BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт.    Для чоловіків.    Історія.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
26 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія  » 

___________________________________________________________________________

Сильвестр Дрималик -- лікар за покликанням
Богдан ПЕЛЕХ, Володимир СЕМЕНІВ
 
Сильвестр Дрималик народився 31 березня 1855 р. в с. Туринка Жовківського повіту (Галичина) у сім'ї священика-москвофіла отця Лаврентія.

Лікар та філантроп

Народну школу (4 класи) закінчив у селі, 1873 року -- академічну гімназію у Львові (8 класів), медичні студії у столиці Австро-Угорщини Відні. Доктором медицини став 1879-го. Всі екзамени чи то в гімназії, чи на медичному факультеті складав завше на відмінно. У Відні молодий Дрималик брав активну участь в академічному житті, зокрема був членом товариств "Основа", а згодом -- "Січ".

У червні 1879 року Дрималик виїхав із Відня і повернувся в Галичину. Оселився у Жовкві, де провадив практику як лікар "усіх лікарських наук". Лікарем був за покликанням і одразу ж здобув собі довіру пацієнтів і славу здібного та солідного фахівця та доброзичливої людини -- філантропа. Дуже часто не брав від бідних пацієнтів не тільки винагороди за лікування, але й давав їм гроші на медикаменти чи складні операції. Легші операції виконував сам, хоч не був хірургом.

1882 року Сильвестр Дрималик одружився з Олімпією Пелех, донькою священика зі села Мацошина Жовківського повіту, і мав з нею трьох дітей: двох доньок і сина. 1886-го д-ра Дрималика було призначено міським лікарем Жовкви. Він виконував свої урядові обов'язки надзвичайно старанно.

У Жовкві д-р Дрималик працював також як свідомий і діяльний громадянин. У 80-х роках минулого століття разом із адвокатом д-ром Михайлом Королем створювали там перші основи просвітянської та господарської організацій, заснували кредитовий кооператив Народний дім, Читальню, Жовківську руську раду. 1902 року Дрималика обрано головою виділу цієї ради.

Сильвестр Дрималик був дуже музикальною і співучою людиною. Мав гарний тенор, щодня, увечері після праці, сідав зі своїми дітьми біля фортепіано, вчив їх читати і писати ноти, ділив їх на відповідні голоси. Довго лунав спів батька і дітей. Співали світських та церковних пісень. Доктор також керував у Жовкві церковним хором, у якому співали між іншими і його діти.

Дрималик був дуже релігійним, глибоко вірним та християнином-практиком. За заслуги перед церквою і за звеличення греко-католицького обряду д-р Дрималик Папа Римський нагородив його орденом.

Громадський діяч

У другій половині 1915 року після визволення Львова від російської окупації як "москвофіла" його заарештувала австрійська влада і вивезла до Львова. Певний час Дрималика утримували в Цитаделі, відтак мали відтранспортувати до сумнозвісного концтабору Талергоф. Завдяки втручанню друзів його звільнили, однак на весь час війни він був інтернований у Львові, де після виходу з неволі розпочав свою професійну діяльність.

Уже 5 липня 1916 року газета "Діло" сповіщала, що "всіх наук лікарських доктор Сильвестр Дрималик, ординуючий лікар "Народної лічниці" і Захисту для воєнних сиріт у Львові, мешкає при ул. Сикстуській ч. 12 і приймає хорих щоденно від 10-12 перед полуднем і від 3-5 по полудни".

Пізніше д-р Дрималик замешкав на вул. Міцкевича № 11 на першому поверсі. Цей будинок був власністю Українського національного музею (директор проф. Іларіон Свенціцький). На другому поверсі в цьому будинку мешкав зі сім'єю і мав спеціально обладнану майстерню художник Олекса Новаківський, також мав там свою майстерню й художник Осип Курилас.

Д-р Сильвестр Дрималик був одним із засновників 1910 року Українського лікарського товариства у Львові -- УЛТ (офіційна тогочасна назва "Руське лікарське товариство") і брав активну участь у його роботі. Метою УЛТ було згуртувати всіх лікарів-українців Галичини, впливати на їх духовне життя на періодичних сходинах і засіданнях, які відбувалися щотижня і на яких обговорювали науково-лікарські та станові (професійні) теми з відповідними рефератами і дискусіями.

Під час Першої світової війни УЛТ фактично не діяло. Відновило свою роботу воно лише 1919 року стараннями д-ра Дрималика. Він запросив усіх лікарів-українців до Львова і дав поштовх до проведення загальних зборів, які відбулися 25. 12. 1919 року. Новообраний виділ, за дорученням зборів, знову згуртував духовне життя наших лікарів в УЛТ на періодичних сходинах та засіданнях.

На загальних зборах було вирішено видавати з січня 1920 року місячник "Лікарський вісник". Д-р Дрималик брав активну участь в організації та підготовці цього першого в Галичині українського періодичного науково-медичного журналу, щомісячного органу УЛТ. Часопис виходив аж до "золотого" вересня 1939 року

Д-р Дрималик був членом ради і суду польської Східно-галицької лікарської палати (Wschodnio-Galicyjska Izba Lekarska) -- СГЛП. Також належав до Українського дієцезіяльного комітету опіки над воєнними сиротами у Львові. Цей комітет утримував сиротинець та фінансував школу при ньому. У цьому сиротинці перебували та вчилися українські діти-сироти, батьки яких загинули під час війни (1922 року в сиротинці перебували 175 дітей). Сиротинець був розміщений у будинку черниць УГКЦ -- Сестер Василіянок (на теперішній території Лісотехнічного університету) на вул. Потоцького, 95.

"Народна лічниця"

Д-р Дрималик працював також лікарем і директором "Народної лічниці" у Львові. Ця, створена за сприянням митрополита Андрея Шептицького 1903 року інституція під час війни не працювала. Після відступу російських військ (червень 1915 р.) директор "Народної лічниці" д-р Озаркевич повернувся до Львова, однак через важку недугу йому не вдалося організувати відновлення роботи установи. Після смерті д-ра Озаркевича у Відні 1916 року дирекцію в "Лічниці" на короткий час перебрав на себе д-р Броніслав Овчарський. Він розпочав відновлення діяльності "Лічниці" за активної допомоги Дрималика. Останній виконував левову частку праці, бо амбулаторія вимагала великого відновлення після того, як інвентар та білизну розграбували російські війська, а ще частину інструментів реквізували для потреб австрійського Червоного Хреста.

Відтак третім директором "Народної лічниці" став д-р Дрималик, який працював тут як лікар-ординатор та директор аж до самої смерті 1923 року. За почином д-ра Дрималика лікарі-члени УЛТ погодилися відновити безоплатні консультації в амбулаторії, що призвело до збільшення кількості її відділів та обсягу наданих послуг. Утім, незважаючи на свій гуманітарний характер, "Народна лічниця" ніколи не була тягарем для суспільства, бо утримувала себе сама. Після війни припинилися всі державні та комунальні види допомоги. Найголовнішим джерелом доходів інституції стали добровільні пожертви пацієнтів та підтримка української громадськості.

Д-р Дрималик був незадоволений приміщенням "Лічниці", тісним та незручним, і уже в 1920-1921 роках почав виношувати ідею будівництва великої української лікарні з поліклінікою. Однак раптова смерть перешкодила д-рові Дрималику втілити в життя цей задум. Проте його ідею підхопив Курівець, четвертий (з 1924 року) директор "Народної лічниці", фанатичний звеличник, невтомний промотор будівництва української лікарні. Ця мрія почала здійснюватися у вересні 1930 року, коли освятили наріжний камінь майбутньої закладу, і реалізувалася 10 квітня 1938 року, коли шпиталь прийняв перших пацієнтів.

Сильвестр Дрималик -- автор багатьох творів та публікацій. Одна з найвідоміших його робіт - "Порадник лікарський у всіх недугах людей". Наклад "Порадника" 1906 року швидко розкупили, і у зв'язку з дефіцитом лікарських кадрів на місцях після війни д-р Дрималик написав і видав 1921 року доповнену версію. У цій книзі використано всі на той час найновіші досягнення світової медичної думки, книга була розрахована не тільки на письменних селян, а й на сільську інтеліґенцію, яка повинна була ширити медико-профілактичні знання серед неписьменних. Треба зазначити, що посібник, крім опису кожної недуги, містив перелік усіх домашніх ліків, якими слід було рятувати пацієнта до появи лікаря.

І навіть тепер, 80 років опісля, рекомендації д-ра Дрималика з надання першої допомоги домашніми засобами не втратили своєї актуальності. Варто згадати також і медичну термінологію цього посібника. Крім загальновживаних у медичному світі наукових термінів подано також різноманітні вислови, анатомічні та патологічні, взяті з уст нашого народу під час довголітньої лікарської практики Дрималика.

Свій "Порадник" 1921 року Дрималик доповнює книжечкою "Ілюстрований лікарський порадник", який мав творити з попереднім одну цілість. Однак передчасна смерть не дозволила авторові побачити вихід її у світ. Щойно 1926 року за редакцією д-ра Овчарського цей порадник Дрималика видано за назвою "Лікарський підручник з ілюстрованим доповненням". Це була своєрідна популярна медична енциклопедія того часу. Усі недуги зібрані в алфавітному порядку і поділені на групи.

Д-р Дрималик відійшов у інший світ 28 грудня 1923 року, як військовик на службі. Він став жертвою сепсису, випадково скалічившись під час операції (до речі, вдалої для убогої пацієнтки з провінції) в "Народній лічниці". Рідня лікаря залишилася без будь-якого матеріального забезпечення. Останніми його словами були: "Боже, Боже, я всіх ратував, а мене нема кому вратувати!"

На жаль, тогочасна медицина була безсилою в таких випадках. Спочиває д-р Дрималик у Львові, на Личаківському кладовищі (60 поле) у родинній могилі. 2 січня 1924 року газета "Діло" так писала в некрологу: "Покійний д-р Дрималик -- це була виїмкова людина в українській суспільности, як обов'язковий, совісний, точний, працьовитий лікар-громадянин. Відійшов від нас добрий товариш, сердечний, учинний, утомлений важкою щоденною працею -- відійшов у далекі світи, де "ні болізни, ні печали", де нема людської злоби і глупоти. Вдячна пам'ять його благородних діл полишиться в теперішньому і грядучому поколіннях. Пером йому земля!"
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  "Чорноморець" ! "Шахтар" ! Далі буде !.. 
  ·  "Чорноморець" ! "Шахтар" ! Далі буде !.. 
  ·  Плату за з'єднання скасують 
  ·  Плату за з'єднання скасують 
  ·  Ющенко ''зарубав'' депутатські пенсії 
  ·  Ющенко "зарубав" депутатські пенсії 
  ·  Мохаммеду Алі гіршає 
  ·  Мохаммеду Алі гіршає 
  ·  Україна експортуватиме автомобілі 
  ·  Україна експортуватиме автомобілі 
Погляд
  ·  НТКУ отримала президента, 
  ·  НТКУ отримала президента, 
  ·  Світ про Україну 
  ·  Світ про Україну 
  ·  Тарас Батенко: До України в Римі ставилися з повагою 
  ·  Тарас Батенко: До України в Римі ставилися з повагою 
  ·  Безсмертний та його ідея фікс 
  ·  Безсмертний та його ідея фікс 
  ·  Живим потрібна правда... 
  ·  Живим потрібна правда... 
Поступ у Львові
  ·  Квартири-холодильники 
  ·  Як не мерзнути взимку 
  ·  Дитяча злочинність зменшується 
  ·  Дитячих садків побільшає? 
  ·  Піди і перевір 
  ·  Піди і перевір 
  ·  Живемо на соцвиплати 
  ·  До Києва — експресом 
  ·  Похолоднішало 
  ·  Тривога була фальшивою 
  ·  Сіймо, а збирати будем... 
Поступ з краю
  ·  Обіцянки — цяцянки, а термін спливає 
  ·  Обіцянки — цяцянки, а термін спливає 
  ·  Криза бюджету: між бажаннями та можливостями 
  ·  Криза бюджету: між бажаннями та можливостями 
  ·  Блок НСНУ оформлять узимку 
  ·  Блок НСНУ оформлять узимку 
  ·  Україна — найкраща! 
  ·  Україна — найкраща! 
  ·  Поранено українських миротворців 
  ·  Поранено українських миротворців 
  ·  $1 тис. — за бійку на Хрещатику 
  ·  $1 тис. — за бійку на Хрещатику 
  ·  $1 тис. — за бійку на Хрещатику 
Поступ у світі
  ·  Качинські хочуть усе й відразу 
  ·  Качинські хочуть усе й відразу 
  ·  Іранського президента підвів язик 
  ·  Іранського президента підвів язик 
  ·  ШОС не буде альтернативою НАТО 
  ·  ШОС не буде альтернативою НАТО 
  ·  Адвокати Хусейна бойкотують 
  ·  Дихати в Англії стане лише наполовину легше 
  ·  Дихати в Англії стане лише наполовину легше 
Арт
  ·  Остап СЛИВИНСЬКИЙ: Коли пишу, відчуваю присутність якихось істот 
  ·  "Хесед-Ар'є" вдруге випустив "Вогнегривого Лева" 
Для чоловіків
  ·  Наш день 
Історія
  ·  Сильвестр Дрималик -- лікар за покликанням 
Спорт-Поступ
  ·  Трохи випили і чекаємо на наступну жертву 
  ·  Трохи випили і чекаємо на наступну жертву 
  ·  Іван Білосюк приносить Україні перші кубкові очки 
  ·  Іван Білосюк приносить Україні перші кубкові очки 
  ·  Дебют відзначили "бронзою" 
Пост-Factum
  ·  Зброя Архімеда — реальність 
  ·  Літери під забороною 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система