За допомогою рейтингового голосування реґіональних осередків "Народного союзу "Наша Україна" було визначено першу п'ятірку блоку Ющенка на виборах.
Про це на прес-конференції у середу повідомив голова виконкому НСНУ Микола Катеринчук. Отож п'ятірку очолив Віктор Ющенко. Крім нього, до неї увійшли прем'єр Юрій Єхануров, Віталій Кличко, Роман Безсмертний та сам Микола Катеринчук.
Але, як повідомив голова виконкому НСНУ, "цей список є лише проектом і остаточно його буде затверджено на з'їзді 3 грудня". Це й зрозуміло, адже до блоку як-не-як входять шість партій, а голосування проводили тільки в одній, хоч і провідній, партії блоку. Тому, найімовірніше, продовження ІІ Всеукраїнського з'їзду НСНУ 3 грудня буде дуже напруженим і не менш емоційним, ніж минулий з'їзд. По-перше, залишається невирішеним питання участі Президента у списку - більшість однопартійців хоче його там бачити, а сам Ющенко заявляв про неучасть у виборах. По-друге, голови партій-учасниць блоку напевне не проти були б і себе побачити у п'ятірці. А то в НСНУ виходить якась монополія.
Член президії Ради партії НСНУ і лідер її парламентської фракції Микола Мартиненко в коментарі "Поступу" підтвердив, що цей варіант п'ятірки не є остаточним. "Представлена сьогодні п'ятірка -- це один із можливих варіантів. Справді, реґіональні організації "Нашої України" надають свої пропозиції з цього питання. Після цього варіант першої п'ятірки розглянуть президія та Рада партії. Потім своє слово скаже з'їзд НСНУ, а остаточний варіант затвердить міжблоковий з'їзд", -- зазначив Мартиненко. До того ж, на його думку, вирішальною у затвердженні остаточного рішення буде думка НСНУ "як блокоутворювальної партії".
В'ячеслав Коваль, який очолює парламентську фракцію Народного руху, що, як відомо, є членом блоку Ющенка, також наголосив на тому, що це озвучена лише п'ятірка НСНУ, так само, як і НРУ озвучив свою 27 листопада. Зокрема до п'ятірки Руху потрапили Тарасюк, Танюк, Куйбіда, Коваль, Бодиленко. "Блок Ющенка "Наша Україна" матиме свою п'ятірку, яка буде відповідати блоковим принципам і тим вимогам, які пануватимуть у середині блоку", -- зазначив пан Коваль. Крім того, він підтвердив, що переговори щодо першої п'ятірки блоку інтенсивно тривають і що "ми побачимо в п'ятірці й Тарасюка, й представників інших політичних сил".
Коментарі
Дмитро ВИДРІН
директор Європейського інституту інтеграції та розвитку
На мою думку, це не остаточна п'ятірка, бо я не впевнений, що перше місце Президента у списку узгоджено з Ющенком. А Президент неодноразово говорив, що він хоче бути лідером України, а не однієї політичної партії. І друге, як я розумію, є певні юридичні проблеми щодо перебування Ющенка у списку партії. Це має визначити Конституційний суд. Через ці дві причини -- політичну та юридичну -- є дуже великі сумніви, чи очолить Президент партію на виборах. Зрозуміло, що в "Нашій Україні" легка паніка пов'язана з останніми рейтингами. Але ці рейтинги треба підвищувати не втягуванням Президента у вузькі політичні ігри, а нормально працюючи.
Олесь ДОНІЙ
голова Центру досліджень політичних цінностей
Я думаю, така п'ятірка не буде затверджена на з'їзді, бо це означало би крах блоку, а ще -- дострокові президентські вибори. Річ у тім, що якщо Ющенко йде на парламентські вибори, то повинен написати заяву, що у разі обрання депутатом він іде у відставку з посади Президента України. І відповідно, тільки-но Президент подає таку заяву в ЦВК, ЦВК має зразу ж оголосити про підготовку до виборів президента 2006 року. Якщо такої заяви не буде подано в ЦВК і вона не оголосить про такі вибори, то це означатиме, що в нас діє тільки адмінресурс, а не закон. І зрозуміло, що це можуть використати проти цього блоку на виборах. Я не думаю, що НСНУ може піти на заздалегідь передбачуваний провал, поставивши Ющенка на чолі списку.
Усе решту є дрібницями, але виникає нерозуміння появи у п'ятірці Кличка. Так ми повертаємося до комуністичних часів, коли у список запрошували співаків, доярок, комбайнерів. Він може бути гарним спортсменом, але про його політичні погляди ніхто не знає. І "виїжджати" на відомих персонах, які є "засвіченими", на мій погляд, це не просто некоректно, це нечесно перед виборцями. На мою думку, це показник несвідомості реґіональних еліт, якщо це справді вирішували вони, у чому я теж сумніваюся. Якщо ж це справді вирішували реґіональні еліти, то це повна криза жанру в самій партії НСНУ. Маю надію, що сам з'їзд буде набагато розумнішим, набагато свідомішим, і, зважаючи на те, що в партії є союзники, я думаю, що НСНУ знайде в собі сили ухвалити більш зважене і правильне рішення. |