Сьогодні може здійснитися ще одна мрія мобіломанів, які користуються послугами операторів зв'язку UMC та "Київстар", -- буде скасована плата за з'єднання, якщо Антимонопольний комітет України ухвалить відповідне рішення.
На думку інспекторів АМКУ, мобільні оператори отримують за рахунок плати за з'єднання надприбутки, порушуючи цим антимонопольне законодавство. Самі ж оператори заперечують це, мовляв, плата за з'єднання є інструментом боротьби з трисекундниками, через яких вони зазнають лише збитків як технічно -- "халявщики" перевантажують мережу, так і економічно -- компанії на них нічого не заробляють.
За переконанням виконувача обов'язків директора з маркетингу компанії "Київстар" Сергія Булгакова, головна функція плати за з'єднання -- це запобігання перевантаженню мережі, каналів зв'язку та інших технічних засобів. Такої ж думки дотримуються і в UMC. Для аргументації своєї позиції оператори пообіцяли скористатися послугами експертів. Щодо АМКУ, то на час виходу матеріалу в друк у комітеті відмовилися коментувати ситуацію та попросили зачекати до ухвалення рішення.
Нинішня плата за з'єднання, яка в обох операторів однакова, -- 27 копійок -- з'явилася 2003 року внаслідок ухвалення доповнень до Закону "Про зв'язок", якими було введено безкоштовні вхідні дзвінки. Щоб компенсувати втрати, компанії підвищили плату за з'єднання на вихідні дзвінки з 0,3 до 0,5 цента.
На думку аналітика компанії "Конкорд капітал" Олександра Паращія, сьогоднішня кількість абонентів обох систем становить близько 23 млн. З них UMC та "Київстар" збирають на платі за з'єднання до 325 млн грн щомісяця, що становить до 25 відсотків їхнього доходу. Отож плата за з'єднання -- досить велика стаття доходу. Втім експерти, котрі захищатимуть мобільних операторів, переконані, що послуга підключення і з'єднання абонента є об'єктивно виправданою дією -- цільовою платою, що компенсує витрати оператора на підтримку мережі.
Як сказав "Поступу" голова Асоціації операторів зв'язку "Телас" Юрій Соловйов, із технічного погляду встановлення з'єднання -- це виділення телекомунікаційною системою голосового каналу саме в момент з'єднання, а послуга надання зв'язку -- це підтримання вже встановленого з'єднання, яке здійснюється завдяки іншим складовим телекомунікаційної системи. "Під час встановлення з'єднання між кінцевими пристроями абонентів задіяними є технічні ресурси мережі, які, звичайно, зношуються і підлягають постійному відновленню. Отже, ціна за з'єднання є об'єктивно виправданою платою, яка компенсує витрати оператора на підтримання мережі та витрати за користування радіочастотним ресурсом -- за це оператори сплачують значні кошти. Встановлюється вона у вигляді власного тарифу як за одну з основних послуг мобільного зв'язку", -- обґрунтовує пан Соловйов. На його переконання, одним із головних завдань плати за з'єднання є обмеження великої кількості дуже коротких дзвінків.
Однак, як засвідчує досвід, мобільні оператори використовують плату за з'єднання й у інших випадках. Не таємниця, що кожен із них проводить різноманітні акції, під час яких певне коло користувачів мобільного зв'язку може спілкуватися між собою якщо не безкоштовно, то за дуже смішну ціну. Зрозуміло, що ці акції є дуже популярними. Однак, дозволяючи своїм абонентам розмовляти на дурняк, оператори відбивають своє на іншому -- обмежуючи час розмов. Наприклад, якщо розмова триває понад 15 хвилин, то її обривають. Зрозуміло, що у більшості випадків люди знову зв'язуються, інколи так може бути по кілька разів. Одна студентка, учасниця такої акції, пожалілася "Поступу", що якось на таких-от додзвонах витратила за один тиждень 25 гривень. Жертвами телефонного обмеження не раз були і працівники "Поступу", яким після 17 хвилин, у найневідповідніший момент, переривали зв'язок.
Незважаючи на це, експерти впевнені, що забороняти плату за з'єднання не варто, а навпаки -- треба допомогти компаніям боротися з "неоплачуваними" дзвінками. Зокрема, на думку голови правління супутникового оператора Thuraya Ukraine Юрія Безбородова, слід зменшити нетарифні 3 секунди до однієї. Втім таке вкорочування значно збільшить прибутки операторів UMC та "Київстар", які контролюють 95 відсотків ринку, від плати за з'єднання.
Довідка
2004 року UMC отримала прибуток 232 млн доларів, чистий дохід компанії збільшився, порівняно з 2003-м, на 84,9%, або на 382 млн доларів -- до 832 млн доларів. Прибуток "Київстару" за минулий рік становить 219,142 млн доларів чистого прибутку, чистий дохід компанії збільшився на 71,3%, або на 266,7 млн, порівняно з 2003 роком, -- до 640,7 млн доларів. |