Сходу трактують трохи інакше, ніж на Заході. Адже було б досить наївно припускати, що всі люди, котрі народилися в один рік, мають схожі чесноти й вади. Все набагато складніше - важливим є не тільки рік, але й місяць, число та година народження. До того ж кожен належить до окремої стихії (вогонь, вода, повітря й земля), і саме тому східний цикл не дванадцятирічний, а шістдесятирічний.
Цікаво, якщо у нас новорічні торжества (себто зимові свята), то в Китаї цю подію асоціюють із приходом весни. Китайський Новий рік настає першого дня першого місяця за місячним календарем, його відзначають тільки після зимового сонцестояння 22 грудня. У Східних країнах, що дотримуються, як і Китай, місячного календаря, "головний" Новий рік зазвичай випадає на кінець січня-початок лютого. Цей день називають "юань", що означає "початок". Інша назва китайського Нового року - свято Весни, або Чуньцзе. До Нового року китайці купують новий одяг і готують святкові пельмені "Дзяодзи", вкладаючи в них горіхи чи цукор на щастя. Традиційна святкова вечеря містить страви, які символізують блага для людини: креветки - радість та щастя, устриці - удачу, морські водорості та рисові пиріжки "Ніань Гао" - символ великих досягнень.
Зрештою, в Китаї взагалі вважають, що якщо людина мешкає у великому місті й не живе за законами природи, то всі ці ритуали для неї безглузді. Хоча китайці сьогодні дедалі більше тягнуться до Заходу. Наприклад, вони намагаються в новорічну ніч якщо не надягти, то хоча 6 поставити поруч зі столом щось червоне або золоте (кольори багатства). Тож нічого дивного, що в останні роки навіть традиційно налаштовані китайці, яких більшість, почали лояльно ставитися до західного Різдва. В Японії еклектика зовсім перейшла всі можливі межі: червоні костюмчики Санти-Клауса в грудні одягають на статуетки місцевих божеств.
А загалом немає ніякого Нового року, це лише піар від Діда Мороза, випите шампанське і вкотре сказане "З новим щастям!!!", це можливість хоча б на день забути про розлучення, революцію, парламент, мера, воду, роботу, нові ціни на стару свинину, урожай, олігархів, уряд і ЖЕК. Коли кількість порожніх пляшок наближається до кількості іграшок на ялинці, українці починають розуміти, що потрібно випустити пару, спалити зайву енергію, тому всі говорять про все й одразу - погоду, моду, чутки, болячки, надії, кривди, борги, НАТО, Євросоюз, Біблію, футбол, перспективу гри "Динамо" чи "Карпат", нові груди Паме-ли Андерсон, старі зуби Арно-льда Шварцнеґґера і гроші, гроші, гроші.. Даремно. Треба вчитись у Сходу.
У перший день року, що настав, японці йдуть в сінтоїський храм і ворожать. У храмах виготовляють спеціальні папірці, де дуже коротко, загальними фразами розписані перспективи на найближче майбутнє. До того ж, як визнають самі японці, якщо в іншу пору року може випасти "нещасливий" білетик, то на Новий рік марновірні японці залишають лише сприятливі пророцтва. |