Згідно зі статисткою, щорічно понад 200 ізраїльських сімей стають названими батьками для дітлахів з-за кордону. У списку країн, до яких ізраїльтяни найчастіше звертаються у пошуках дитини для усиновлення, Україна утримує перші позиції вже третій рік поспіль. Лише протягом цього року 49 українських дітей усиновили ізраїльські названі батьки. Про це "Поступу" повідомила Нехама Таль, головний наглядач Державної служби Ізраїлю з програм міжнародного усиновлення.
Найбільшою проблемою, з якою стикаються майбутні батьки, є бюрократія. Адже від часу подання документів і до фактичного переїзду дитини минає не менше як рік. "Люди, що хочуть усиновити дитину з українського дитячого будинку, мусять звернутися до одного зі спеціальних аґентств, які діють в Ізраїлі з дозволу нашої служби. Після перевірки усіх документів аґентство складає спеціальну характеристику, яку надсилає до України. Відповідні державні органи в Україні перевіряють цю інформацію, і якщо все складається добре, майбутні батьки одержують номер у черзі на всиновлення дитини. Останнім етапом є запрошення до України для відвідин дитячих будинків, щоби батьки зробили свій вибір", -- наголошує Таль.
Найбільше шансів бути всиновленими мають дітлахи віком до 5 років -- вони легше звикають до нового життя за кордоном. Як зазначає пані Таль, "більшість родин, що прагнуть усиновити дитину, шукають фізично і розумово здорових дітей". Звісно, Україна хоче знайти теплий дім і турботливих батьків для усіх діточок, але випадки, коли батьки готові на всиновлення дитини з розумовими чи фізичними вадами трапляються рідко, хоча вони є, зауважує пані Таль.
Проте, за її словами, у більшості випадків усиновлення з України -- це щасливі історії і родини. Згідно з ізраїльськими законами, двічі на півроку працівник соціальної служби відвідує родину, аби переконатися, що дитині живеться добре і за нею доглядають. Крім цього, на вимогу Києва надсилають регулярні звіти про стан і долю дитини. Усього в Ізраїлі діє 6 ліцензованих аґентств, що працюють з українськими сиротинцями.
На сьогодні у державну базу даних сиріт, які, згідно з українським законодавством, можуть бути всиновлені, внесено понад 24 тисячі імен. У кожної дитини є порядковий номер, під яким вона перебуває у базі даних. Усього ж в Україні понад 97 тисяч сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування і тепла.
За статистикою МЗС України, щороку кількість українських дітей, яких усиновлюють іноземці, у середньому збільшується на 2 тисячі. Сьогодні на консульському обліку перебувають уже 14 809 дітлахів. Найбільше їх у США, Іспанії, Італії, Ізраїлі і Франції.
Упродовж цього року МЗС одержало від консульських установ за кордоном лише 5046 звітів про умови проживання й виховання українських дітей у родинах іноземців. Тобто про долю більшості наших діточок за кордоном ми можемо лише здогадуватися.
Коментар для "Поступу"
Василь МОСІЙЧУК
голова Правозахисної організації сиріт "Віра у майбутнє", м. Івано-Франківськ
Усиновлення наших дітей батьками із закордону є добрим лише тоді, якщо воно контрольоване. Проте у більшості випадків іноземні батьки просто не звітуються перед Україною про те, як і в яких умовах живуть їхні названі діти. А якщо й звітуються, то в 47% випадків роблять це невчасно. Я виступаю проти ідеї запровадження мораторію на всиновлення іноземцями, оскільки краще хай дитина живе в добрій родині за кордоном, ніж буде тут, в Україні, забутою і нікому не потрібною. У нас у державі складається парадоксальна і дуже несприятлива ситуація, коли кількість народжених зменшується, а натомість кількість сиріт збільшується.
На Івано-Франківщині, якщо мені не зраджує пам'ять, маємо три тисячі сиріт, а загалом в Україні майже 100 тисяч. До того ж найбільше непокоїть тенденція до збільшення кількості т. зв. "соціальних сиріт" -- коли дитина є сиротою за живих батьків. Я думаю, що коріння проблеми слід шукати у важкій економічній ситуації в країні. Власне, тому й іноземці частіше всиновлюють дітей, бо є ліпше забезпеченими.
До того ж у нас після 18 років часто-густо дитина залишається сам на сам зі своїми труднощами. Є величезна проблема із працевлаштуванням і житлом для повнолітніх сиріт, а це ж головне! А ще дуже засмучує те, що жалощів сиріт не чує навіть реґіональна влада. Ми працюємо в Івано-Франківську з 1998 року і досі жодної підтримки з боку влади не відчули. Зрештою, цю проблему слід розв'язувати вже на державному рівні. Бо саме держава мусить піклуватися про своїх знедолених молодих громадян-сиріт, як і про те, щоб усиновлені іноземцями діти, хай там якого громадянство набудуть, відчували себе українцями і знали, що їхнє коріння тут".
Усиновлення ізраїльтянами дітей з-за кордону 2004 року
Росія -- 94
Україна -- 68
Білорусь -- 25
Гватемала -- 11
Молдова, Казахстан -- 7
Румунія -- 5
Азербайджан -- 3 |