BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт.    Інтерв'ю.    Для чоловіків.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
11 листопада 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:57 24-04-2019 -   Один із скверів у центрі Львова планують назвати на честь Василя Сліпака  
  15:9 24-04-2019 -   Поблизу заводу «Ензим» загорівся ангар з автомобілями  
  13:59 24-04-2019 -   СБУ взялася за сепаратистські настрої на Львівщині  
  13:58 24-04-2019 -   Мешканців Львівщини запрошують на Фестиваль бойківської культури  
  12:29 24-04-2019 -   Мешканців Львівщини запрошують на Фестиваль бойківської культури  
Україна
  17:34 24-04-2019 -   Путін спростив видачу російських паспортів жителям ОРДЛО  
  15:12 24-04-2019 -   В Україні зростуть ціни на оформлення паспортів - ЗМІ  
  11:2 24-04-2019 -   В ОБСЄ прокоментували перемогу Зеленського  
  10:57 24-04-2019 -   В українській армії офіційно присутні понад сто капеланів – Епіфаній  
  10:35 24-04-2019 -   Янукович хоче повернутися в Україну  
Світ
  10:16 24-04-2019 -   В атаках на Шрі-Ланці брали участь дев'ять смертників - ЗМІ  
  10:21 23-04-2019 -   На Шрі-Ланці ввели режим НС  
  10:20 23-04-2019 -   Танення льодів Гренландії прискорилося в шість разів - вчені  
  14:21 22-04-2019 -   На Шрі-Ланці прогримів новий вибух  
  9:19 19-04-2019 -   У поліції Парижа озвучили версію пожежі в Нотр-Дамі    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Інтерв'ю  » 

___________________________________________________________________________

Любов ВОЛОШИН: "Пробудження" як пророча візія України
Розмовляв Тарас РІЗУН
 
Наближаючись до свого 100-літнього ювілею, який відзначатимуть у грудні, Національний музей у Львові презентує одну за одною унікальні виставки, на яких глядачі мають змогу (часто вперше) побачити неперевершені твори мистецтва, частину тієї мистецької, духовної спадщини, що зберігається у фондах музею. Нещодавно, зокрема, увазі львів'ян та гостей міста була запропонована виставка Царських врат, а сьогодні, о 16 год., буде відкрито ще одну надзвичайно цікаву експозицію -- "Пробудження" у малярстві та рисунках Олекси Новаківського", присвячену одній із центральних тем у творчості художника. Детальніше про цю виставку "Поступові" розповіла її куратор, завідувач Музею Олекси Новаківського у Львові, багатолітній дослідник творчості художника Любов Волошин.

-- Пані Любове, виставки, які останнім часом відкриваються в Національному музеї у Львові, можна назвати незвичайними, унікальними. Тож, мабуть, і виставка "Пробудження" у малярстві та рисунках Олекси Новаківського" стане непересічною подією в культурному житті Львова?

-- Справді, ця експозиція нетипова. Це, фактично, виставка однієї теми в творчості Новаківського, але теми, яка мало досліджена і майже не відома широкому колові глядачів. Крім того, ця тема займала дуже важливе місце в творчості художника, оскільки була одним із програмних його задумів. У ній істотно виразилися особливості світогляду та образного мислення, а також стилістики й індивідуального почерку Новаківського.

-- Яка це тема?

-- Це роздуми художника про культурне й національне відродження українського народу на початку XX століття. Тут він виразив свої пророчі візії великого майбутнього рідного народу. Ця тема у його творчості дуже патріотична, в ній Новаківський розкривається як художник, котрий переймається долею свого народу.

У "Пробудженні" також відобразилася така особливість творчості художника, як мислення великими, масштабними образами, монументальними формами. Про це дуже добре свого часу сказав учень Олекси Новаківського Святослав Гординський: "Його бажанням було завжди давати великі почування великим монументальним стилем, думати великими категоріями. Звідсіля патетичність його стилю".

-- Пані Любове, чи це вперше виставляють роботи Олекси Новаківського з циклу "Пробудження" і наскільки добре, глибоко цю тему було досі висвітлено в літературі?

-- Наша виставка, фактично, є першою спробою вичерпно показати 25-літню працю художника над темою "Пробудження". Розпочав він цю роботу 1909 року в Кракові, а останні композиції на цю тему створив наприкінці життя -- 1934 року.

Це був грандіозний задум Новаківського, його візія, пророче бачення України. Втілюючи цей задум, він повсякчас відчував певне невдоволення своєю працею і тому постійно шукав нових рішень. Цій темі Новаківський присвятив понад 60 своїх рисунків і 17 великих полотен. Ця праця є свідченням постійного творчого неспокою художника, його вічного незадоволення своєю працею.

Щодо вивчення цієї теми, то їй винятково не щастило. Перший дослідник Новаківського Володимир Залозецький лише побіжно згадує тему "Пробудження", хоча й ілюструє її. А в останньому дослідженні Володимира Овсійчука "Пробудженню" присвячено тільки одну сторінку. І хоча Овсійчук визнає важливість цієї теми у творчості Новаківського, однак не старається заглибитися у складну знаково-алюзійну структуру його малярських образів, розшифрувати його образи й алюзії.

-- Чи всі твори Новаківського, які об'єднує тема "Пробудження", буде представлено на виставці і чи це роботи тільки з фондів Національного музею?

-- Виставлять майже всі твори на цю тематику. При цьому в каталог-альбом ми внесли навіть ті твори, які сьогодні відомі нам тільки з літературних джерел, тобто є, наприклад, за кордоном тощо. До речі, презентація цього однойменного з виставкою альбому-каталога, упорядником і автором вступної статті якого я є, відбудеться на відкритті виставки. Тут є унікальна ілюстративна частина, оскільки охоплює маловідомі твори Новаківського, а також вичерпний каталог виставки з повною атрибуцією творів. Особливо багато представлено в ньому рисунків, про які, коли ми їх отримали, практично нічого не було відомо.

Найбільша кількість творів, які будуть на виставці, зберігаються у членів родини Олекси Новаківського, в приватних колекціях та в Національному музеї у Львові. Родина й власники цих робіт із великою охотою випозичили їх для виставки, за що ми їм дуже вдячні.

-- А якою мірою у творах на тему "Пробудження" виразилися особливості світогляду та образного мислення Олекси Новаківського?

-- У цій темі художник передусім виступає як патріот. Водночас, намагаючись висловити складний світ ідей та суспільних ідеалів своєї епохи, Новаківський звернувся до прикметного йому способу малярського вислову -- через трансформовані символіко-алегоричні образи, як правило, монументальні за формою. При цьому їхнє ідейно-значеннєве наповнення, як і характер малярського подання з плином часу змінювалися, залежно від того, як змінювався сам художник на різних етапах свого творчого життя впродовж тих 25 років.

Особливо виразною в цих творах є особливість його мислення символіко-алегоричними образами, насиченими безліччю натяків, образних уподоблень, символів. Дуже важливо, що символістська поетика теми "Пробудження" свідчить про Новаківського як про художника-візіонера, символіста, котрий прагнув втілити не те, що бачив, а великий світ своїх ідей.

Загалом цикл "Пробудження" є дуже оптимістичним. І це попри те, що Новаківський, утверджуючи образ України, яка воскресає до свідомого життя, постійно натякає на минулі епохи рабства, духовного сну свого народу. Це творить у циклі змістовий і композиційний контраст: тема важкого минулого і тема пробудження до висот загальнолюдської культури.

-- У яких техніках і композиціях розкривав Новаківський цей свій задум?

-- Це живопис і рисунки. Ми показуємо головні малярські полотна Новаківського й ескізи (рисункові начерки) до них. В цих начерках ми спробували прослідкувати, як розгорталася ця тема у творах художника. А інтерпретація теми "Пробудження" протягом років модифікувалася в творчій уяві митця. Перші його задуми були пов'язані з філософською, екзистенціалістською проблематикою. Тоді художник показує пробудження в образі дівчинки, яка потягується після сну, пробуджуючись до повноти життя. Ця тема невипадкова в творчості Новаківського. На початку XX століття, в епоху символізму, модерну, тема фаз життя була дуже популярною. До неї зверталися такі художники того часу, як Мальчевський (учитель Новаківського), Мунк, Клімт та інші. Але Новаківський, звернувшись до цієї теми, вирішує її як український художник -- через близькі йому образи українського села. Так загальнолюдську, філософську тему він трактує в національному руслі. Згодом тема набуває нового значення в творчості художника. На виставці можна буде, наприклад, побачити такі твори Новаківського, як "Пробудження мистецтва" -- тут ідеться про відродження української культури, мистецтва, яке художник спостерігав на початку XX століття. Це відродження, пробудження художник втілює в образі молодої окриленої дівчини, яка злітає над реаліями щоденного життя.

Наприкінці 1913 року Новаківський приїжджає до Львова і застає тут потужний патріотичний рух, ці реалії відображаються в алегоричній формі в його наступних творах циклу "Пробудження". Тепер це вже пробудження України. Відповідно змінюється типаж. Це вже не молоденька дівчинка, а красива молода жінка, яка здіймається вгору, залишаючи внизу мотиви рабства свого народу. До цієї теми Новаківський звертається наприкінці життя, 1934 року, створюючи багато рисункових ескізів. Працює дуже напружено й наполегливо. Результатом стає композиція "Пробудження на тлі підземелля", яку він розділяє на дві частини: у верхній -- постать жінки в народному одязі зі синьо-жовтими крилами, яка злітає вгору до висот загальнолюдського духу, і в нижній -- картини недолі й рабства свого народу, що залишилися в підземеллі. Тут Новаківський показує себе як художник-громадянин, який глибоко переймається долею рідного народу.

-- Чи можна вважати тему "Пробудження" головною в творчості художника?

-- Однією з головних. Бо візії, бачення свого народу Новаківський втілив і в низці інших композицій. Зокрема у таких, як "Мати милосердя", "Мадонна Червоної калини", "Ангел смерті" -- фактично реквієм героям січового стрілецтва. Ці та інші композиції він малював, прагнучи передати в алегоричних образах ідеї, якими жило тодішнє галицьке суспільство, сподівання та почуття своїх сучасників. І нам сьогодні дуже важливо побачити, зрозуміти в його творчості ідеали того часу -- ту національну романтику, якою жило тодішнє покоління і якої нині ми цілком позбавлені. Цієї романтичної самопосвяти, закоханості в рідну землю нам тепер дуже бракує.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів – столиця архієпархії 
  ·  Ющенко відчуває брак демократії 
  ·  Київ – європейська культурна столиця-2010? 
Погляд
  ·  Спілкування з Президентом 
  ·  Календар виборів 
  ·  Світ про Україну 
  ·  Сала віддали в руки закону 
  ·  Піармося, друзі! 
  ·  "Дивосвіт" захищається 
  ·  Мерседес Сенчука не продаватимуть 
  ·  Приватизація торкнеться і шахт 
  ·  КОРОТКО 
Поступ у Львові
  ·  Плани оптимістичні, а реалії... 
  ·  Плани оптимістичні, а реалії... 
  ·  Кількість боржників зменшується, але... 
  ·  Смітник під вікнами 
  ·  На премію претендує 20 авторів 
  ·  Гузар у ролі голови Луганської ОДА 
  ·  Звернення, лікарів-членів Українського лікарського товариства і лікарів ЛОКЛ 
  ·  Тепло поки що не всім 
  ·  Таксисти пішли на поступки 
  ·  Із роботою у молоді проблеми 
Поступ з краю
  ·  Леся Ґонґадзе судитиметься з Україною в Україні 
  ·  Ющенко здав кров 
  ·  М'ясо та молоко залишилися без пільг 
  ·  З тестами допоможе ЄС 
  ·  Роднянського тимчасово "пронесло" 
  ·  Невтомний Бєрєзовський 
Поступ у світі
  ·  "Аль-Каїда" покарала Йорданію 
  ·  Чорна смуга американських республіканців 
  ·  Бунт у Франції вщухає 
  ·  Голові МЗС Естонії не дали візи в Росію 
  ·  Шрьодер знову стане адвокатом 
Арт
  ·  Філософія абсурду 
  ·  Музика смертельного дива 
Інтерв'ю
  ·  Любов ВОЛОШИН: "Пробудження" як пророча візія України 
Для чоловіків
  ·  Чорне танго 
Спорт-Поступ
  ·  Рахман – Кінг: Кличко – фальсифікатор! 
  ·  Завдання – перевірити боєготовність 
  ·  Завершальний акорд WTA Tour-2005 
Пост-Factum
  ·  Рекорд дальності польоту 
  ·  Космічні загрози