Більшість людей для фіксації визначних подій свого життя обмежується фотоапаратом. Значно менша кількість користується відеокамерою. З огляду на її ціну питання купівлі відеокамери постає лише у того, хто або прагне реалізувати свій творчий потенціал, або ж використовує її у професійній діяльності. Крім того, є ще й ті, хто купує камеру з нагоди відпочинку за кордоном або до якоїсь визначної події -- весілля чи народження дитини.
Варто сьогодні пригадати ті часи, коли відеокамера вдома була предметом розкоші. Вартість омріяного, зате громіздкого Panasonic-а на початку 1990-х становила більше як 1000 у. о. -- сума на ті часи величенька. Зате камерою можна було заробити непогані гроші, відзнявши, наприклад, весілля. Багато операторів й досі користується старою технікою.
Хоча є й такі, кому довелося викинути майже новий апарат, яким не користувалися. Причина -- відеокамера довго лежала без роботи і всередині лентопротяжного механізму висохла змазка, що зробило камеру непридатною до подальшого використання.
З огляду на перераховані вище причини, купівля відеокамери має бути обдуманим кроком. Хоча камери й стали доступнішими, а купівельні можливості українців зросли. Крім того, прогрес у галузі відеознімання відбувся неабиякий. Тому в покупця, який зупинився перед магазинною вітриною, виникає безліч запитань щодо тої чи іншої моделі.
Аби краще вникнути у суть, варто почати з переліку фірм, продукти яких найчастіше можна побачити у продажу. Це знані всім японські Sony, Panasonic, JVC та корейська Samsung. Остання, до речі, зараз дуже активно почала витісняти традиційних лідерів -- японців.
Sony працюють над надійністю
Підсумком роботи відеокамери є картинка на екрані телевізора. І це добре розуміють у Sony. Незалежно від формату запису, всі відеокамери цієї фірми чудово передають кольори. Навіть звичайна, нецифрова камера формату 8 mm або Hi8 тішитиме споживача якістю відзнятого зображення. Донедавна єдиною слабкістю "сонівських" камер була їхня порівняно невелика надійність. Тепер, як запевняють продавці, Sony ліквідувала цей недолік, про що свідчить дворічна гарантія.
Переваги свого аналогового зображення Sony успішно втілила у подальшому розвитку, перейшовши на цифровий формат. Їх у фірми, на відміну від конкурентів, налічується аж три різновиди. Це -- Digital8, miniDV та microDV. Формат Digital8 став плавним переходом від аналогового формату 8 mm, Hi8. Хоча цифрова "вісімка" не гарантує усіх переваг miniDV, зате є цифровою і тішить давніх прихильників Sony тим, що читає та переводить у цифру старі аналогові записи. Цими форматами користується також і Samsung. Інший формат -- microDV -- є фактично зменшеною копією miniDV, тобто виробник зменшив носій -- цифрову касету, що дало можливість зменшити розміри камери.
Окрім того, зручною перевагою камер Sony є можливість користуватися функціями на сенсорному екрані відкидного дисплея. При цьому не потрібно зупиняти запис.
Незабаром у львівських магазинах з'явиться найновіша "забавка" від фірми Sony -- камера формату HDTV. Запис у ній буде вестися на ту саму, визнану навіть професіоналами телебачення, касету miniDV. Однак якість відзнятого мала б бути вдвічі кращою, ніж тепер на українському телебаченні. Це найновіший формат зображення, який уже втілюють за кордоном. Відповідною буде і ціна новинки -- близько 5000 доларів.
Як і Sony, цифрові відеокамери Panasonic, JVC та Samsung роблять фотографії. У найновіших і відповідно найдорожчих побутових камерах роздільна здатність фото зросла тепер до 3 млн мегапікселів. Це стало можливим завдяки використанню в апаратах трьох матриць, які поділяють зображення на окремі кольори -- червоний, зелений та синій. Це значно покращує якість відео та фото. Для знімання у темному приміщенні використовують підсвітку, яка може бути вмонтована або ж продаватися окремо. А фірма Samsung в експериментах з відеокамерою та фотоапаратом пішла іншим шляхом, зробивши для кожної функції окрему оптику та матрицю. Тому апарат "два в одному" дає чудову якість як відео, так і фотозйомки.
Запам'ятовуються такі знімки або на плівку, або на картку пам'яті. У Panasonic та JVC -- це SD-картка, а у Samsung та Sony -- це Memory Stick. Окрім фото, на картку, яка є розміром з поштову марку, залежно від об'єму можна записати й відеосюжет.
Panasonic -- відео на картку пам'яті
Рівноцінним конкурентом Sony багато років є Panasonic. Надійність цих камер -- поза конкуренцією. На високому рівні і якість зображення. Перед форматом miniDV Panasonic, як і JVC, користувався форматом VHS-C. Цей аналоговий формат був зручний тим, що касету з камери за допомогою адаптера можна було одразу ж переглянути в побутовому відеомагнітофоні. Подальша робота з покращання якості призвела до появи формату Super VHS-C. Але тепер Panasonic, як і JVC, зосередився на форматі miniDV, тому камери VHS майже зникли. Цьому сприяли і ціни на miniDV відеокамери початкового рівня, які в усіх фірм починаються від 2 500 гривень.
У майбутньому Panasonic вирішив не зупинятися на повсякчасному та, на диво, одностайно використовуваному усіма фірмами форматі miniDV. Наступне покоління камер фірма бачить у записі відео на картку пам'яті. Об'єм картки SD вже досягнув рівня 1 ГБ, що дозволяє помістити близько години запису високої якості. Переваги ж картки безперечні -- мініатюрність та жодних рухомих частин. Трохи інший погляд на майбутнє у JVC -- фірма підготувала ряд камер, які фіксують відзняте зображення на жорсткий диск.
Значно меншу популярність, аніж формат miniDV, завоювали камери із записом на DVD-диски. Хоча 8 mm DVD-R, вийнявши з камери, можна одразу передивитися на програвачі або ж вставити у комп'ютер без жодних додаткових шнурів та програмного забезпечення. Річ у тім, що підготовка до знімання такою камерою триває значно довше, а якість відзнятого матеріалу на рівні аналогової камери. Не можна чекати найкращої якості і від камер "шість в одному". Це невеликого розміну апарат, у якому, крім відео, помістився диктофон, радіо, флеш-память, фотоапарат та MP3-плеєр. Адже, за словами фахівців, для досягнення хорошої якості кожний апарат має бути окремо. |