BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Соціум / Пряма мова.    Політика.    Розслідування.    Обсервації.    Наука.    Фор4Пост.    Інтерв'ю.    Для молоді.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
19 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:53 19-10-2019 -   Рада реєструє одразу три подання на Дубневича – генпрокурор  
  9:51 19-10-2019 -   Львівська мерія дозволила Козловському збудувати приватний пологовий будинок  
  9:41 19-10-2019 -   У Новому Роздолі та Новояворівську на Львівщині офіційно оголосили надзвичайну ситуацію через загрозу зриву опалювального сезону  
  9:0 19-10-2019 -   18 кандидатів претендують на посаду головного освітянина Львівщини  
  8:56 19-10-2019 -   У Львові розпочалося ювілейне Свято сиру і вина  
Україна
  21:56 17-10-2019 -   Росія не вірить у вимогу Києва розпустити “ЛДНР”, бо це сказала речниця Кучми  
  11:11 16-10-2019 -   Маркарова полетіла до США на переговори з МВФ  
  9:6 16-10-2019 -   На переговорах в Мінську не змогли домовитись про розведення сил – ОБСЄ  
  9:6 16-10-2019 -   Доба на Донбасі: двоє загиблих від ворожих снайперів, один поранений  
  9:5 16-10-2019 -   Зеленський звільнив з військової служби міністра оборони часів Кучми  
Світ
  10:59 16-10-2019 -   США залишили без віз 18 російських дипломатів  
  10:48 16-10-2019 -   Туреччина звинуватила Європу у захисті терористів  
  10:43 16-10-2019 -   Конгрес США відклав голосування щодо імпічменту Трампа  
  15:50 14-10-2019 -   Сурков назвав “путінізм” діючою ідеологією та глобальним політичним лайфхаком  
  11:48 14-10-2019 -   Вибори у Польщі: партія влади перемогла, проходить і блок ультраправих    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Соціум / Пряма мова  » 

___________________________________________________________________________

Іван САХАНЬ: Безробітними стають люди будь-яких професій
 
Одна з тих сфер, яка найяскравіше показує добробут суспільства, -- працевлаштування та відповідна оплата за роботу. Про те, які проблеми в Україні в цій галузі є найгострішими, що вдалося вирішити за останній рік, про українських заробітчан за кордоном -- легальних та нелегальних, про кару за невчасно виплачену зарплату та на інші теми "Поступ" розмовляв із міністром праці та соціальної політики Іваном Саханем.

-- Президент говорив про те, що за останній рік значно збільшилася кількість робочих місць. Якою є ситуація з безробіттям на сьогодні, порівняно з тим, що було торік?

-- Чисельність безробітних, порівняно з відповідним періодом минулого року, знизилася на 213,8 тис. осіб. Зараз вона становить 1 741,4 тисячі людей, рівень безробіття -- 7,9% економічно активного населення проти 8,8% у першому півріччі 2004 року. Значно знизився рівень безробіття серед мешканців сільської місцевості, він становить 6,4% економічно активного населення віком 15-70 років, серед міського населення зменшився з 8,8% до 8,5%.

-- Кількість робочих місць збільшилася за рахунок місць, які не потребують відповідної фахової підготовки, або місць із невисокою спеціальною підготовкою? Чи й людям із вищою освітою та спеціальними навичками також тепер легше знайти роботу?

-- Найбільший попит на ринку праці є на професії, пов'язані з наявністю високого рівня освіти та кваліфікації. Підприємствам, які пропонують високу зарплату, потрібні менеджери, банківські працівники, дизайнери, бухгалтери високої кваліфікації з відповідним досвідом роботи. Сьогодні не вистачає інженерів, учителів, спеціалістів державної служби, медичних сестер, продавців продовольчих товарів. Багато заявок надходить від роботодавців на електрогазозварників, слюсарів, токарів, швачок, столярів, водіїв усіх категорій, трактористів, висококваліфікованих робітників на будівництві. Водночас існує потреба у некваліфікованих працівниках: охоронцях, двірниках, прибиральницях, сторожах, підсобних робітниках тощо.

-- Люди яких спеціальностей опиняються нині без роботи найчастіше?

-- Безробітними стають люди будь-яких професій, навіть тих, на які є попит на ринку праці. Дуже часто причиною звільнення є низька заробітна плата, що не відповідає умовам праці. Також унаслідок гострої проблеми житла, браку коштів у громадян для його оренди, поганої транспортної доступності до місця роботи, особливо у сільській місцевості, практично не функціонує територіальний перерозподіл робочої сили відповідно до потреб ринку праці. У багатьох реґіонах є дисбаланс між пропозицією робочої сили та попитом на неї.

Сучасний стан розвитку економіки ставить нові підвищені вимоги до якості робочої сили, її конкурентоспроможності. Часто безробітні мають рівень професійної підготовки, що не відповідає вимогам роботодавців. Більшість випускників, які звертаються в службу зайнятості, має професії, на які є високий попит на ринку праці, але роботодавців не влаштовує брак досвіду роботи. З іншого боку, низька заробітна плата (у межах мінімальної), яку пропонують роботодавці, є причиною відмов від такої роботи.

-- Часто люди працюють, але не декларують цього, аби не сплачувати податків, відтак виникає так зване приховане працевлаштування. Як воно відображене в Україні і який вплив має на ринок праці в Україні загалом?

-- Розв'язанню проблеми легалізації тіньової зайнятості та легалізації оплати праці сприяє посилення законодавчої відповідальності посадових осіб підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які використовують найману працю. Також -- оголошення податкової амністії тим роботодавцям, які добровільно вивели з тіні фактичну зайнятість та заробітну плату; формування єдиного державного реєстру роботодавців (платників страхових внесків) та застрахованих осіб на базі персоніфікованого обліку, який веде Пенсійний фонд України з наданням державній службі зайнятості повноважень щодо користування даними реєстру під час виконання функцій щодо призначення застрахованим особам матеріального забезпечення у разі безробіття. Одночасно вестиметься широкомасштабна інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення щодо переваг від отримання державних соціальних гарантій у разі настання страхового випадку або досягнення пенсійного віку.

-- Зараз з'являється щораз більше проектів із легального працевлаштування за кордоном. Наскільки це вигідно країні?

-- За експертними оцінками, за кордоном зараз працює 3-3,5 млн громадян України, із них понад 90% -- нелегально (без відповідного дозволу на працевлаштування і трудового договору, укладеного з іноземним роботодавцем). Нелегальні трудові міґранти вже самим своїм статусом ставлять себе поза законом і цим створюють чимало проблем як собі, так і своїй державі, яка не може їх захистити, зокрема забезпечити соціальний та правовий захист.

Найбільшими проблемами, з якими стикаються наші громадяни за кордоном, -- порушення прав та свобод людини, нехтування їх честю та гідністю. І це стосується не тільки питань торгівлі людьми, трудової та сексуальної експлуатації.

А ефективність механізму державного регулювання в сфері зовнішньої трудової міґрації дуже залежить від статусу українських громадян за кордоном. Тільки ті, хто працює легально, можуть сподіватися на належний рівень захисту, який передбачено як внутрішнім законодавством країни-реципієнта, так і відповідними міжнародними договірними документами, до яких приєдналася або які уклала Україна.

Саме тому уряд України докладає всіх зусиль для розширення міжнародної співпраці щодо підготовки проектів договірних документів із легального працевлаштування за кордоном, які сприяють підвищенню мотивації до легального працевлаштування та створюють правове поле для забезпечення соціального і правового захисту українських громадян за кордоном.

-- Яку соціальну проблему в Україні Ви вважаєте найгострішою?

-- Цього року ми значно поліпшили становище найменш захищених верств населення та підтвердили спрямованість соціальної політики на захист інтересів кожної людини. Але, незважаючи на позитивні тенденції щодо підвищення соціальних виплат, непокоїть структура доходів, у якій їх частка у вигляді соціальної допомоги та інших одержаних поточних трансфертів (43,3%) перевищує питому частку заробітної плати (40,3%). Така ситуація потребує кардинальних змін в організації оплати праці, відновлення її стимулювальної функції.

Уряд докладає зусиль щодо підвищення рівня мінімальної заробітної плати, оскільки вона є державною гарантією в оплаті праці та має найбільший вплив на рівень зарплати. Здійснено реальні кроки щодо забезпечення поетапного досягнення мінімальною заробітною платою прожиткового мінімуму для працездатної особи. 2006 року передбачаємо підвищити розмір мінімальної заробітної плати до 80% прожиткового мінімуму (400 грн.).

Водночас на деяких підприємствах не забезпечено виплати навіть мінімальної заробітної плати. Більшість порушень припадає на сільське господарство. Це особлива галузь економіки, до якої треба привернути якнайбільше уваги.

Щоб вирішити це питання, уряд планує створити сприятливі умови розвитку підприємницької діяльності, малого і середнього бізнесу. На кожному підприємстві, в кожній області можна виявити великі резерви для зростання заробітної плати. Необхідно також забезпечити детінізацію заробітної плати та зайнятості населення. Що більше працездатних громадян офіційно працюватиме, що вищими будуть їх офіційні заробітки, то більшими будуть грошові доходи їх сімей, а, отже, менше людей потребуватиме соціального захисту та допомоги.

-- Ви говорили про те, що хочете посилити відповідальність за несвоєчасну виплату зарплати... Якою мала би бути така відповідальність?

-- На жаль, встановлені нині чинним законодавством санкції є недостатніми. Наше міністерство розробило та надіслало на узгодження до інших центральних органів виконавчої влади законопроект, у якому пропонують посилити кримінальну та адміністративну відповідальність щодо несвоєчасної виплати заробітної плати та встановлення такої відповідальності за порушення першочерговості її виплати. Скасовуються норми, які стримували реалізацію положення щодо першочерговості виплати заробітної плати тощо.

Внесення запропонованих змін дозволить ефективніше впливати на процес погашення заборгованості зі заробітної плати, посилить відповідальність посадових осіб за порушення трудового законодавства, забезпечить реалізацію конституційного права громадян на своєчасне отримання винагороди за працю.

-- Ми говоримо одночасно про збільшення соціального забезпечення та євроінтеґрацію. Зі вступом у Євросоюз соціальні виплати, наприклад, у Польщі значно скоротилися. Як, на Вашу думку, позначиться євроінтеґрація на Україні і наскільки українська соціальна сфера готова до цього?

-- Вступ України до Євросоюзу відкриває нові можливості в економічному та соціальному розвитку країни. Позитивні напрями можна пов'язувати із додатковими інвестиціями в економіку, що сприятиме створенню нових робочих місць. Очікуємо позитивного впливу на розвиток прикордонних областей України, надходження до них іноземних інвестицій та розбудову транспортної інфраструктури. Будуть розширені можливості щодо наближення соціальних стандартів до європейського рівня.

Проте цей вступ має і низку серйозних наслідків. Насамперед це пов'язано з розвитком малого та середнього підприємництва, невідповідністю рівня та якості їх товарів і послуг європейським нормам та правилам технічного, санітарного, фітосанітарного, ветеринарного, екологічного регулювання, а також правилам захисту прав споживачів.

Такий процес може активізувати негативні процеси на ринку праці. Внаслідок значного розширення доступу на український ринок товарів іноземного виробництва та можливого зменшення у зв'язку з цим обсягів виробництва українських товарів розпочнеться процес скорочення кількості робочих місць, що призведе до зменшення кількості працівників та збільшення чисельності безробітних. Це спричинить додаткове навантаження на Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування у разі безробіття.

Розмовляла Ірина КИРИЧЕНКО

Врізки

Нам не вистачає інженерів, учителів, спеціалістів державної служби, медичних сестер, продавців продовольчих товарів

Плануємо оголосити податкову амністію тим роботодавцям, які добровільно вивели з тіні фактичну зайнятість та заробітну плату

За кордоном зараз працює 3-3,5 млн громадян України, з них понад 90 відсотків -- нелегально
» 
Заробітки за кордоном – теж бізнес!
Так вважають ті, хто вклали зароблені кошти у розвиток власної справи в Україні
Володимир МИХАЙЛЮК
 
Загальновідомим є той факт, що значна частина грошей в Україну надходить від наших заробітчан з-за кордону. Особливо це стосується Західної України. Не знайшовши добре оплачуваної роботи вдома, люди шукають її за межами рідної країни. Іспанія, Португалія, Польща, Німеччина, Росія, Чехія, Голландія, США, Італія -- найпопулярніші місця, куди постійно прагнуть потрапити українці на роботу.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Амібіції перемогли партнерство 
  ·  Суд підставив Піскуна 
  ·  У чому секрет перемог 
Погляд
  ·  "Газової війни" не буде 
  ·  Президент не дасть великих пенсій 
  ·  Іспанія воює з українською мафією 
  ·  Зима нам не страшна 
  ·  Дірки у міському бюджеті 
  ·  До Львова їде Юля 
  ·  Відкрили пам'ятник революції 
Поступ у Львові
  ·  Виставка про святих львів'ян 
  ·  В Опері дириґуватиме Роберт Лакс 
  ·  Львівщина – лідер із втрат газу 
  ·  Викладачі втрачають надію 
  ·  "Реґіони" за Сендегу або Писарчука 
  ·  Дітей ''загодували'' сумішами 
  ·  Офіцери ЗахОК в Угорщині 
Поступ з краю
  ·  Про підківки, серця та політику 
  ·  Про що не говорять політики, коли обговорюють НАТО 
Поступ у світі
  ·  Польські спецслужби компрометували політиків 
  ·  Чи хотів Буш атакувати "Аль-Джазіру"? 
  ·  Паніка в китайському місті 
Соціум / Пряма мова
  ·  Заробітки за кордоном – теж бізнес! 
  ·  Іван САХАНЬ: Безробітними стають люди будь-яких професій 
Політика
  ·  Темний бік спікера 
Розслідування
  ·  Велика квартирна афера 
Обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Наука
  ·  Юрій СЕНЬКОВСЬКИЙ: Геологічну науку досить погано фінансують 
  ·  Золоті правила для золотої усмішки 
Фор4Пост
  ·  "ФОРМАТНА" УСМІШКА ГЛАМУРУ 
Інтерв'ю
  ·  Тарас ВОЗНЯК: Коли позбавити від нервових закінчень 
Для молоді
  ·  Болонський процес: знову дискусія 
  ·  Як Ви оцінюєте Болонський поцес в Україні? 
Спорт-Поступ
  ·  Соло Роналдінью на "Ноу Камп" 
  ·  Маріуполь у плей-оф 
  ·  "Чорна" справа 
  ·  Мічел СІМЕН: Людяність -- найголовніше у професії лікаря 
  ·  На дуель із травмами 
Пост-Factum
  ·  Хроніка Трояндової революції 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  КАЛЕНДАР