BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт.    Економіка.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Життя – це супермаркет, бери що хочеш, але каса попереду
Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ
 
9 листопада 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:16 14-12-2018 -   Карпати засипало снігом  
  16:14 14-12-2018 -   У Львові сім’ї Героїв Небесної Сотні сплетуть різдвяні віночки  
  14:36 14-12-2018 -   У Львові встановлять інформаційну таблицю М. Гембаровичу на вул. Я. Стецька, 9  
  12:38 14-12-2018 -   На Левандівці сталася масова бійка, є поранені  
  12:37 14-12-2018 -   Внаслідок негоди у Львові скасували декілька авіарейсів  
Україна
  14:39 14-12-2018 -   Варфоломій закликав Філарета та Макарія не висувати свої кандидатури на посаду голови помісної церкви  
  12:33 14-12-2018 -   Негода в Україні залишила без світла 170 населених пунктів  
  10:40 14-12-2018 -   Собор УПЦ КП підтримав кандидатуру митрополита Епіфанія на очільника нової церкви — ЗМІ  
  15:55 13-12-2018 -   В Україні захворюваність на грип та ГРВІ перевищила епідемічний поріг  
  14:53 13-12-2018 -   УПЦ КП проводить Архієрейський собор  
Світ
  16:19 14-12-2018 -   Папа Римський закликав католиків з обережністю ставитися до явлінь Богородиці  
  12:29 14-12-2018 -   Перший європейський Hyperloop побудують у Швейцарії  
  12:26 14-12-2018 -   Після тижнів гарячих дебатів в Ірландії легалізували аборти  
  12:21 14-12-2018 -   До Землі летить смарагдова комета  
  10:50 14-12-2018 -   Телефонну книгу Сталіна продали з молотка за три мільйони рублів    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Економіка  » 

___________________________________________________________________________

Сергій БИЧКОВ: Бюджет не повинен бути політичним
Розмовляв Валентин КОНЦЕВИЧ
 
Однією з обіцянок, даних урядом ще на початку цього року, було поступове зменшення податкового ярма, яке "висить" на шиях не тільки підприємців, але й пересічних громадян. Першим кроком до виконання обіцяного мало стати впровадження податкової реформи. Але законопроекти, покликані зробити зміни, й надалі лежать у парламентських комітетах. Чого бояться люди, які перешкоджають впровадженню реформи, "Поступу" розповів президент Асоціації платників податків України, народний депутат Сергій БИЧКОВ.

-- За прогнозами радника Президента Володимира Ланового, в грудні цього року Віктор Ющенко підпише указ про впровадження Концепції реформування податкової системи України. Зокрема реформа передбачає встановлення оптимальних значень ставок податків та зниження загального податкового "ярма". Як Ви оцінюєте саму реформу, імовірність та строки її ухвалення?

-- Загалом погоджуюся з пропозиціями щодо концепції реформування податкової системи радника Президента Володимира Ланового, викладеними 10 жовтня 2005 року на "круглому столі" на тему "Перспективи податкової реформи в Україні". Однак ці зміни податкового законодавства і надалі створюватимуть серйозні перешкоди підприємницькій діяльності. Адже пропозиції, викладені у цій концепції, не збалансовані з дохідною та видатковою частинами бюджету та соціальними фондами.

Гадаю, що немає сенсу переглядати протягом наступних років чинний набір податків і зборів (крім місцевих податків і зборів), а більш доцільно запровадити податок на нерухомість. Також варто скасувати Закон "Про податок на додану вартість", який за сім років став засобом корупційних дій. Я пропоную замінити ПДВ на податок із реалізації.

Практика свідчить, що у разі скорочення податкового навантаження економіка розвивається набагато потужніше завдяки збільшенню інвестиційних надходжень та підвищенню темпів детінізації економіки. Так скорочення ставок оподаткування підприємств для доходів бюджету компенсуватиметься масштабним виведенням із тіні прибутку підприємств. Своєю чергою значний ефект детінізації прибутків підприємств матиме зменшення ставки податку на прибуток до рівня ставки податку на доходи фізичних осіб.

-- А щодо податку на нерухомість?

-- Впровадження податку на нерухомість можливе тільки після створення єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно, зокрема на земельні ділянки. Як зазначено в урядовій програмі "Назустріч людям", схваленою постановою КМУ, уряд ініціюватиме широке громадське обговорення рішень стосовно доцільності запровадження зазначеного податку.

-- Чи має Асоціація платників податків, яку Ви очолюєте, свій погляд на податкову реформу?

-- Передусім ми наполягаємо на реформуванні системи місцевих податків і зборів. Із 1998 року питома вага місцевих податків і зборів у загальному обсязі доходів зведеного бюджету України постійно скорочувалася. Якщо 1998 року вона становила 1,36%, то 2003-го -- тільки 0,79%.

Асоціація платників податків пропонує замість чинних 14 видів місцевих податків і зборів ввести місцевий податок з виручки від реалізації продукції, виконаних робіт у розмірі від 1-го до 3% (за рішенням органів місцевого самоврядування), що дасть змогу реально збільшити надходження до місцевих бюджетів. Завдяки невеликій ставці податку у межах від 1-го до 3% такий непрямий податок негативно не вплине на рівень споживання і роздрібні ціни.

Щодо соціальних зборів, зокрема зборів до Пенсійного фонду, Фонду обов'язкового державного соцстрахування, Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та соцстрахування у разі безробіття, то їх слід замінити єдиним соціальним податком. Це дозволить уніфікувати процедури сплати внесків до соціальних фондів і спростити звітність. Сума єдиного соціального податку розподілятиметься між отримувачами коштів -- соціальними фондами -- у встановлених органами Держказначейства розмірах з єдиного розподільчого рахунку.

-- На сайті Асоціації платників податків розміщено три законопроекти Степана Гавриша: "Про статус платника податків, "Про громадський контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів" та "Про спрощену систему оподаткування". Як Ви оцінюєте ці законопроекти, яка імовірність та строки їх ухвалення з огляду на політичний клімат і близькість парламентських виборів зокрема?

-- Вважаю, що ухвалення ВР і подальша реалізація цих законопроектів, які розробили фахівці Асоціації, матимуть позитивний і економічний, і політичний ефект.

Так законопроект "Про статус платника податків України" не тільки систематизує основні законодавчі норми, що регулюють взаємовідносини між органами контролю і платниками, але й надає законодавчі гарантії захисту таких прав. Він пропонує низку конкретних процедур захисту. Передусім ідеться про створення механізму відшкодування збитків, яких зазнав платник податків від неправомірних дій співробітників податкової служби.

Щоб зберегти юридичну чи фізичну особу як суб'єкта господарювання, законопроект передбачає граничні норми застосування фінансових санкцій із таким розрахунком, щоб підприємець після втручання податкового органу мав можливість відновити свою діяльність. В цьому сенсі ми розглядаємо також конкретні норми щодо організації консультування платників податків з питань оподаткування, законодавче забезпечення порядку перевірки податковими органами.

А от метою законопроекту "Про громадський контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів" є забезпечення прозорості дій органів державної влади та їх підзвітності громадянам України створенням можливостей для громадського контролю за використанням коштів державного та місцевих бюджетів. Законопроект пропонує забезпечити опублікування державного та місцевих бюджетів, крім того, пропонує зобов'язати всі організації, які отримують кошти з державного або місцевих бюджетів, надавати детальний звіт із зазначенням назви кожної одиниці товару, роботи чи послуги, які були придбані протягом звітного року, та їхніх цін. Також згадані організації, якщо законопроект ухвалять, зобов'язані будуть надавати консолідований звіт за напрямами витрат за формою, затвердженою Кабміном. З цими звітами може ознайомитися кожна фізична або юридична особа, подавши письмовий запит до відповідної місцевої державної адміністрації, або на інтернет-сторінках Кабміну та обласних держадміністрацій.

Проект закону також передбачає право громадян повідомляти органи, які, згідно з законодавством, уповноважені контролювати використання бюджетних коштів, про факти нецільового використання коштів та закупівлі організаціями, які отримують державне фінансування, товарів (робіт, послуг) за цінами, вищими, ніж ціни на аналогічні товари (роботи, послуги). В разі отримання такої інформації ці органи зобов'язані перевірити її правильність.

Реалізація цього законопроекту підвищила б прозорість державних фінансів, що сприятиме оптимізації державних витрат та забезпечить реальну підзвітність держави перед народом.

Щодо законопроекту "Про спрощену систему оподаткування", то його ідеологію візьмуть до уваги під час реформування податкової системи загалом.

-- Яка наразі доля цих законопроектів?

-- Ну а яка може бути їхня доля? Ці законопроекти зареєстровані у Верховній Раді більш ніж два роки тому, скеровані у відповідні міністерства для ознайомлення і вивчення. Зміст відгуків різноманітний -- від схвалення до несприйняття, особливо тих чиновників, інтереси яких у ньому зачеплені. Законопроект "Про спрощену систему оподаткування" провалили, бо, самі знаєте, він невигідний знову-таки чиновникам. На цей момент законопроекти перебувають на розгляді у комітетах Верховної Ради.

-- Міністр фінансів Віктор Пинзеник після провалу в парламенті держбюджету-2006 говорив про те, що у всьому винні нардепи, які соціальність (читай популізм) бюджету протиставили його прагматичності. Крім того, Пинзеник виступає за зменшення податкового тиску. Що Ви думаєте з цього приводу?

-- Соціальність проти прагматичності проекту бюджету-2006 полягає у так званій "боротьбі" парламенту та уряду за свої пропозиції щодо внесення змін до головного фінансового документа держави. На цьому і ґрунтуються головні протиріччя під час затвердження бюджету. Бажання депутатів цілком зрозуміле -- вирішити соціальні проблеми населення, а це не завжди можливо. Передусім у цьому питанні необхідно зважити на доходи бюджету та чи витримає економіка таке навантаження.

Я цілком погоджуюся з тим, що необхідно зменшувати податковий тиск. Запропонований проект передбачає збільшення податкового навантаження, за різними оцінками, на 4 млрд грн. Це чималі гроші, і навряд чи це буде прямим важелем стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу в Україні.

Апелювання уряду стосовно зменшення витратної частини бюджету цілком зрозумілі. Сучасні темпи економічного зростання не дозволяють поки що говорити про такі цифри. А від латання податками бюджетних дірок не виграє ніхто: ні держава, ні громадяни. Покриття ж витрат за рахунок приватизації -- це питання недоцільне, оскільки приватизація не є в доходах бюджету.

Я вам скажу: бюджет у жодному разі не повинен бути політичним. Необхідно шукати компромісу в цьому питанні. І він не має полягати у сприйнятті позиції парламенту чи уряду, потрібно знайти спільні компромісні рішення, взявши до уваги всі економічні та соціальні фактори. Саме таку збалансовану і виважену політику, на мою думку, провадить зараз Пинзеник та уряд Єханурова загалом.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Вибір Президента Ющенка 
  ·  УЕФА нас помилувала 
  ·  Мирослава Ґонґадзе виграла суд в України 
  ·  На землю випаде метеоритний дощ 
  ·  Міська влада ліквідує корки 
Погляд
  ·  Дві області – без голови 
  ·  Про кого дбає Президент 
  ·  Сомалійський полон ще надовго 
  ·  Макгірт заступився за Кличка 
  ·  Дивний візит міністра 
  ·  Списки виборців готові 
  ·  Оновлення на тендерних засадах 
  ·  cтаровойт став політиком 
  ·  Львів'янам варто поквапитися 
  ·  Олесеві Гуменюкові – 80 
Поступ у Львові
  ·  Зарплата чиновникам – від сиріт 
  ·  Активність "Ділової Львівщини" 
  ·  Плата за воду -- в трубу 
  ·  Поляронівці вірять тільки Президентові 
  ·  Береги річок і озер забудовують 
  ·  Чи зникнуть у Львові озера? 
  ·  Скоригують бюджет 
  ·  Пальне подешевшало 
  ·  Менше витрат? 
  ·  КОРОТКО 
Поступ з краю
  ·  Чи бути суспільному телебаченню? 
  ·  Держава повинна захищати своїх громадян за кордоном 
  ·  Піскун vs Президент: продовження буде 
  ·  ЄС робить кроки назустріч 
Поступ у світі
  ·  Які країни невдовзі розпадуться? 
  ·  Надзвичайні заходи у Франції 
  ·  Австралія запобігла теракту 
  ·  США кинули на Ірак заборонену зброю? 
  ·  Україна і США незадоволені виборами в Азербайджані 
  ·  ЄС погрожує посилити санкції щодо Білорусі 
Арт
  ·  Кілька хвилин із потрійною геніальністю 
  ·  Філософія абсурду 
Економіка
  ·  Сергій БИЧКОВ: Бюджет не повинен бути політичним 
Спорт-Поступ
  ·  Провальна осінь "Шахтаря" 
  ·  Мавпи перекреслюють нуль 
  ·  Сулейман пішов назустріч Кличкові 
  ·  "Золото" в бронзовій оправі 
  ·  Коли гори по коліно 
Пост-Factum
  ·  Проти надмірної ваги 
  ·  Жінки – найкращі охоронці