Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Спорт-Поступ  » 


На дуель із травмами
Олена САДОВНИК
 
Травма враз може змінити життя спортсмена, відібрати мрії про перемоги, одним своїм ударом перекреслити тривалу роботу багатьох людей, які працювали разом зі спортсменом.

Можна бути певним, що жодному атлетові протягом його спортивного життя не вдалось уникнути травми. Одні, як неперевершений російський фігурист Алєксєй Ягудін, змушені були через це залишити спорт у зеніті слави та розквіті можливостей. Травми інших дозволяли, зціпивши зуби, виходити на лід, доріжку, сектор чи майданчик.

Хто, дивлячись на високі легкі стрибки української прими художньої гімнастики Анни Безсонової, може сказати, що їй важко ходити через травму ступні?! Що з посмішкою залишивши гімнастичний поміст, вона за лаштунками не може від болю в спині стримати сліз: "У мене таке відчуття, що хтось знімає з мене шкіру та викручує м'язи".

Понад усе бояться травмуватися футболісти -- вони відразу і надовго опиняться на лаві запасних. У Європі 50-60% спортивних травм припадає саме на футболістів. Це можна пояснити як специфікою гри, так і великою кількістю людей, котрі замаються футболом -- 22 мільйони.

Кожна травма тягне за собою віз неприємностей. Але найбільш небезпечним, запитайте будь-якого боксера, велосипедиста чи кіннотника, є ушкодження голови. В США гострі та закриті травми голови щороку стають причиною смерті до шести тисяч осіб. 85% велосипедистів гине від травми голови. А у боксі серйозний струс мозку припадає на кожен сотий поєдинок.

Травма плечового та акроміально-ключичного суглоба найчастіше зустрічається у тенісі, важкій атлетиці, плаванні, спортивній гімнастиці (особливо під час виконання вправ на кільцях), хокеї. Ушкодження у ліктьовому суглобі передусім пов'язані з метальним рухом. Вони часто трапляються у бейсболі, регбі, тенісі, бадмінтоні, волейболі, баскетболі, гандболі, плаванні, метанні диска тощо.

Травми кисті та зап'ястя становлять 20% усіх спортивних ушкоджень. Ризик травми збільшується, коли за допомогою кисті відводять дію м'яча чи суперника (гандбол, футбол), у тих видах спорту, де спортсмен падає на прямі руки (регбі, ковзанярський спорт), чи коли руки використовують як засіб нападу або захисту (карате, бокс). Великі та тривалі навантаження на кисть призводять до травм у тенісі, віндсерфінгу, гімнастиці, важкій атлетиці, велоспорті.

Травм хребта не завжди вдається уникнути як масивним гравцям у регбі, так і тендітним гімнасткам. Перспективну радянську гімнастку Лєну Мухіну травма хребта залишила не лише без олімпійської медалі, а й без нормального позаспортивного життя. Відома львівська шахістка Галина Лоїк, володарка багатьох почесних нагород серед спортсменів із особливими потребами, у юнацькі роки займалася стрибками на батуті. Одна з комбінацій завершилася падінням та травмою хребта у шийному відділі.

Ушкодження пахової області вважають однією з найбільших проблем у спорті. На це часто жаліються футболісти, фехтувальники, хокеїсти, ковзанярі, гандболісти, стрибуни. Як заявляють американські науковці, травми колінного суглоба становлять 25% усіх ушкоджень та 35% усіх медичних витрат. Розтягнення та розриви хрестоподібних зв'язок, менісків турбують спортсменів різних спортивних спеціалізацій. Проте найбільш вразливими є футболісти (у футболі за рік трапляється понад 200 тисяч ушкоджень коліна) та гірськолижники.

Ахіллів сухожилок -- найбільш товстий та міцний в організмі людини. Але, попри його міцність, є ризик ушкодження ахілла під час занять бігом та стрибками. 10-15% усіх спортивних травм -- ушкодження гомілковостопного суглоба. Гострі ушкодження -- переломи та розтягнення -- найчастіше трапляються у баскетболі, футболі, гімнастиці, а втомлені (бурсит, тендінит) -- у спортсменів, котрі спеціалізуються у тих видах спорту, що потребують витривалості.

Ми тут розповідаємо про спортивні травми не для того, аби показати небезпечність спорту. Не менш "ефективно" можна травмуватися, зачепившись за бордюр чи покотившись сходами донизу. Проте якщо під час занять спортом пам'ятати про ризик травматизму, то боксер ніколи не забуде взяти капу, бігун, футболіст чи інший спортсмен -- зручне взуття, відповідний спортивний одяг, перевірити інвентар і, головне, добре розім'ятися перед тим, як встановлювати нові рекорди. А якщо все ж травмувалися, негайно звертайтесь до львівської лікарні № 8, де за допомогою сучасних методик та технології лікарі допоможуть повернутись до активного спортивного життя.

Обговорити в форумі» 
Соло Роналдінью на "Ноу Камп"
Іван ДУПНАК
 
За тур до завершення групового турніру Ліги чемпіонів "Ювентус", "Баварія", "Аякс" та "Барселона", як і "Арсенал", "Реал" та "Ліон", гарантували собі участь у весняних матчах плей-оф.

Перед першим ігровим днем звітного туру найбільш прогнозованою була ситуація у групі А. Як і очікувалося, "Ювентус" і "Баварія" без жодних проблем "відчепили" "Брюгге".
Детальніше>>
» 
Маріуполь у плей-оф
Оксана ПАВЛЮК
 
У матчах п'ятого туру групового турніру баскетбольного Кубка Європи свої нові перемоги одержали обидва представники України -- БК "Київ" та "Азовмаш".

Чемпіон України БК "Київ" ще тиждень тому, обігравши в Ризі місцевий "Баронс", гарантував собі одне з двох перших місць у групі, що означає продовження боротьби за почесний трофей.
Детальніше>>
» 
"Чорна" справа
Іван ДУПНАК
 
У черговому матчі чемпіонату України з баскетболу "Львівська політехніка" на останніх секундах зустрічі двома пунктами поступилася "Кривбасбаскету".

На звітний поєдинок обидві команди вийшли в хорошому настрої: минулої суботи львів'яни обіграли БК "Сумихімпром", а криворіжці -- БК-93 "Пульсар" з Рівного.
Детальніше>>
» 
Мічел СІМЕН: Людяність -- найголовніше у професії лікаря
Розмовляла Олена САДОВНИК
 
У лікарняному ліжку травмований чемпіон майже не відрізняється від новачка: шлях до спортивного Олімпу доводиться починати спочатку. І суперталант ще не є гарантом перемоги над травмою. Світло багатьох можливих зірок спорту не досягло землі -- унікальні природні задатки перекреслили звичайнісінькі на перший погляд травми.
Детальніше>>