BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Особистість.    Люди і проблеми.    Львівські обсервації.    Інтерв'ю.    Репортаж.    Дискусія / Точка зору.    Фор4Пост / Історія.    Здоров'я.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
20 жовтня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум

Купол
Львів
  15:27 19-06-2018 -   МОЗ розповіло про кардинальні зміни в роботі швидкої  
  15:24 19-06-2018 -   Львівські поліцейські затримали 21-річну матір, яка на вулиці з немовлям вживала алкоголь  
  15:22 19-06-2018 -   У Львові з сьомого поверху випав пенсіонер  
  14:26 19-06-2018 -   У Львові відбудеться виставка акварельного живопису Тетяни Гамрищак «Коли з’являється ластовиння»  
  13:23 19-06-2018 -   У Львові через скандальне відео від батьків-наркоманів забрали дитину  
Україна
  11:36 19-06-2018 -   Україна збільшила виробництво електроенергії  
  11:27 19-06-2018 -   Київського прокурора спіймали на отриманні хабара у розмірі понад $20 тис  
  10:57 19-06-2018 -   В Україні хочуть заборонити публічні прояви сексуальної орієнтації  
  11:15 18-06-2018 -   Рожеві фламінго повернулися на Сиваш  
  10:28 18-06-2018 -   Синоптики розповіли, у яких регіонах варто чекати дощів із грозами  
Світ
  11:10 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани  
  11:7 19-06-2018 -   Парламент Канади підтримав легалізацію марихуани  
  10:17 19-06-2018 -   У Парижі хлопчику, який народився у потязі, подарували безкоштовний проїзд до 25 років  
  16:11 18-06-2018 -   Учені радять жінкам раніше прокидатися, щоб уникнути депресії  
  10:27 18-06-2018 -   У королівській родині Британії вперше відбудеться гей-весілля    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Дискусія / Точка зору  » 

___________________________________________________________________________

Добро і зло масової культури
Світлана ОДИНЕЦЬ
 
Свобода слова, свобода вибору, політична, релігійна свобода, яка з'явилася після падіння комуністичної системи, породила у посттоталітарних суспільствах з одного боку усвідомлення вільного вибору, а з іншого -- на ґрунті ще несформованих принципів -- вседозволеність. Явище масової культури вже у своєму означенні передбачає успіх у масах, натовпі. І саме тому, що воно є ірраціональним поняттям, маніпуляція людською свідомістю з допомогою нього здійснюється дуже швидко та ефективно.

"Це дивляться (читають, відчувають) всі, а ти -- такий, як вони (закони колективного підсвідомого), отже, це повинно цікавити і тебе" -- ось скорочена, спрощена, але достатньо точна формула маніпуляції, під вплив якої не потрапляє дуже мало людей. Переважно ті, хто має чітко сформовані моральні та інтелектуальні орієнтири.

Проте термін "масовий" не завжди означає "низькопробний". Якість часто буває популярною. В цьому контексті найважливіше -- і н д и в і д у а л ь н о усвідомити власні потреби та культурні інтереси, не підкоряючись законам натовпу. наприклад така послуга як доставка пиццы від компанії "Не послать ли нам Гонца", без сумніву, є масовим явищем. Але якість у цьому випадку також на висоті.

Світогляд масової культури, її вплив на людську свідомість і підсвідомість, позитивні аспекти масовості та способи боротьби з її злом -- все це стало предметом нашого спілкування з відомими мистецтвознавцями, філософами, науковцями:

-- Що є в основі природи масової культури?

Мирослав МАРИНОВИЧ, директор Інституту релігії та суспільства:

Масова культура є відображенням глобалізаційних тенденцій на духовному рівні. Я не сприймаю глобалізацію як злу, ворожу акцію окремих людей, які сидять у Шамбалі чи в масонській ложі та планують звести людство з правильного шляху. Навпаки, явище глобалізації є природним процесом, знаком того, що всі незримі органи організму людства починають взаємодіяти між собою. І в разі всіх його небезпек, це все ж таки позитивний процес. На мою думку, гармонійна єдність найкраще існує у різноманітті. Одне зовсім не відкидає іншого. Проте людська природа часто перетворює спільність на уніфікацію, що є дуже небезпечно, бо це може призвести до зникнення власних культурних і мовленнєвих пластів нації. На противагу цьому потрібно докладати максимум зусиль, щоб українська культура знайшла почесне місце у різноманітті світових культур.

Василь ОТКОВИЧ, директор Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. Івана Труша:

Поняття масової культури є дуже неоднозначним. Якщо подивитися на нашу історію культури та традиції, бачимо, що атмосфера, стиль та принципи народних свят вже були своєрідною масовою культурою. Вони несли в собі традиції попередників. В ті часи масова культура мала позитивний вплив на високу, елітарну культуру. Зрозуміло, що сьогодні ми маємо інше розуміння масової культури. Але я ставлюся до цього питання некатегорично. Адже є явища мистецтва, які ми сьогодні не сприймаємо, але завтра вони органічно доповнюють весь культурний простір. Тому в цьому контексті важливо пам'ятати і про проблему поколінь.

-- Що позитивного Ви бачите у масових явищах культури, літератури, творчості?

Борис ПОТЯТИННИК, професор кафедри радіомовлення і телебачення Львівського національного університету імені Івана Франка, голова редколегії журналу "Медіакритика":

Буду говорити в контексті тієї сфери, в якій є фахівцем, тобто в медійному контексті. Як на мене, масові видання повинні існувати. Єдине, що нішу популярних мас медіа -- еквівалент попси -- мусять заповнити національні медіа, бо в іншому випадку її заповнять іноземні. Я дивлюся на масову пресу позитивно, окрім тих випадків, коли вони не сумісні з етикою чи законодавством. Але є небезпечна тенденція, коли ті мас-медіа, які є якісними, починають використовувати прийоми жовтої преси. Нещодавно ми мали красномовний приклад. На телеекранах з'явилася бабця Параска, яка їхала до Києва помирити Ющенка і Тимошенко, і журналісти на цьому зробили ціле шоу. Інформація і розвага були сплутані. Якщо б це подали одним реченням в новинах, виглядало б воно нормально, але якщо на основі цього зробили ціле ток-шоу, то це є викривленням.

"Наслідок дії масової культури -- вульгаризація і маніпуляція"

-- Які процеси і методи варто задіяти для подолання негативних впливів масовості на свідомість людини?

Мирослав МАРИНОВИЧ: Із негативними проявами масової культури не можна боротися відкрито і агресивно. Значного результату такі способи не дадуть. Протистояти їм потрібно з допомогою духовності. Зауважу, що боротьба з негативними масовими явищами мусить відбуватися з допомогою саме культурних методів, а не політичних чи економічних. Наприклад: коли на молюска починає діяти подразник, ця істота огортає його і витворює перлину. Ми аналогічно повинні, переосмисливши певні культурні подразники, витворити з них цінну річ.

Звичайно, бездумно сповідувати тезу лібералізму на зразок "свобода сама себе відрегулює" є помилкою. Не все так однозначно. Адже добру і моралі потрібно допомагати народжуватися та існувати, бо зло проникає само собою. Ми повинні розробити регулятивні методи, які залишать людині право вибору, зокрема і право вибору гріха, але одночасно і захистять несформовану людську психіку.

Зауважте, що на американському телебаченні значно менше еротики і насильства, ніж на українському. Бо на Заході таки культурні явища виокремлюють в окремий канал, за який зацікавлені американці платять великі гроші. Там це законодавчо врегульовано.

Тарас ВОЗНЯК, головний редактор журналу "Ї":

Масової культури уникнути неможливо. Такі сфери життя як машинне виробництво, масова культура є продуктом розвитку суспільства. Інше питання, до чого вона може призвести. А призводить вона до сумних наслідків. Внаслідок її дії відбувається не лише вульгаризація смаків. У процес вступає потужна маніпуляція суспільством. Ті, хто сформував свої погляди завдяки впливу масової культури, є легко маніпульованими особистостями. З кожним наступним американським фільмом, проявом насильства, вони все активніше поринають у цей процес. Можна свідомо вибирати якісні речі з культурного різноманіття, але боротися зі споживацьким мотлохом та численними культурними супермаркетами практично неможливо.

Василь ОТКОВИЧ:

З негативними проявами масової культури -- з брудом, насильством, брехнею -- є різні способи боротьби. Звичайно, можна заборонити їх, але це не завжди спрацьовує. Більш ефективним є протистояння з допомогою зразків високої культури, елітарного мистецтва.

Борис ПОТЯТИННИК:

Наскільки багато зла в існуванні масової культури -- питання філософське. Звичайно, певну частку в деградацію населення вона вносить. Найбільший мінус -- апелювання до древніх інстинктів, тобто до еротики, насильництва, як наслідок -- неповага до читача, який купується на такий "гачок".

У сфері мас-медіа негативним є не сам факт існування жовтої преси, а використання її прийомів в якісних мас-медіа.

"Мистецький акт у модерну добу став актом споживання"

Тамара ГУНДОРОВА (уривки з публікації -- Слідами Адорно: масова культура і кіч // Критика. -- 2005. -- № 12)

Недавні події в Україні, а саме -- Помаранчева революція -- зробили напрочуд зрозумілими й актуальними тези масової культури й кічу. Адже демократія прийшла в Україну у формі Карнавалу, і все, починаючи від жовтогарячих фенічок до репу "Разом нас багато" та поп-музики, що владно панувала на Майдані впродовж багатьох днів, безперечно, належить до нового в Україні явища -- помаранчевого кічу.

Мистецький акт і художня форма стають у модерну добу товаром споживання. Саме це дає підстави говорити про виникнення особливого культурного феномена -- масової, або популярної культури. Обидва поняття, зрозуміло, ідентичні, хоча назва "масова культура" все-таки має певний відтінок негативності.

Однією з найпопулярніших форм масової культури стає кіч. Ми живемо всередині кічу, навіть не усвідомлюючи цього. Кіч передусім пов'язаний із продукуванням і споживанням мистецтва як речі та процесом фетишизації мистецького об'єкта, відчуттям спонтанного задоволення і щастя. Цілком непомітним для нас стає явище деестетизації: споживач сприймає мистецьку річ, зважаючи не на її автономність та індивідуальність, а на те, яким його потребам та інтересам ця річ відповідає і як відображає уявлення споживача про реальність

У добу "технічної відтворюваності" -- себто тиражування та масової продукції -- автентичність мистецької речі зникає. Відтак і ритуал, базований на самоцінній вартості мистецького явища, й культ краси, основоположний для естетичного об'єкта, руйнуються. Натомість мистецтво стає документом, який легко репродукувати, механічно відтворити й поширити. Новий статус мистецтва зумовлюють саме явища повторення, копіювання, репродукування. При цьому змінюються природа й функції мистецького зображення та сприйняття. І хоча поняття "кіч" уперше вжили десь у 1860-1870-х роках на позначення дешевих мистецьких речей -- безсумнівно, що кіч став чи не найвиразнішим явищем модерної доби й модерної культури, підлаштовуючись під мистецтво, спокушаючи його, занурюючись в архетипи сприйняття і стаючи складником політичних ритуалів і міфологем.

Спілкувалася Світлана ОДИНЕЦЬ

"Поступ" розпочинає нову сторінку, рубрику, формат. Оскільки життя потребує не тільки політичного, економічного, психологічного, соціального осмислення, а передусім -- світоглядного, ми будемо відтепер щочетверга аналізувати на наших сторінках важливі проблеми у національній, релігійній, моральній сфері нашого життя, запрошуючи до дискусії відомих філософів та науковців. Чекаємо і від вас, наші читачі, пропозицій та зауважень щодо можливих тем для обговорення. Для зацікавлених -- тел.: 297-07-81., вул. Сахарова, 42, Львів. Контактна особа -- Світлана Одинець.

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Чи потрібен мир з олігархами 
  ·  Львівщина перестрахувалася від пташиного грипу 
  ·  Напад на працівника СБУ 
  ·  Із техпаспортами сутужно 
  ·  Якщо не теща зятя, то зять тещу 
Погляд
  ·  Вступ у НАТО без дати 
  ·  Боротьба за "Криворіжсталь" триває 
  ·  Для Саддама настав час платити 
  ·  Італія та Німеччина не гратимуть із Україною 
  ·  Андрій САДОВИЙ: Кризові ситуації вимагатимуть нашого втручання 
  ·  Нардеп Цибулько зустрінеться з мешканцями Сихова 
  ·  Депутати голосуватимуть кнопками 
  ·  У Путятичах ліквідовують сказ 
  ·  Із техпаспортами сутужно 
  ·  КОРОТКО 
Поступ у Львові
  ·  Усе навіть гірше, ніж здавалося... 
  ·  Шлюбні жнива 
  ·  Водії втікають із місця ДТП 
  ·  Сумна статистика Львівської залізниці 
  ·  Водяний кримінал чи благодійність? 
Поступ з краю
  ·  Турчинов проведе кампанію проти корупції 
  ·  Справу Порошенка закриють? 
  ·  Діоксином отруїли невстановлену особу? 
  ·  ЗАТ відправлять у небуття 
  ·  УНП і КПУ воюють підписами 
  ·  Українці — постачальники зброї для терористів? 
Поступ у світі
  ·  Пташиний грип: боятися чи ні? 
  ·  Заручників у Беслані рятували і терористи 
  ·  І знов ураган 
  ·  У Білорусі вбили журналіста 
  ·  Згорів архів Солженіцина 
Особистість
  ·  Пам'яті архітектора перебудови 
  ·  ЕВОРА 
Люди і проблеми
  ·  Віддам у добрі руки... бабусю 
  ·  Квартирна афера 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Інтерв'ю
  ·  Йосип ВІНСЬКИЙ: Ми були разом із Ющенком, а не з "Нашою Україною" 
Репортаж
  ·  Мандрівка від Говерли до Чорної Гори 
Дискусія / Точка зору
  ·  Добро і зло масової культури 
Фор4Пост / Історія
  ·  Сихівська перлина 
Здоров'я
  ·  В'ячеслав БОНДАР: Називаймо все своїми іменами 
  ·  Ноу-хау для незрячих 
Спорт-Поступ
  ·  Тріумфальне повернення Анрі 
  ·  Нові сюрпризи від телевізійників і ПФЛ 
  ·  Турин-2006 можуть бойкотувати 
  ·  Ніна КОЖУХ: Я — герой, хоч цього звання мені не присвоїли 
Пост-Factum
  ·  Правління Марії Терези 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  КАЛЕНДАР