Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Погляд  » 


Живим потрібна правда...
Світлана ОДИНЕЦЬ
 
До Дня пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій -- 26 листопада -- в центрі української столиці з'явиться Інститут національної пам'яті. Про це Президент Віктор Ющенко видав відповідний указ "Про додаткові заходи щодо увічнення пам'яті жертв політичних репресій і голодоморів в Україні".

Водночас Львів також заявляє про бажання створити реґіональний інститут. На черговій сесії Львівської облради комісія з питань культури підготує звернення до віце-прем'єр-міністра України В'ячеслава Кириленка з проханням підтримати цю ініціативу. Підставою для створення реґіонального інституту у нашому місті стали листи, що надійшли на ім'я голови облради Михайла Сендака зі Західного наукового центру НАН України. Проте на сьогодні такого проекту у Львові ще не затверджено. Невідомо також, хто його фінансуватиме -- держава чи область.

Згідно з офіційною статистикою, від 1917-го до 1955 року насильницькою смертю загинули щодругий українець і щочетверта українка. Мільйони наших людей померло в катівнях чи від голоду. Без жодних судів тисячі невинних були розстріляні, замордовані і розтерзані кривавим тоталітарним режимом. Але тепер повинен відбутися історичний суд. Заклики про взаємне прощення є виправданими з погляду християнської моралі. Однак для того, щоби піднятися до них, потрібно відректися від живого болю й спогадів про закатованих предків і зануритися лише у молитву. Проте не кожен здатен кардинально змінити світогляд і відректися від земного життя. Більшість із нас, знаючи про нещадні тортури, здійснювані режимом над рідними людьми, не здатна відректися від пам'яті і глибокого болю за невинно закатованими. І тому найперше, що мало би відбутися відразу після проголошення української незалежності, -- це визнання на державному і світовому рівні, що ріки крові на українських землях в першій половині ХХ століття -- найстрашніший злочин проти української нації. Винні мусять визнати свою відповідальність і просити вибачення за присутності всієї світової спільноти.

Ще одним принциповим кроком має стати створення центру, в якому будуть сконцентровані всі історичні докази тих часів -- від особистих досліджень науковця з маленького містечка до найповніших каталогів документів центральних академічних та історичних закладів.

На думку колишнього політв'язня ГУЛАГу, засновника Спілки політв'язнів та репресованих Василя Кубіва, давно потрібно було створити єдиний центр, який би систематично опікувався зібраними напрацюваннями сучасних дослідників та істориків. Це необхідно для того, щоб свідчення національної пам'яті були зафіксовані для наступних поколінь, а на основі цього зроблена правдива морально-правова оцінка скоєного. Зауважмо, що в більшості країн колишнього соціалістичного блоку схожі центри з'явилися відразу після здобуття незалежності.

Віктор Ющенко став першим Президентом незалежної України, який уже через кілька місяців після інавгурації почав опікуватися цими питаннями. Незабаром буде створено законопроект щодо політико-правової оцінки голодоморів в історії українського народу.

У створеному Інституті національної пам'яті одним із пріоритетів стане дослідження заборонених раніше історичних тем. Інститут планують організувати так, щоби кожен українець, у чиїй сім'ї були закатовані, міг знайти тут інформацію про обставини смерті рідних та місце їхніх поховань.

Проте навіть якщо на організаційному рівні все буде впорядковано, то найбільшою проблемою стане передання в державний фонд архівних документів КДБ. Для цього потрібно ухвалити спеціальні закони. Адже йдеться про те, щоби створити єдиний центр, у якому сконденсується українська історія першої половини минулого століття. Саме тому архіви спецслужб є чи не найбільшими доказами відповідних історичних подій. Василь Кубів зауважує, що створити інститут буде важко, позаяк люди, котрі працюють в архівах та управліннях культури, абсолютно не зацікавлені в тому, щоб національна пам'ять була відновлена. Проте такий інститут, на його думку, потрібен передусім сучасній молоді, яка мусить зберегти українську ідею та історію.

Обговорити в форумі» 
НТКУ отримала президента,
Але втратила віце-президента
Дзвінка ДЖМІЛЬ
 
Представлення нового президента Національної телекомпанії України Віталія Докаленка ознаменувалося відставкою віце-президента НТКУ Андрія Шевченка.

Саме на церемонії знайомства нового керівника з колективом Андрій Шевченко, який півроку брав участь у керівництві компанією, заявив, що не хоче працювати у новому форматі, і повідомив, що подає у відставку. Вчинити так само Шевченко порадив і іншим віце-президентам компанії.
Детальніше>>
» 
Світ про Україну
 
the Financial Times, Британія

Ющенко — нерадикальний реформатор

У країнах колишнього Радянського Союзу за подіями в Україні сьогодні стежать так само напружено, як і торік узимку. Для багатьох те, що відбувається з нинішньою Україною, -- справжня перевірка нової влади на міцність. Ющенко -- нерадикальний реформатор. Він набагато спокійніший -- недарма до відходу в опозицію встиг побувати і головою Центрального банку, і прем'єр-міністром у Кабінеті того ж Кучми.
Детальніше>>
»  Пряма мова
Тарас Батенко: До України в Римі ставилися з повагою
Розмовляла Світлана ОДИНЕЦЬ
 
У Римі відбулася урочиста канонізація представників Римо-Католицької Церкви: архієпископа Йосифа Більчевського та священика Зигмунда Гораздовського. В урочистостях узяли участь вірні Греко-Католицької та Римо-Католицької Церков, члени польського (зі Львова) та українського (з Риму) товариств. Львів представляв заступник голови ЛОДА з гуманітарних питань Тарас Батенко.
Детальніше>>
» 
Безсмертний та його ідея фікс
Андрій ЛІД
 
Держава повинна довіритися місцевій владі і надати їй можливість самій розпоряджатися бюджетними коштами, однак водночас слід підсилити відповідальність за їхнє використання.Про це йшлося у виступі віце-прем'єр-міністра України Романа Безсмертного під час науково-практичної конференції "Реґіональна політика в Україні: сучасні форми та методи реалізації", яка в четвер відкрилась у Львові.
Детальніше>>