Неодноразово уряд наголошував на необхідності введення в школах безкоштовного гарячого харчування для учнів 1-4 класів. Навіть строки були чітко визначені -- з 1 вересня стовідсоткове безкоштовне гаряче харчування для всіх дітей молодшої школи... Та не все так швидко робиться, як того хотілося б...
На сьогодні на Львівщині гарячим харчуванням забезпечено 88% шкіл. "І ситуація щодо цього з початку навчального року на Львівщині покращилась. Якщо на кінець навчального року в нас безкоштовним гарячим харчуванням було охоплено 55% учнів 1-4 класів, то з 1 вересня відсоток зріс до 88", -- розповіла "Поступу" начальник відділу загальної середньої освіти Головного управління освіти і науки Львівської ОДА Ірина Сислюк.
Вона відзначила, що повністю гаряче харчування для дітей 1-4 класів зуміли забезпечити у школах Львова, Борислава, Дрогобича, Моршина, Нового Роздолу, Самбора, Стрия, Трускавця і Червонограда. Є і райони, де в загальноосвітніх навчальних закладах організовано 100% харчування, -- це Жовківський, Золочівський, Кам'янсько-Бузький, Пустомитівський, Самбірський і Сокальський.
Решта районів наразі ще не забезпечила стовідсоткового харчування дітей. Цифри є різні. Понад 90% шкіл забезпечено гарячим харчуванням у Бродівському, Дрогобицькому, Миколаївському, Радехівському і Старосамбірському районах. У Буському, Городоцькому, Жидачівському, Мостиському, Перемишлянському, Стрийському районах безкоштовно обідають від 65 до 85% дітей.
Та найгірша ситуація склалася в Сколівському, Турківському і Яворівському районах. Тут лише близько 60-40% шкіл забезпечують дітей гарячим харчуванням.
"Низький показник у цих районах можна пояснити тим, що в багатьох малокомплектних школах нема харчоблоків. Великою проблемою для цих шкіл є недостатня кількість учнів. Так, якщо в школі немає 90 учнів, то посаду кухаря не вводять. Відповідно і гарячого харчування немає. Адже санепідемстанція не дає дозволу на організацію гарячого харчування. Єдина можливість вирішення цієї проблеми -- довозити гарячі продукти. Деякі школи вже позакуповували термоси. Але не всі райони мають можливість транспортом забезпечити це довезення. Наприклад, у Мостиському районі пояснюють, що вони не можуть забезпечувати транспортом довіз гарячих продуктів. Потрібно шукати якийсь вихід..." -- пояснила Ірина Сислюк.
Але чи не найбільшою перепоною для організації безкоштовного гарячого харчування учнів 1-4 класів на Львівщині, як і в усій Україні, є недостатнє фінансування, брак коштів, закладених у місцеві бюджети.
Як розповіла Ірина Сислюк, у різних містах та районах Львівської області по-різному виділяють кошти на обід однієї дитини на день.
У школах Львова в середньому виділяють 1,5 грн для однієї дитини. А дітей пільгових категорій, тобто дітей-сиріт годують на суму близько 3,5 грн на день. У містах обласного підпорядкування витрачають близько 1,7 - 1,8 грн на одну дитину.
Загалом у Львівській області в середньому виділено близько 2-2,5 грн на харчування однієї дитини в день. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України про затвердження норм харчування в навчальних та оздоровчих закладах для одноразового харчування учнів від 6 до 10 років визначено такі норми: хліб житній -- 60 г, борошно пшеничне -- 5 г, крупи, бобові, макаронні вироби -- 21 г, цукор -- 15 г, масло вершкове -- 8 г, олія -- 7 г, картопля -- 100 г, овочі різні -- 140, фрукти, соки -- 50 г, фрукти сушені -- 8 г, яйця -- 0,25 штуки, молоко та кисломолочні продукти 18 г, сир кисломолочний -- 16 г, сметана -- 5 г, м'ясо, птиця, м'ясопродукти -- 35 г, риба та рибопродукти -- 25 г, чай -- 0,1 л.
Енергоцінність обіду для учня 1-4 класів, згідно з цією постановою Кабінету Міністрів, має бути 794 ккал. Але чи реально це зробити за ті кошти, що виділяють місцеві бюджети? Львівщина наразі робить ставку на кількісний показник охоплення школярів безкоштовним гарячим харчуванням, а на якість просто не звертає уваги?
"Якщо реально оцінювати ситуацію, то цих коштів абсолютно недостатньо для забезпечення харчування дітей. Річ у тім, що є постанова Кабінету Міністрів, якою передбачено норми харчування у загальноосвітніх навчальних закладах. Там немає грошової норми, але передбачено норму продуктів, норму калорійності. Якщо враховувати ці норми, то 1,1 грн -- це недостатньо. Ті райони, що вже харчують дітей по 2,5 до 3 грн, це вже менш-більш відповідає, дотягується до норми", -- розповіла Ірина Сислюк.
Один із шляхів вирішення цієї проблеми Ірина Сислюк бачить у залученні здешевленої продукції за рахунок шкільних ділянок. "Так уже роблять в Золочівському районі, що дає їм реальну можливість добре годувати дітей за 2,5 грн у день", -- наголосила Ірина Сислюк.
Нелегка дилема постала перед місцевими керівниками... Виділення коштів з бюджету на безкоштовне харчування дітей молодшої школи... Гроші все ж таки довелось виділити. Не гроші, звичайно, а копійки виділили, як це завжди в нас буває... От і мають тепер директори шкіл головний біль -- вигадати, де купити за гривню, "щедро" виділену з місцевого бюджету, продуктів на 800 кілокалорій, необхідних для харчування дитини щодня? Мудріші господарі шкіл почали засаджувати пришкільні ділянки, на яких вирощують буряки, помідори, картоплю... Вони й мають чим кормити дітей взимку. Інші ж годують дітей та їхніх батьків ситними обіцянками і чекають на допомогу...
За станом на перше вересня 2005 року всього у Львівській області безкоштовним харчуванням охоплено 96 тис. 98 дітей, у Львові -- 26 тис. 93 дитини. На травень 2005 року у Львівській області працювало 1 459 загальноосвітніх середніх навчальних закладів, у Львові -- 124. |